James Blunt Moon Landing 2014 című világkörüli koncertkörútjának romániai epizódjával adták át a nagyközönségnek október 31-én Kolozsvár új multifunkcionális csarnokát. A világhírű angol énekes fellépése után kilenc nappal a sport is beköltözött: a Kolozsvári U Alexandrion női kézilabdacsapatát érte a megtiszteltetés, hogy elsőként játsszon az új kolozsvári létesítményben. A Brassói Korona elleni – amúgy vesztes – mérkőzést követően két nappal a férfiak is megtapasztalhatták, milyen az ország egyik legmodernebb csarnokában játszani: a lapzártánk után rendezett FIBA Eurochallenge kupamérkőzésen az U Mobitelco kosarasai a török Trabzonspor együttesét látták vendégül.
A Szamos partján, a Cluj Arena szomszédságában, a régi salakpályán négy évvel ezelőtt kezdték el a munkálatokat, ám hamarosan abba is hagyták őket. A közbeszerzési pályázatot ugyanis az a CON-A Kft. cég nyerte, amely az ACI Cluj Rt. alvállalkozójaként a Cluj Arena kivitelezésében is szerepet vállalt. Ám miután elnyerte a kivitelezés jogát, nem volt hajlandó társként bevenni az ACI-t, utóbbi pedig beperelte, hogy nem tartja tiszteletben a kivitelezési előírásokat. Ezért a kolozsvári önkormányzat is beperelte az ACI-t, így a munkálatok a per ideje alatt szüneteltek. A tárgyalások több mint másfél évig húzódtak, végül a törvényszék a városi tanácsnak adott igazat. A munkálatokat azonban nem lehetett folytatni, kénytelenek voltak újabb közbeszerzési eljárást meghirdetni, amelyet ugyancsak a szebeni érdekeltségű CON-A építőipari cég nyert meg – tájékoztatta lapunkat Somogyi Gyula, aki az említett időszakban önkormányzati képviselő volt. A munkálatokat újrakezdték, és rekordidő alatt sikerült befejezni az épületet, amelynek költségei mintegy 70 millió lejre rúgnak. „Nem nagy az összeg ahhoz képest, hogy 40 ezer négyzetméternyi területen építkeztünk. Igazából a gazdasági válság határozta meg a pénzösszeget, amelyből gazdálkodni kellett – jelentette ki Sorin Cristea, a csarnokot építő CON-A cég igazgatója. – Ennek ellenére, úgy érzem, nagyon jól teljesítettünk.”
A létesítmény vezetése a helyi tanács hatáskörébe tartozik. A polgármesteri hivatal igazgatótanácsot hozott létre, amelynek elnökévé Emil Boc városvezető a korábban a Kolozs Megyei Ifjúsági és Sportügynökség éléről nyugdíjba vonult Constantin Răduțát nevezte ki ideiglenesen. A választás már az első pillanatokban feszültséget keltett, a PSD azzal vádolta meg a helyi PDL vezetőit, hogy pártpolitikai szempontok alapján nevezik ki a személyeket különböző funkciókba. Dan Morar, a helyi tanács PSD-s tagja azért is bosszankodik, hogy a vezető pozícióba került Răduță nyugdíjas. „Sportmenedzsmentben jártas, fiatal, lendületes személyt kellett volna a sportcsarnok vezetőtanácsának székébe ültetni, akinek van tapasztalata egy hasonló intézményt vezetésében” – méltatlankodott Morar.
A sportcsarnok 7200 férőhelyes, ám akár 10 ezer férőhelyesre is bővíthető. A mozgatható lelátók lehetővé teszik azt, hogy a küzdőtér középen színpadot alakítsanak ki. A pálya fölött Romániában egyedülálló módon olyan négyszög alakú eredményjelző függ, amelynek képernyőin HD minőségű mozgóképeket tudnak vetíteni a nézőknek. Az épületben járva az embernek az az érzése, hogy egy szürke betontömegben jár, minden szabályos négyszög alakú, semmi sem tér el a megszokottól, igaz, minden a nemzetközi szabványoknak megfelelő.
A létesítményben még egy kisebb pálya is található, amely mérkőzések előtti bemelegítésre vagy edzésekre is használható. A pálya borítása megfelel a legkorszerűbb követelményeknek, szétszedhető és összeszerelhető, annak függvényében, milyen sporteseményeknek ad otthont a csarnok. A parketten kosárlabda- mérkőzéseket, a műanyag borításon pedig kézilabdameccseket lehet játszani. Ezen kívül otthont adhat a lábtenisz, asztalitenisz, torna, ritmikus sportgimnasztika, de a cselgáncs, aikido, karate vagy vívás rendezvényeinek is. A csarnok alkalmas jégpálya kialakítására is.
A Cluj Arena szomszédságában fekvő létesítmény mintegy ötszáz méterre van a 2525 férőhelyes Horia Demian sportcsarnoktól, így a három épület Romániában egyedi sportkomplexumot alkot, amely képes különböző sportágak világ- és Európa-bajnokságának szervezésére – mondta el lapunknak Constantin Răduță. Elsősorban ettől remélik a jövedelmezőséget is. Csak a James Blunt-koncert alkalmával több, mint 100 ezer eurós bevételre tettek szert, pedig alig valamivel több mint hatezer jegyet adtak el.
Az épület 450 autó számára földalatti parkolóhellyel, vendéglővel, kiegészítő technikai és sportlétesítményekkel, kibérelhető üzlethelyiségekkel is rendelkezik. A tervek szerint nemcsak a sport rajongói használhatják majd, más jellegű rendezvényeknek is otthont ad majd: bálokat, koncerteket, kiállításokat, hazai és nemzetközi vásárokat szervezhetnek. A kluboknak óránként 100 lejt kell fizetniük, ha edzésre használják a termet, 120 lejt pedig, ha versenyt rendeznek. Amatőrök számára is nyitva áll a kapu: nekik edzés alkalmával óránként 200 lejt, verseny alkalmával 300 lejt kell kifizetniük. Más jellegű események alkalmával az ár azonban sokkal magasabb: a létesítmény kibérlése 48 órára 4000 euró, 24 órára 2500 euró, fél napra pedig 1500 euró.Alétesítményben kialakított VIP-terem óránként 250 lejért, a nagyobbik, száz személyt befogadó konferenciaterem 200 lejért, a kisebb, 60 személyest pedig 150 lejért áll az érdeklődők rendelkezésére.
„Számos csarnokban játszottam már pályafutásom alatt, de a kolozsvári a legmodernebb és legszebb. Alig várom, hogy a bajnoki mérkőzéseket is ott játsszuk. Úgy gondolom, egy hétezres aréna atmoszférája igazán különleges lesz, s bennünket is mozgósít, hogy próbáljuk megtölteni a termet” – áradozott Mihai Silvășan, az U-Mobitelco kosarasa.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.