Két mérkőzés, két győzelem – eddig ez a Ferencváros futballcsapatának mérlege új „otthonában\", a Puskás Ferenc Stadionban. A klub és a szurkolók azonban nem babonából, hanem kellemes kényszerűségből váltottak: március vége óta ugyanis épül a legnépszerűbb magyar klub új arénája.
Egy új Fradi-stadion terve már öt évvel ezelőtt felmerült, amikor a csapat a brit Kevin McCabe tulajdonába került, ám a brit üzletember végül a meglévő létesítmény felújítását sem végezte el. „A stadionépítést a korábbi kormányok többször bejelentették, de mindig elhalasztották. Az Orbán-kormány a bejelentést követő tíz hónapos előkészítési folyamat után el is kezdte a stadion építtetését. Gőzerővel folyik az építkezés\" – mondta lapunknak Kósa Antal, a Kormánybiztosi Hivatal szóvivője. Az új stadion az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) legmagasabb, 4-es szintű szabványának felel majd meg, így nemzetközi mérkőzéseknek is otthont adhat.
Az Albert Flórián Stadion bontása március 28-án kezdődött, a tervek szerint a kivitelező három hónap alatt végez a munka ezen szakaszával, az új arénát pedig 2014 őszén szeretnék átadni. Az új stadion tulajdonosa a magyar állam lesz, használója pedig a Ferencvárosi Torna Club. Az aréna építésére kiírt pályázat győztese, a Market Építő Zrt. cég 13,5 milliárd forintos ajánlattal
nyert, vállalva, hogy késedelem esetén napi 67,5 millió forint kötbért köteles fizetni. A magas költségek ellenére a Fradi-stadion Európa egyik legolcsóbb stadionja lesz. A tervek alapján ugyanis a 22 ezres létesítmény önfenntartó lesz, a beruházási összeg mintegy felét pedig a stadion mellett felszabaduló telek eladásából tudják előteremteni. Az új arénát ugyanis a régihez képest 90 fokkal elforgatják, így észak-déli tájolású lesz – ezzel 30 ezer négyzetméternyi belvárosi terület szabadul fel, amelyet a magyar állam várhatóan még idén értékesíthet.
Zöld és korszerű
„Zöld zászlók, zöld sasok, zöld stadion\" – utalt az alapkőletétel alkalmával Fürjes Balázs, a stadionépítést vezénylő kormánybiztos arra, hogy környezetbarát lesz az új aréna. A tervezés során a szelektív hulladékgyűjtés mellett figyelmet fordítottak a napkollektorok felhelyezésére is. A játéktér és a kispadok fűtését a legkorszerűbb technológiával, a szennyvízhő hasznosításával oldják meg. Emellett a régi épület bontásakor keletkező hulladék legalább 65 százalékát az építkezés során újrahasznosítják.
Az új Fradi-aréna a biztonság terén is sokat nyújt majd: a modern beléptető kamera- és jegyértékesítő-rendszer kiépítése mellett a hazai és a vendég szurkolók teljes elkülönítése ütköztető sávok nélkül oldható majd meg. A biztonsági szolgálat gyorsan tudja majd végezni a dolgát, a biztonsági technológiát pedig külföldi rendőrségi szakértőkkel, illetve a Magyar Labdarúgó-szövetség szakembereivel közösen dolgozták ki.
A bérletesek a hétköznapi nézőtéri helyek mellett speciális szolgáltatásokkal ellátott business széket is vásárolhatnak, a cégek számára pedig skyboxok épülnek. Amellett, hogy a nézők még közelebb kerülnek a gyepszőnyeghez, a lelátó dőlésszöge a lehető legjobb rálátást nyújtja majd a pályára. Valószínűleg a szurkolók egyik kedvencévé váló extra szolgáltatás lesz a saját hangerejük erősségét mérő kijelző rendszer. A stadion emellett LCD-kijelzők, LED-falak révén nagy felbontású videókat és a rendezvényekhez kapcsolódó digitális tartalmakat kínál a szurkolóknak és a hirdetőknek egyaránt. A modern wifi-rendszer olyan egyedülálló okostelefon-alkalmazást nyújt majd a stadion közönsége számára, amellyel az egyes akciók, gólok, büntetők, jelenetek bármikor visszanézhetők, akár már meccs közben is.
Kitéphetetlen fű
Európában szinte egyedülálló módon készül majd el a játéktér is. A pálya füve vetett fű lesz, nem gyepszőnyeg, ráadásul olyan fűmagot vetnek el, amit speciálisan fejlesztenek ki ehhez a pályához, figyelembe véve a IX. kerület elmúlt tíz évének időjárási és csapadékviszonyait. A pálya talajának utolsó 10 centiméterét homokkal kevert földből készítik el, amibe polipropilén-szálakat is belekevernek. Ennek köszönhetően gyakorlatilag kitéphetetlen lesz a fű: amikor növekedésnek indul, a gyökér úgy kezd el megkapaszkodni a 10 centis talajban, hogy körülöleli a polipropilén-szálat. A speciális erősítést tartalmazó homokréteg vízelvezető képessége is ideális, így gyakorlatilag még nagy esőzés esetén sem alakulnak ki víztócsák a pályán.
Az új stadion tervei alapján látszik, hogy a klub számára meghatározó bevételi forrás a közvetítési jogok értékesítése. A leendő professzionális médiakiszolgálást például a HD tévéközvetítést is lehetővé tevő pályavilágítás is segíti. A kétoldali televíziós közvetítéssel növelhetők a médiaközvetítések bevételei, értékessé téve minden egyes reklámfelületet, megteremtve a lehetőséget a kiváló minőségű digitális közvetítésre. Ráadásul az arénában felszerelt kamerákkal lehetővé válik a játékosok teljesítményparamétereinek széleskörű megfigyelése, elemzése.
A közvetítési jogok értékesítése mellett egy másik bevételi forrás az új létesítmény 2500 négyzetméteres, 2000 fő befogadására alkalmas különterme lesz. A 30-50 labdarúgó mérkőzésen kívül az év többi napján világszínvonalú koncertek, rendezvények, konferenciák, esküvők, kiállítások megrendezésére adódik lehetőség. A látogatottságot növeli majd az állandó étterem, a klub márkaboltja és a Fradi-múzeum is. A tervekben stadiontúrák szervezése is szerepel, amely során bejárható a stadion közönség elől elzárt része is – múzeumi tárlatszerűen, beleértve a hazai öltözőt is. Ennek megfelelően még közepes kihasználtság mellett is mintegy 400-600 millió forintos összesített adóbevételt produkálhat az új létesítmény.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.