Görög futball, román tragédia

Somogyi Botond 2013. november 28., 23:02

Nem született különösebb meglepetés a 2014-es futball világbajnokság pótselejtezőin: az európai párharcok során a gyengébbnek ítélt csapatok nem borítottak papírformát. Ennek ellenére Románia néhány napra gyászba borult.

galéria

A görögök ellen elvesztett párharcot követően a korábban nagy taktikusnak tartott, a valamennyi mérkőzést aprólékosan kidolgozó Victor Pițurcă szövetségi kapitány újból picurka lett a románok szemében, akik tragédiaként élték meg a távolmaradást Riótól. „Pițit” nemcsak a mérkőzést követően szólították fel sokan a lemondásra, hanem már a bukaresti visszavágó mérkőzés szünetében is a lemondást skandálták a Nemzeti Arénában. Azóta alig akad az országban olyan, aki ne mondott volna véleményt az üggyel kapcsolatban, Pițurcă azonban egyelőre kitart: nem mond le.

A több szakember és labdarúgó közül – az utóbbi időben a válogatottba meg sem hívott – Adrian Mutu volt a szövetségi kapitány legvehemensebb bírálója. A francia Ajaccio csatára kijelentette: Pițurcă módszerei elavultak, a szövetségi kapitány „megrekedt az ötvenes évek szintjén.” Szerinte Pițurcával a felkészülés az ellenfél egyik korábbi találkozójának megtekintéséből áll. A mérkőzésnézés azonban úgy zajlott le, hogy közben nem elemezték ki a helyzeteket. Példaként a magyar válogatott elleni budapesti meccsre és a török válogatott elleni isztambuli összecsapásra való felkészülést említette. „A magyarországi mérkőzés előtt megnéztük a magyar–török meccset, majd a törökök elleni mérkőzés előtt megnéztük ugyanazt még egyszer” – kesergett a csatár. Mutu támadása azonban jócskán túlzónak is tűnhet, hiszen az eredmények azért magukért beszélnek: az elmúlt 15 évben a román válogatott csak Pițurcă vezetésével volt képes két világversenyre – két Európa-bajnokságra – is kijutni.

A kapitány menesztésével kapcsolatos döntést különben Mircea Sandunak, a Román Labdarúgó-szövetség (RLSZ) elnökének kellene meghoznia, ám a „keresztapa” kiáll védence mellett. Igaz, a szövetségnek – a menesztés esetén – egymillió eurót kellene fizetnie az edzőnek. Sandu inkább az RLSZ-ben januárban történő választás utánra hagyja a döntést: oldja meg más a problémát.

A románok különben mind a szurkolásban, mind pedig a szervezésben hozták a formájukat. A görög himnusz kifütyölése után mérkőzés közben petárdákat dobtak a pályára, a mezekre pedig fordítva nyomtatták a görög zászlót. Ez utóbbi sem meglepő, hiszen legutóbb Bukarestben a román–észt mérkőzésen a finn himnuszt játszották el, a román–magyar mérkőzésen pedig a magyar helyett a szlovák zászlót tüntették fel. A görögök ezzel szemben sportszerűségről tettek tanúbizonyságot: a pireuszi mérkőzés előtt a görögök észrevették, hogy a román fél szabálytalanul töltötte ki a meccslapot, amiért óvás esetén 3-0-ra elvesztették volna a meccset. Ám a hellének portugál edzője, Fernando Santos kijelentette: szólunk, és kijavítják a hibát, a pályán szeretnénk megverni őket, nem a zöldasztalnál.

Árkülönbségek

A pótselejtezők egyik legnagyobb meglepetésének számított volna, ha Ukrajna kiejti Franciaországot, ám erre nem került sor. Az ukránok az első, 2-0-ra megnyert mérkőzést követően közel álltak ugyan a bravúrhoz, de a Stade de France közönsége előtt begörcsöltek, kiengedték kezükből a lehetőséget. Így először történt meg, hogy vb-pótselejtezők során az a csapat esett ki, amelyik az első mérkőzésen kétgólos előnyt szerzett.

A vb-szereplés mellett az Aranylabdára is áhítozó Ribéry nem hozta ugyan a Bayern Münchenben mutatott formáját, ám a „fekete kakasok” – a francia keret zömét afrikai származású futballisták alkotják – így is viszonylag könnyedén győzték le a kelet-európaiakat. Ezúttal is megmutatkozott a két csapat játékosai közti „árkülönbség”. Benzema (Real Madrid), Ribery (Bayern München), Samir Nasri (Manchester City) piaci összértéke ugyanis szinte meghaladja az egész ukrán válogatottét. Nagyjából ez volt az arány a horvát Luka Modric (Real Madrid) és Mario Mandzukic (Bayern München) valamint az izlandi válogatott esetében is. Az északiak az első mérkőzést követően még reménykedtek egy jó eredmény elérésében, ám a zágrábi pokolban kevés esélyük volt a horvát sztárok ellen.

Új szavazás Cristiano Ronaldo miatt

Sepp Blatter FIFA-elnök nemrég még gúnyolódott Ronaldóval, ám a pótselejtezőket követően a FIFA elöljárói Blatterrel együtt november 29-ig kitolták az Aranylabda-szavazás határidejét, és közölték a szavazásra jogosultakkal, hogy módosíthatják korábbi voksaikat. A svéd–portugál párharc alkalmával ugyanis Cristiano Ronaldo szinte emberfeletti teljesítmény nyújtott, ez sarkallta a FIFA-t korábbi álláspontja felülvizsgálatára.

A pótselejtezők sorsolása után – a mérkőzés előtt – a sportújságírók a svéd-portugál meccset a két világsztár, Ronaldo és Ibrahimovic párharcaként harangozták be. A szakemberek és a játékosok is úgy nyilatkoztak: erről szó sem lesz. A valóság azonban rácáfolt a kijelentésekre: a két mérkőzésen csak a két szupersztár szerzett gólokat, a párbajt pedig az Aranylabdára immár valóban esélyes portugál zseni nyerte 4-2 arányban.

„Csalódást okozó a vereségünk, de a jobb csapat nyert. Két gólunkkal felcsillant a remény, de Portugália erősebb volt” – összegzett röviden a svéd Ibrahimovic, aki Ronaldót is méltatta. „Ha három kontralehetőséget adsz neki, három gólt fog szerezni. Ebben ő a legjobb” – vélekedett a svéd csatár. – Egy világbajnokság nélkülem nem éri meg a fáradtságot megnézni, nem várom annyira.”

„Természetesen figyelemmel követem a rekordokat, de most csak arra koncentráltam, hogy győzzünk. Mindkét mérkőzésen jobbak voltunk a svédeknél, örülök, hogy ismét segítettem a válogatottnak. A pályán válaszoltam Joseph Blatternek, de egyébként nem vagyok a címek megszállottja, nem ezek mondják meg, mennyit érek, hanem az, hogy 40-50 gólt rúgok egy szezonban. Ez az igazi érték, és ezt nem csinálja utánam akárki” – mondta az immár 47. válogatott góljánál tartó Ronaldo.

Riói lista

Dél-Amerika: Brazília, Argentína, Kolumbia, Ecuador, Chile, Uruguay

Ázsia: Japán, Ausztrália, Irán, Dél-Korea

Európa: Olaszország, Hollandia, Belgium, Németország, Svájc, Bosznia-Hercegovina, Oroszország, Spanyolország, Anglia, Görögország, Horvátország, Portugália, Franciaország

Észak- és Közép Amerika: Egyesült Államok, Costa Rica, Honduras, Mexikó

Afrika: Nigéria, Elefántcsontpart, Kamerun, Ghána, Algéria

 

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.