Az alapötlet közel három éve pattant ki, ennek ellenére még 2012 nyarán sem tűnt többnek merész gondolatnál a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia székelyföldi „hasonmásának” megalapítása. Az együttműködési megállapodást 2013. szeptember 26-án írta alá a felcsúti intézmény és a csíkszeredai akadémia, ám mivel korábban már kedvezően bírálta el a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. a székelyföldi fociakadémia egyedi támogatási kérelmét, a Szondy Zoltán vezette intézmény június 27-től 100 millió forintos támogatásban részesült működési költségek biztosítása, és újabb 100 millióban pályaépítés céljából. Utóbbiból épült meg a csíkszeredai Márton Áron és Segítő Mária Gimnázium mögött létesített műfüves pálya, amelyet tavaly októberben adtak át. A pályát délelőttönként a Márton Áron Gimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai használhatják, az akadémia edzéseit délutánonként tartják. Ugyanazon a pályán rendezik vasárnaponként az U16-os és U18-os utánpótlás-bajnokságban szereplő csapatok mérkőzéseit is.
„Pénzbeli támogatást nem, de szakmai tudással, programjai átadásával roppant fontos segítséget nyújt a Puskás Akadémia – mondta el Szondy Zoltán, a fociakadémia elnöke. – A képzési programok átvételén, a két akadémia csapatainak rendszeres találkozásán túl a 16 évet betöltő kiemelkedő erdélyi tehetségek Felcsúton folytathatják pályájukat.”
A tehetségek „terelgetése” azonban nemcsak egyirányú: a Puskás Akadémia szakemberei igyekeznek Csíkszeredába irányítani azokat az erdélyi fiatalokat, akik más utakon kerültek magyarországi klubokhoz, de nem sikerült gyökeret ereszteniük – tájékoztatott Szondy.
A székelyföldi akadémia országos bajnokságban szereplő 16–18 éves csapatában jelenleg hat olyan gyerek szerepel, aki Magyarországról került ily módon haza. ők annak az 52 fős kontingensnek a tagjai, akik kollégiumi rendszerben tanulnak és futballoznak Csíkszeredában. A fociakadémia alközpontokat is működtet Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen és Baróton, a közeljövőben Szászrégen és Kézdivásárhely egészíti ki a sort. Összesen több mint 700-ra tehető a 7–13 éves, az akadémia rendszerében nevelkedő fiatal tehetségek száma. Fejlődésüket háromhavi rendszerességgel ellenőrzi a sok esetben felcsútiakkal is kiegészített szakembergárda, az arra érdemesek szüleit pedig igyekeznek ösztönözni, hogy kilencedik osztálytól Csíkszeredában iskoláztassák csemetéiket.
A költségvetési tartalékból nemrég kiutalt 100 millió forintot működési költségekre, edzői honoráriumok kifizetésére, kollégiumi fenntartási költségekre és bajnoki mérkőzésekre való utazásokra fordíthatja a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia. Az irodai, pályafenntartási költségek, a gondnokok bérének biztosítását a csíkszeredai önkormányzat vállalta magára. Folytatódnak a pályaépítések is, az újabb pályázatokból remélt összegekből elsősorban Székelyudvarhelyen, de Sepsiszentgyörgyön is igyekeznek megfelelő körülményeket biztosítani az akadémia futballpalántáinak.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.