Harmincnégy éves vakáció

Somogyi Botond 2014. március 07., 21:45

Nyolcévi jogi huzavona, hatévi pereskedés, valamint rengeteg halasztás után valamennyi vádlottat letöltendő börtönbüntetésre ítélték az átigazolási adócsalások ügyében. A román sajtóban Dosarul Transferurilor néven elhíresült ügy egyik különösen „érzékeny”kárvallottja Gheorghe Popescu, aki a Román Labdarúgó Szövetség elnöki tisztségének legnagyobb várományosa volt.

galéria

Összesen 34 év és 3 hónapnyi letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bukaresti táblabíróság a Dosarul Transferurilor (DT)-ügy vádlottjait. George Copos 3 év 8 hónap, Mihai Stoica 3 év 6 hónap, Cristi Borcea 6 év 4 hónap, Ioan Becali 6 év 4 hónap, Victor Becali 4 év 8 hónap, Jean Pădureanu 3 év 4 hónap, Gheorghe Popescu 3 év 1 hónap, Gigi Neţoiu 3 év 4 hónap időtartamra vonulhat börtönbe a jogerős ítélet következtében.

Egy riport előélete

A történet 2006-ban kezdődött: a Gazeta Sporturilor című sportnapilap oknyomozó riportban dolgozta fel és tárta a nyilvánosság elé, hogy a bukaresti Rapid akkori futballistája, Florin Bratu kétes anyagi körülmények között igazolt 2003-ban a török Galatasarayhoz. A vasutasklub ugyanis jóval kisebb összeget tüntetett fel a szerződésben, mint amennyit valójában kapott az isztambuli együttestől. A törökök 2,75 millió dollárt utaltak át a bukaresti együttes számlájára, ebből az összegből alig több mint félmilliót kapott a Rapid, a könyvelésben pedig mindössze 100 ezer dollár szerepel. A pénzösszeg jelentős része az ügynöki szolgáltatást nyújtó Gheorghe Popescu és Victor Becali számláján landolt.

A botrány azonban csak két év elteltével robbant ki: ekkor már nemcsak az említett ügyben folyt a kivizsgálás, hanem több klub, játékosügynök és átigazolás esete is az ügyészek asztalára került. Az első feljelentést a Rapiddal perben levő brassói Tractorul klub ügyvédje tette. Florin Prunea, a válogatott egykori kapusa, a Román Labdarúgó-szövetség (RLSZ) alkalmazottja pedig az első kihallgatásakor 11 újabb iratcsomót adott át a Korrupcióellenes Ügyészségnek (DNA) hasonlóan gyanús átigazolásokról. „Az RLSZ nemzetközi kapcsolatok osztályának igazgatójaként Prunea meglehetősen rossz viszonyban volt néhány kollégájával. A Bratu-ügy az egyetlen volt abban az időben, ám Prunea úgy gondolta, a korrupció felszámolása érdekében még több iratot bocsát a DNA számára. Úgy gondolom, nem rosszindulatból tette” – jelentette ki nemrég a feljelentő. Prunea azonban cáfolt: „Mircea Sandu elnök kért meg, hogy álljak mindenben a nyomozók segítségére. A vizsgált dokumentumok között voltak Haginak a Real Madridhoz, Popescunak a PSV Eindhovenhez, valamint Mutunak az Inter Milánóhoz való átigazolásáról szóló papírok.” Prunea amúgy már nem dolgozik a szövetségben, néhány éve felfüggesztették, miután az FC Argeş egykori tulajdonosától, Cornel Penescutól csúszópénzt fogadott el, hogy „megbízható” bírók működjenek közre a piteşti-i csapat mérkőzésein.

Milliós átigazolások, milliós csalások

Hogy kinek van igaza, nem tudni, az RLSZ székházában talált iratok, valamint a különböző klubokban tartott razziák során kiderült: a Bratu-ügy csupán egy a sok közül. Fény derült arra is, hogy Cristian Dulcának a dél-koreai Pohang Steelershez való 1999-es szerződése során 600 ezer dollár helyett csupán 120 ezer dollárt vallott be a Rapid. Ugyancsak 1999-ben került a dél-koreai alakulathoz Iulian Arhire a Galacról, a Mihai Stoica által vezetett klub 700 ezer dollár helyett csupán 150 ezret könyvelt el. Még mindig 1999-ben maradva: a Dinamo játékosáért, Cosmin Contráért a spanyol Alaves 1,8 millió dollárt fizetett, Cristi Borcea klubelnök és Ioan Becali FIFA-ügynök azonban csak 800 ezret vitt be a könyvelésbe. Ugyanabban az évben Ionel Ganea Besztercéről Suttgartba került 2 millió dollárért, ám a beszterceiek főkönyvében csak 600 ezer szerepelt – a pénz többi része Ioan Becali valamint Jean Pădureanu klubelnök magáncégeihez, külföldi bankszámlákra vándorolt.

Paul Codreát a Dinamo 2001-ben az olasz Genoának adta el 2,65 millió dollárért, de hivatalosan csak a nevetséges 70 ezres összeg szerepel, a pénz nagyobbik része  különböző, Virgin-szigeteken bejegyzett cégekhez került. Cégtulajdonosok: Ioan Becali, Victor Becali és Cristi Borcea. Florin Cernat útja különösen érdekes: Galacról előbb a Dinamóhoz, majd később a Kijevhez került. Az ukrán klub egymillió dollárt fizetett érte, ám a bukaresti együtteshez csak az összeg fele érkezett meg. A másik felén újra a Becali-testvérek és Borcea, valamint Mihai Stoica osztozott. Ugyancsak a Dinamótól került külföldre Bogdan Mara, a spanyol Alaves 1,2 millió dollárt utalt át érte, ám 200 ezer így is Borcea és Ioan Becali Virgin-szigeteki bankszámláján landolt – ezúttal egy hollandiai cég közvetítésével.

Az egyik legpimaszabb átigazolás a Nicolae Miteaé volt: a Dinamo egyetlen vasat sem kapott az Ajaxtól, ám a hollandok a játékos ügynökeinek, a Becali-testvéreknek és Cristi Borceának átutaltak 720 ezer dollárt. Lucian Sânmărtean 2003-ban Besztercéről a Panathinaikoszhoz szerződött, a hiányzó összeg ezúttal 300 ezer dollár volt. Dan Alexa a Dinamótól a kínai Guoanhoz került, 400 ezer dollár pedig Ioan Becali cégéhez. Alexa klubtársa, Adrian Mihalcea is Ázsiába igazolt, a dél-koreai Chunnam Dragons 600 ezer dollárt pengetett le érte, de Bukarestbe csupán 250 ezer érkezett meg.

A pénz úticélja: a Virgin-szigetek

A DNA a vizsgált adatok alapján végül nyolc személyt – klubtulajdonosokat és játékosügynököket – küldött a vádlottak padjára, akik összesen 10 millió eurót tettek zsebre abból a pénzből, amelyet a külföldi klubok a romániai együttesek számára utaltak át játékosátigazolások nyomán. A nyolc vádlott: Ioan Becali, Victor Becali, George Copos, Cristian Borcea, Mihai Stoica, Gheorghe Popescu, Gigi Neţoiu és Jean Pădureanu. Az ügyészek szerint a hazai együttesek fals iratokat állítottak ki és küldtek az RLSZ-be, illetve a játékosok szövetségi jogait holland cégekre ruházták át. A külföldi klubok a pénzt a holland cégeknek utalták át, onnan a milliók többnyire Virgin-szigeteki bankszámlákra kerültek.

Doru Ţuluş DNA-ügyész vezetésével a nyomozók 17 bírói megkeresés alapján Kínában és Dél-Koreában, valamint Hollandiában, Olaszországban és Spanyolországban is vizsgálódtak. Megállapították: a törvénytelen átigazolások alkalmával a vádlottak a román államnak 1,7 millió eurós, az RLSZ-nek pedig 600 ezer eurós kárt okoztak. A pénzügyi manőverekkel ugyanakkor a Dinamo, a Besztercei Gloria és a Rapid futballklubokat is meglopták.

Az ügyészek a vádlottakra 1 és 8 év közötti letöltendő, illetve felfüggesztett börtönbüntetést kértek. Az évekig tartó, többtucatnyi halasztást megért per 2012. április 3-án ért fordulóponthoz: a Bukaresti Törvényszék felmentő ítéletet hozott. Az ügyészek fellebbezése során azonban minden kezdődött elölről, és még abban az évben, november 12-én a fellebbviteli bíróságon megszületett egy másik, a nyolc vádlott számára igazán mellbevágó ítélet: Ioan Becali 8 év, Victor Becali és Cristi Borcea 7 év, George Copos 5 év letöltendő, Mihai Stoica 5 év Gheorghe Popescu, Gigi Neţoiu valamint Jean Pădureanu 3 év felfüggesztett börtönbüntetés kapott. A vádlottak felfolyamodási keresete következtében az ügycsomó a Legfőbb Ítélő- és Semmítőszékre került, ahol megállapították, hogy a nyomozók nem tudták egyértelműen bebizonyítani a pénzösszegek felhasználásának törvénytelenségét, ezért az ügyet tavaly visszautalták a bukaresti táblabíróságra.

Popescu lemaradt a választásról

A korrupt futballvezetők elítélésével kedden gyakorlatilag lezárult a román labdarúgás eddigi legeredményesebb szakasza. A többi már csak (börtön)emlék. Az ügy egyik különös pikantériája, hogy az egyik elítélt, a román Aranycsapat kapitánya, Gheorghe Popescu, a szövetség elnöki székének első számú várományosa el sem indulhat a lapzártánk után tartott választásokon, mivel atestület alapszabálya feddhetetlen előéletet vár el a jelöltektől.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.