Nagyszabású téli világverseny zajlott január végén és február elején a Bucegi-hegységben. A Törcsvárhoz közeli Cheile Grădiştei sportbázis volt a házigazdája az ifjúsági biatlon világbajnokságnak. A vetélkedőt két korosztály számára írták ki, külön versenyeztek a nagyifjúságiak (U21, 1995-ben és 1996-ban születettek), illetve a kisifjúságiak (U19, 1997 után születettek). A viadalon 39 ország közel 500 biatlonistája állt rajthoz.
Ovidiu Gârbacea, a Csíkszeredai ISK egykori tanára az 1990-es évek elején hazatért a Barcaságba, ahol faluturizmussal kezdett foglalkozni, és évről évre minden nyereségét újra befektetve, több hektáros saját telkén szállodaláncot és sportkomplexumot épített ki. Egy kis Ausztriát. Az ő magántulajdonú sportbázisa és szállodalánca volt a házigazdája az ifjúsági biatlon világbajnokságnak. A vébé költségvetése meghaladta a 2 millió lejt, ebből 750 ezret a sportminisztérium, 800 ezret pedig a román szakszövetség adott, a többit Gârbacea állta.
Mindkét korosztályban a lányok és a fiúk számára is hosszú, rövid, illetve üldöző próbákat rendeztek, majd a látványos váltóversenyekkel zárult a vébé. A győzelmek megoszlottak Oroszország, Németország, Norvégia, Svédország, Ausztria, az Egyesült Államok és Kazahsztán is nyert aranyérmet.
Románia nem téli sportnagyhatalom, így a csíki kis biatlonisták azzal, hogy a mezőny első felében végeztek, teljesítették az elvárásokat.
„Sokat tanultunk, tapasztalatot szereztünk, láthattuk, hol állnak a fejlett biatlonsporttal rendelkező országok az utánpótlásképzés terén. Megméretkeztünk, és nem vallottunk szégyent. Ha az elkezdett úton haladunk, komolyan dolgozunk, akkor most a vébén induló gyerekek közül többen majd felnőttként kijutnak világversenyekre, hallani fogunk róluk. A szervezés kitűnő volt, a nemzetközi szövetség vezérkara elégedett volt mindazzal, amit Cheile Grădiştei-en látott” – mondta Márton Simon, a romániai válogatott vezetőedzője. Minden versenyszámban mintegy 100 biatlonista állt rajthoz, a váltókra pedig 19–20 csapat nevezett be.
Íme, a csíki sportolók legjobb helyezései a vébén: Márton Enikő: 17. hely az egyéniben és 9. hely a váltó tagjaként. Potyó Katalin: 32. hely egyéniben, és 9. hely a váltó tagjaként. Hajdú Tímea: 68. hely egyéniben és sprintben is. Koncsag Tamás: 37. hely az egyéniben és szintén 37. hely az üldöző próbán, 16. hely a váltó tagjaként. Gegő Hunor: 27. hely az üldözőn, és 16. hely a váltó tagjaként. Kristó Norbert: 79. hely egyéniben.
A romániai válogatott egyik edzője Márton Szilárd, Márton Simon kisebbik fia volt, a csapat gyúrója pedig a szintén csíkszeredai Czont Attila.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.