Dráma és öröm Rio de Janeiróban

Zátyi Tibor 2016. augusztus 20., 11:28

Folytatódott a magyar küldöttség jó szereplése a riói olimpián, eddig Hosszú Katinka úszó háromszor, míg Szász Emese és Szilágyi Áron egyéni vívásban állhatott a dobogó legfelső fokára. A románok is kezdték gyűjtögetni az érmeket, ám eddig csak a női párbajtőrcsapat állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

Dráma és öröm Rio de Janeiróban
galéria

Hosszú Katinka 400 méter vegyesen óriási világcsúccsal, 100 méter háton pedig minden idők második leggyorsabb úszásával győzött, majd begyűjtötte 200 méter vegyesen is az aranyat. Katinka közel állt ahhoz, hogy négy olimpiai bajnoki címmel térjen haza, ám a 200 méter hát döntőjében lehajrázták, így végül az ezüstérmet akasztották a nyakába. Hosszú beállította Egerszegi Krisztina magyar rekordját az egy olimpián szerzett úszóaranyérmek tekintetében: a legendás Egér 1992-ben Barcelonában 100 és 200 méter háton, valamint 400 méter vegyesen nem talált legyőzőre. 200 méter pillangón Michael Phelps ezúttal is verhetetlen volt, a döntőben két magyar úszó volt érdekelt, a 19 éves Kenderesi Tamás bronzérmet szerzett, míg Cseh László világbajnoki címvédőként hetedik lett. Úszásban egyébként a címvédő Gyurta Dániel nagy csalódást okozott, csupán a 17. időt érte el a 200 méter mell előfutamában, így még elődöntőbe se jutott.

Cseh László végül nem maradt érem nélkül, 100 méter pillangón ezüstérmes lett. A finálé nagyon érdekesen alakult, hiszen az olimpiai bajnok a szingapúri Joseph Schooling lett, miközben Michael Phelps és a dél-afrikai klasszis, Chad Le Clos a magyarországi versenyzővel holtversenyben lett második. Az úszóérmek sorát Kapás Boglárka 800 méter gyorson elért bronza tette teljessé. A kétes minőségű nyílt vízi helyszíneken rendezett 10 km-es úszásban a címvédő Risztov Éva 13., míg az olimpiára épphogy becsöppenő Olasz Anna a 14. lett.

Elődöntős magyar lányok

Az Európa-bajnok magyar női vízilabda-válogatott a csoportkört Kína elleni győzelemmel kezdte (13–11), majd két vereség következett, a spanyolokkal szemben egy góllal maradtak alul (11–10), a címvédő és világbajnok amerikaiak 11–6-ra győztek ellenük. A pólócsapat a harmadik helyen jutott a negyeddöntőbe, ahol a Londonban bronzérmes Ausztrália volt az ellenfél. A magyar lányok drámai csatát vívtak a vízben, hiszen az ausztrálok 5–1-re, majd az utolsó negyedben 8–6-ra is vezettek, ám sikerült utolérniük őket és egyenlíteniük. A büntetőknél a magyarok sokkal magabiztosabbak voltak, győzelmükkel bejutottak az elődöntőbe, ahol a csúcsesélyes Egyesült Államok csapatával találkoztak szerdán este.

A férfi vízilabda-válogatott harmadik összecsapásán is döntetlent játszott, ezúttal a görögökkel végzett 8–8-ra úgy, hogy tíz másodperccel a vége előtt még vezetett. A japánok sima legyőzése következett (17–7), majd a csoport utolsó fordulójában a meglepetést halmozó brazilokat verték 10–6-ra a magyarok. A pólócsapat csoportgyőztesként jutott tovább, és a lapzártánk után véget ért mérkőzésen az olimpián botladozó, csak negyedikként továbbjutó Eb-ezüstérmes Montenegró volt az ellenfél.

Szilágyi megvédte címét

Annak ellenére, hogy fokozatosan javuló teljesítményt nyújtott, és az elődöntőben, illetve a döntőben már rendkívül imponálóan vívott, a címvédő Szi­lágyi Áron úgy érezte, nagyon nehezen nyerte meg a kardvívás aranyérmét a riói olimpián (a döntőben az amerikai Daryl Homert győzte le 15–8-ra). A magyarok közül Fuchs Jenőnek és Kárpáti Rudolfnak sikerült a címvédés az olimpia kardversenyében. Előbbi 1908-ban és 1912-ben, utóbbi 1956-ban és 1960-ban győzött. Magyar címvédésre vívásban volt példa nem is olyan régen: a párbajtőröző Nagy Tímea 2000-ben és 2004-ben bizonyult a legjobbnak. Az úszás mellett a vívás hozta eddig a magyarok legtöbb érmét, az eredményt az Ukrajnát legyőző férfi párbajtőrcsapat bronzérme tett teljessé a hétvégén.

Az ezüstérmes az első vesztes – jelentette ki csalódottan az eredményhirdetés után Imre Géza, miután 14–9-es vezetésről 15–14-re kikapott a dél-koreai Park Szang Joungtól a férfipárbajtőr döntőjében. Imre Géza előzőleg az atlantai olimpián tudott egyéniben dobogóra állni (mostani ellenfele akkor még csak egyéves volt), húsz éve harmadik lett.

A férfi cselgáncsozók 90 kilós versenyében a világbajnoki ezüstérmes Tóth Krisztián 48 másodperc alatt kikapott a nyolcaddöntőben. Súlyemelésben pedig egyik román sportoló sem fejezte be a versenyt (Dumitru Captari és Florina Sorina Hulpan).

Első román arany

Örömkönnyek potyogtak Románia női párbajtőrözőinek szeméből, amikor egyéni kudarcaik után csapatban már olimpiai bajnoki címmel törték meg a Rio de Janeiró-i ötkarikás játékok addigi eredménytelenségét. Az Ana-Maria Popescu-Brânză, Simona Gher­man, Simona Pop és Lore­da­na Dinu alkotta négyes a nyolcaddöntőben még egy nagyon szoros összecsapás után jutott túl az amerikaiakon, de aztán már fékezhetetlen volt: az oroszok kiejtését követően rendkívül magabiztosan múlta felül 44–38-ra a címvédő és világbajnok kínaiakat.

Az idei ötkarikás játékok első romániai sikere a küldöttség többi tagjának is lendületet adott, hiszen pénteken Gabriel Sîncrăian a súlyemelők 85 kg-os kategóriájában bronzérmet szerzett, majd a Florin Mergea, Horia Tecău teniszpáros ezüsttel bővítette a gyűjteményt. Románia végül evezésben sem maradt le a dobogóról, mert a női nyolcpárevezős kormányos hajó az amerikaiak és a britek mögött harmadikként ért célba a szombati fináléban. A magyar birkózók két ötödik helyet szereztek, Bácsi Péter és Lőrincz Viktor is az elődöntőben torpant meg.

Hamisítási botrány

Ekkor azonban már nem volt felhőtlen a hazai öröm, mert a bukaresti rendőrség pénteken házkutatást tartott a román küldöttség sportruházatát szállító Pax Creative Sports cégnél, a Román Olimpiai és Sportbizottságnál (COSR) pedig lefoglalták a közbeszerzésre vonatkozó iratokat és a később megkötött szerződéseket. A viseletek meghamisításának gyanújával indított nyomozást a Gazeta Sporturilor sportnapilap kétes minőségű mezekről írt cikke eredményezte. A foszló anyagú ruházatról szóló helyszíni beszámolójukban arra is rámutatnak, hogy a beszállító eredeti alapítói között a COSR-főtitkár Ioan Dobrescu és az akkori COSR-elnök Octavian Morariu neve is szerepelt, ám ők még 2009-ben, nem sokkal a létrehozás után kiléptek a cégből. Az ügy után a COSR elnöke, Alin Petrache benyújtotta lemondását.

Alulteljesítő kézilabdások

A legnagyobb csalódást Románia női kézilabda-válogatottja okozta, amely végül hiába talált magára, és győzte le Montenegró után Spanyolországot is, mert a címvédő Norvégia ellen vasárnap késő este elszenvedett 28–27 arányú veresége végzetesnek bizonyult. Sorsa a csoportkör utolsó összecsapásán pecsételődött meg, akkor ugyanis az ibériai együttes 26–22-vel felülmúlta Angolát, amely bár Cristina Neaguékhoz hasonlóan négy ponttal zárt, az egymás elleni mérkőzés megnyerésével a negyedik helyről továbblépett a negyeddöntőbe, miközben a világbajnoki bronzérmesek búcsúztak az olimpiától.

A hét elején folytatódott a románok gyenge szereplése, a 2004-ben ezüstérmes Marian Oprea egyetlen próbálkozása sem volt sikeres hármasugrásban. Tornában Marian Drăgulescu ugrásban jutott döntőbe, ahol végül hármas holtverseny alakult ki a második helyen, és mivel a román tornásznak volt a legkisebb kiinduló pontszáma, végül a negyedik helyen zárt. A háromszoros olimpiai bajnok Cătălina Ponor is érem nélkül maradt, a női gerenda döntőjében csak a hetedik lett. Románia képviselője 44 év után nem szerzett érmet olimpián női tornában.

Az atlétáknál Márton Anita országos csúccsal lett har­ma­dik súlylökésben, míg a disz­­koszvető Kővágó Zoltán a hetedik, a hétpróbázó Zsi­voczky-Farkas Györgyi a 8., Kri­zsán Xénia pedig a 16. helyen zárt. A sportág kiemelt versenyszáma volt a 100 méteres síkfutás, amelyben Usain Bolt harmadszor lett olimpiai bajnok, miközben 400 méteren a dél-afrikai Wayde van Niekerk Michael Johnson 1999-ben felállított világcsúcsát túlszárnyalva szerezte meg az aranyat.

Cikkünk írásakor az összesített éremtáblázaton öt arany, három ezüst és négy bronzzal Magyarország a 12. volt, míg Románia 1/1/2-vel a 35.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.