A torna végére nem maradt annyi erőnk, hogy legyőzzük a sokkal előrébb tartó lengyeleket. A cserék tekintetében nem álltunk olyan jól, mint ellenfelünk. Az Eb-re össze kell állnunk, ott már nem kísérletezhetünk, mert szorít bennünket a magyar sportfinanszírozási rendszerből fakadó eredménykényszer – nyilatkozta Mocsai Lajos, a magyar férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya vasárnap, miután csapata kikapott Lengyelországtól a Gyöngyösön tartott Provident kupán. A négy csapatot felvonultató tornán a magyar válogatott a lengyelek és a csehek mögött a harmadik helyen végzett, utolsó helyre a fehérorosz gárda került.
Nem az eredményeken van a hangsúly, hanem azon, hogy az összetartás során a nyolc csapatból érkezett válogatott tagjai összeszokjanak, újra kialakuljon egy csapategység, és különböző taktikai elemeket lehessen begyakorolni, mind támadásban, mind védekezésben – sorolta a feladatokat a kapitány. Mocsai Lajos nem áll könnyű feladat előtt több szempontból sem. A csapaton sérüléshullám sepert végig a közelmúltban, Mocsai Tamást nemrég még műtötték, egyesek a rehabilitációs időszak közben kapcsolódtak be a felkészülésbe. A csapat irányítója, Császár Gábor is hátfájásokra panaszkodott, aki különben a párizsi csapatnál az utóbbi időben nem sok játéklehetőséget kapott. A legnagyobb gond azonban Nagy László kiesése. A jobbátlövő még októberben a celjei BL-meccsen megsérült, de az orvosok nem láttak különösebb gondot, ezért a játékos a következő hetekben pihent, kezelésekre járt. És december első felében több bajnoki találkozón is pályára lépett. Ezért sérülése kiújult, a szakemberek pedig sípcsontrepedést állapítottak meg.
„Szerencsésebb lett volna, ha a sérülés kikúrálása megtörténik, ami talán elérhető lett volna a decemberi bajnoki mérkőzéseken való részvételének mellőzésével – hangsúlyozta Mocsai. – Az látszik, hogy a halálcsoportból való továbbjutás a korábbinál is nehezebbé vált számunkra, szükségünk lesz a játékosok pozitív hozzáállására és arra is, hogy a magyar csapat tagjai erőn felül teljesítsenek Dániában.”
A magyar csapat küzdeni tudására valóban nagy szükség lesz a január 12-én kezdődő dániai Európa-bajnokságon, hiszen – a korábbi éveknek megfelelően, sajnos – Iváncsik Gergőék újból a legnehezebb csoportba kerültek. A világbajnok spanyolok mellett két skandináv együttessel sorsolták őket össze, amelyek a dániai arénákban szinte hazai pályán játszanak majd. Ráadásul fűti őket a visszavágás is. Az izlandiak ugyanis az olimpián szenvedtek vereséget a Nagy Laci által vezetett csapattól azon az emlékezetes négyszer öt perces hosszabbítást hozó negyeddöntőben. A norvégok pedig a tavalyi világbajnokságról éppen a magyarokkal játszott páros selejtezőmérkőzés miatt maradtak le.
Míg a norvégoknál mindenki egészséges, az izlandiaknál több probléma is adódott: a jobbszélső Alexander Petersson vállsérülés miatt esett ki hosszabb időre, márpedig a gólerős játékos a védelem egyik oszlopa. A kimondhatatlan nevű Ingimundur Ingimundarson ugyancsak a hiányzók létszámát gyarapítja, míg a térdsérülést szenvedő Vignir Svavarsson, aki a védelem közepén bevethető, ugyancsak sérült volt. Az irányító Arnor Atlason sem teljesen egészséges, de ő azért várhatóan játékra jelentkezik.
A magyar válogatott a csoportból való továbbjutás esetén a középdöntőben a dán, cseh, macedón, osztrák négyes három tagjával mérkőzik majd az elődöntőbe jutásért. A szakemberek szerint a 16 csapatot felvonultató mezőnyből az erőviszonyok alapján 10-12 együttes bármikor képes bekerülni a legjobb hat közé. A magyarokat nem igazán tekintik esélyesnek a fogadóirodák, a végső győzelemre a címvédő és házigazda Dánia, a világbajnok Spanyolország, a vb-bronzérmes Horvátország és az olimpiai aranyérmes Franciaország esélyes.
A román csapat jelenleg a jövő évi vb selejtezőcsoportjának mérkőzéseit vívja az olasz, ciprusi és szlovák válogatottak ellen. Csoportgyőzelem esetén páros selejtezőmérkőzést kell vívnia egy olyan válogatottal, amely Dániában nem kvalifkálja magát a jövő évi katari vb-re.
Férfi Európa-bajnokság, Dánia, január 12-26.
A csoport (Herning): Dánia, Csehország, Macedónia, Ausztria
B csoport (Aalborg): Spanyolország, Izland, Magyarország, Norvégia
C csoport (Aarhus): Szerbia, Franciaország, Lengyelország, Oroszország
D csoport (Koppenhága): Horvátország, Svédország, Fehéroroszország, Montenegró
A csoportok első három-három helyezettje jut a középdöntőbe.
A magyar csapat csoportmérkőzései:
Január 12. 19.15: Spanyolország–Magyarország
Január 14. 19.00: Magyarország–Izland
Január 16. 21.15: Magyarország–Norvégia
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.