Valószínûleg csupán a véletlen mûve, hogy a brazilok csoportjában egyetlen európai válogatott van, s az is a verhetőbbek közül – ötlik szemünkbe rögtön az elején az A csoport összetétele. Laikus számára nehezen követhető bonyolult sorsolási precedúra végén ugyanis a házigazdák egy nem kimondottan erős kvartettbe kerültek. A Selecao számára amúgy is kötelező a csoportgyőzelem, így viszont nem is nagyon forog veszélyben. Igaz viszont, hogy a továbbiakban a „halálágon” folytatják a brazilok, merthogy a B csoportban találkozik a legutóbbi világbajnokság két döntőse, a spanyol és a holland együttes, a házigazdáknak pedig e két alakulat közül az egyikkel kell majd megmérkőznie a nyolcaddöntőben. S ha ez még mindig nem lenne elég, továbbjutás esetén a negyeddöntőben valószínûleg az olasz vagy az angol csapat vár szambaország legjobbjaira.
Nagyjából ezt fogalmazta meg a holland szövetségi kapitány is, Louis van Gaal: „AH csoport jobb lett volna, nemcsak sportszakmai szempontból, hanem felkészülési szempontból is, szívesen lennék a belgák helyében. Egy csoportba kerülni a világbajnokkal és a mumus ausztrálokkal, akiket még sosem tudtunk legyőzni, ráadásul Chile sem rossz csapat. És ha ez nem lenne elég, akkor simán belefuthatunk a nyolcaddöntőben Brazíliába!”
A C csoportot közepes képességűcsapatok alkotják, amelyek közül a világranglista helyezés alapján talán a kolumbiaiak emelkednek ki. Burkoltan erre célzott a görögök portugál edzője is, Fernando Santos, aki saját csapatát is képesnek tartja a továbbjutásra: „Talán sokan legyintenek, de valójában ez az egyik legnehezebb csoport a vébén. Négy csapat egyenlő esélyekkel indul a továbbjutásért. Kolumbia támadójátéka nagyon erős, Elefántcsontpart is az Didier Drogbával és Gervinhóval, Japán pedig meg akarja lepni a világot. Nekünk is megvan az esélyünk a továbbjutásra.”
Világbajnokok az őserdő közepén
Amitől félsz, az rendszerint bekövetkezik: röviden így lehetne jellemezni az angolok manausi csoporttal kapcsolatos érzelmeit. Az extrém időjárás – értsd magas páratartalom az Amazonas partján – miatt a ködös Albion képviselői csupán Manaust szerették volna elkerülni, mégis az őserdő közepén kell majd játszaniuk. A három világbajnok – összesen hét vb-címük van – csapattal felálló D csoport az egyik legnehezebb a vb-n, ráadásul az időjárás miatt is méltán lehet nevezni halálcsoportnak. A csoport fekete lovának számító Costa Rica kolumbiai szövetségi kapitánya, Jorge Luis Pinto a következőket nyilatkozta: „Arról mindenkit biztosíthatok, hogy bárkivel is játsszunk, nem fogunk rettegve pályára lépni. A costa rica-i embereknek is üzenem: ne féljenek! Nálunk, Kolumbiában van egy mondás: minél vadabb a bika, annál élvezetesebb a futás.” Sajátosan nyilvánult meg a sorsolást követően Cesare Prandelli, az olaszok edzője is: „Három világbajnok egy csoportban, de nem aggódom. Aggódni akkor kell, amikor a média azt állítja, könnyűcsoportba kerültél! A legnehezebb ellenfelünk? Costa Rica, mert őket nem ismerjük!”
Irányított sorsolás?
Amíg a 2006-os világbajnok olaszok a brazíliai sorsolás nagy vesztesei voltak, addig a franciákat és a svájciakat a nyertesek közé kell sorolni. Nem is csoda, hogy az olasz újságírók és egyes szakemberek is azonnal összeesküvést látnak a dolog mögött: a svájci Sepp Blatter FIFA-elnök (alsó képünkön) és a francia Michel Platini UEFA-elnök állnak a háttérben és közbeléptek, hogy országaik a lehető legkönnyebb ellenfeleket kapják a csoportban, hiszen Dél- és Közép-Amerika leggyengébb csapatait húzták az E kvartettbe. Ecuador és Honduras valószínûleg a leghamarabb búcsúznak majd a vb-től, állítják az olaszok, és egyelőre nincs okunk vitatkozni velük.
„Megdöbbentő, hogy a legutóbbi vb döntősei közül (holland–spanyol) az egyik már a nyolcaddöntő során búcsúzni kényszerül, és az is felháborító, hogy három világbajnokot egy csoportba tesznek. Ez a sorsolás a futball és a vb ellensége volt” – borzolta tovább az indulatokat a Corriere dello Sport.
A franciáknál könnyebb dolguk talán csak az argentinoknak van, akik Irán és a vb-újonc bosnyákok mellett az élvezetes, de naiv futballt játszó nigériaiak társaságába kerültek. A Messi és Higuain mellett további sztárokkal felálló gaucsók minden bizonnyal könnyedén lépnek majd tovább, s a nyolcaddöntőben sem kell majd nagyon izgulniuk, hiszen egy belga–portugál vonalra kerülhetnek.
A Panzer senkitől sem fél
A Die Welt címűnapilap kommentárja szerint „várhatóan minden idők legjobb német csapata” utazik a brazíliai világbajnokságra, és nem számít, hogy milyen csoportba került, hiszen „a cél a világbajnoki cím megszerzése, úgyhogy képesnek kell lenni valamennyi csapat legyőzésére.” Hasonló önbizalomról tanúskodik Joachim Löw szövetségi kapitány nyilatkozata is, amelyben hangsúlyozta: nincs ellenfél, amelyet szívesen látna a csoportban, de olyan sincs, amelytől tart. A Die Welt szerint „egyenesen nevetséges lett volna” azt számítgatni, milyen csoportösszetétel kedvezne leginkább a válogatottnak. Több lap ugyanakkor kiemelte: abból a szempontból szerencsésen alakult a sorsolás, hogy a német csapat legkorábban az elődöntőben kerülhet szembe több favorittal, például a címvédő Spanyolországgal vagy Brazíliával.
A Németország, Portugália, Ghána, Egyesült Államok összetételűG-csoport a németek számára „családi találkozó”, mert az amerikai válogatott vezetője Jürgen Klinsmann, aki a német válogatott szövetségi kapitánya is volt korábban, Ghána pedig a 2010-es világbajnokságon is csoporttársa volt a Panzernek. Az afrikai ország nemzeti csapatának egyik legfontosabb játékosa, a Schalkét erősítő Kevin-Prince Boateng pedig a német válogatott hátvéd, Jérome Boateng testvére. A G csoport különben a vb egyik legkiegyensúlyozottabb kvartettje, amelyből a németek emelkednek ki, de a többi csapatot sem szabad leírni. Erről tanúskodnak az ellenfelek szövetségi kapitányainak nyilatkozatai is. A portugál Paolo Bento kötelezőnek tartja a továbbjutást: „Nem mi vagyunk a favoritok a csoportban, hanem Németország, már csak a történelme és a játékereje miatt is. Ghána és az Egyesült Államok is erős, jól szervezett, legjobbjaik Európa élcsapataiban játszanak. A céljainkat viszont sohasem riválisaink kiléte határozta meg.”
Kwesi Appiah, Ghána szövetségi kapitánya is optimista: „Kellemes ellenfél lesz Németország, és az amerikaiaknak is örülök, 2010-ben a nyolcaddöntőben találkoztunk, és legyőztük őket. Most jobbak vagyunk, mint akkor, sok meglepetés lesz ebben a csoportban”.
Joachim Löw egykori főnöke, az amerikai szövetségi kapitány, Jürgen Klinsmann is rendkívül bizakodó:„Volt egy olyan érzésem, hogy megkapjuk Németországot. Ez az egyik legnehezebb csoport a vb-n. Portugália is itt van Cristiano Ronaldóval. Ghánával már közös történelme van az amerikai válogatottnak, és persze Németország, amelynél nincs hatalmasabb ellenfél. Ám erről szól a világbajnokság, állunk elébe. Remélhetőleg meglepetést szerzünk néhány embernek. Jól felkészülünk, magabiztosak leszünk.”
Belgium, a titkos favorit?
Az utolsó csoport a felejthető kvartettek kategóriájába tartozik. Nehéz megjósolni, hogy a belga, orosz, dél-koreai csapat közül ki jut tovább, csupán az algériaiak utolsó helye tûnik biztosnak. Az afrikaiak szövetségi kapitánya azonban meglepő kijelentéseket tett. Vahid Halilhodzsics szerint:„lehetnénk nehezebb csoportban is, de ezen a vb-n nincs könnyűcsoport, mint ahogy halálcsoport sem. Belgium nagyon jó, a torna egyik titkos favoritjának tartom. Az oroszoknak remek edzőjük van, jól ismerem a játékukat. A dél-koreaiak sokat mozognak, technikásak. Bonyolult lesz, de nem turistaként érkezünk Brazíliába”.
A Halilhodzsics által említett remek orosz edző, az olasz Fabio Capello szinte repdesett az örömtől, az ellenfeleket nézve nem is indokolatlanul: „Jó csoportba kerültünk, egyáltalán nem rossz a helyzetünk. Az is fontos, hogy keveset utazunk, Brazília középső részén lesznek a meccseink. Röviden: boldog vagyok!”
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.