Az oroszok teljesítették az ígéreteiket

Somogyi Botond 2014. március 01., 10:04 utolsó módosítás: 2014. március 01., 10:05

Mind a sportolók, mind a szervezők megelégedetten távoztak a XXII. Téli Olimpiai Játékok helyszínéről: Oroszország – rácáfolva az előzetes aggodalmakra – jól szervezett olimpiát rendezett. Az éremtáblázat élén a várakozásoknak megfelelően az orosz–norvég–hármas végzett, de a magyar csapat is pontot szerzett.

galéria

Bár Szocsi a Kaukázusban, a föld egyik „legforróbb” térségében fekszik – az olimpiai falu gyalogútnyi távolságra esik Abháziától, a szakadár régiótól, amely miatt 2008-ban háború robbant ki Oroszország és Grúzia között, és kényelmes autóútnyira az állandóan forrongó Csecsenföldtől –, a téli ötkarikás játékokat semmi sem zavarta meg. A példa nélküli biztonsági intézkedéseknek köszönhetően minden a legnagyobb rendben zajlott, igaz, a madár sem juthatott a város közelébe. Ez akár szó szerint is értendő, a Kaukázusba ugyanis rakétaelhárító ütegeket, helikoptereket, azonnali bevetésre kész vadászbombázókat telepítettek, a tenger felől pedig orosz és amerikai repülőgépanyahajók és cirkálók védték a kikötőt és környékét. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság is elégedett volt, a látványos záróünnepségen Thomas Bach NOB-elnök úgy értékelte az elmúlt két hetet, hogy „Oroszország valamennyi ígéretét teljesítette”.

Hazai elsőség honosított sportolókkal

Igazuk lett a szakértőknek, akik az olimpia előtt norvég–kanadai–orosz versenyfutást jósoltak. A győztes végül Oroszország lett, amely az utolsó nap biztosította be első helyét: a férfi bob négyes aranyérmes lett, férfi 50 km-es sífutásban pedig ugyancsak orosz siker született. A hazaiak elsőségéhez semmi kétség nem fér, szinte valamennyi sportágban szereztek érmet, ám honosított versenyzők nélkül mégsem sikerült volna: a hazaiak öt aranyát korábban más ország színeiben versenyző sportolók szerezték. Ebből hármat (egyet váltóban) az a 18-szoros világbajnok gyorskorcsolyázó Viktor An, aki Szocsiban megismételte a torinói olimpián nyújtott teljesítményét: 2006-ban dél-koreaiként Ahn Hyun Soo néven három aranyérmet és egy bronzérmet nyert.

A másik honosított érdekes módon amerikai. Victor Wild 2010-ig amerikai hódeszkás volt, ám az Egyesült Államok Snowboardszövetsége megszüntette a hódeszkaprogramot, Wild pedig az „utcán” találta magát. Nem sokáig, egy évvel később ugyanis feleségül vette az ugyancsak hódeszkás Alena Zavarzinát, és orosz állampolgárságért folyamodott. „Kétlem, hogy 25 évvel ezelőtt egy amerikai orosz színeket képviselhetett volna, ám most már minden lehetséges. Amerikában nem voltak meg a kellő feltételek, Oroszországban viszont minden a rendelkezésemre áll ahhoz, hogy jó eredményt érhessek el” – nyilatkozta a most már Vik Ivanovics Vájld névre hallgató jenki. „A technikai csapat és masszőr mellett van saját edzőm, orvosom, fizioterapeutám és pszichológusom is. Ha az Egyesült Államokban maradok, most pénz nélküli középszerű alak lennék” – fűzte hozzá a hódeszkás. És hogy nem a levegőbe beszélt, bizonyítja az is, hogy míg párhuzamos műlesiklásban és óriás-műlesiklásban is aranyérmet szerzett Oroszországnak, felesége egy bronzéremmel gazdagodott.

Az elsőség nyilván valamennyi orosz szívet megmelenget, és valamennyire enyhíti azt a fájdalmat, amelyet az oroszok a hokitornán az amerikaiak ellen vívott negyeddöntő után éreztek. Akét örök ellenfél emlékezetes csatát vívott: gól nélküli döntetlent és hosszabbítást követően a büntetőpárbaj nyolcadik körében maradtak alul. A mérkőzés sorsát az NHL legjobb büntetőlövője, T. J. Oshie döntötte el, aki hatból négyet értékesített.

Norvég klasszisok, kanadai csapatok

A norvég csapat is büszke lehet teljesítményére, amely sokáig az éremtáblázat élén tartotta, s végül a második helyre volt elég. A tizenegy arany közül kettőt az az Ole Einar Björndalen szerzett, aki így minden idők legeredményesebb téli olimpikonjává vált: öt olimpián tizenhárom érmet szerzett (8 arany, 4 ezüst, 1 bronz). A másik északi klasszis Marit Björgen volt: a Vancouverben háromszoros aranyérmes sífutó Szocsiban megismételte kanadai teljesítményét, és három első helyet (15 km, 30 km és csapat) szerzett a norvég küldöttségnek.

Kiválóan teljesítettek a kanadaiak is, akik különösen a csapatsportokban remekeltek: mind a női, mind pedig a férfi curling versenyszámát magabiztosan nyerték. Hasonló fölénnyel utasították maguk mögé a mezőnyt a női hokisok, akik sorozatban negyedik alkalommal nyertek, valamint a férfiak is. ők is megvédték bajnoki címüket, kilencedik alkalommal nyerték meg az ötkarikás játékokat, a legutóbbi négy olimpián pedig immár harmadszor értek fel a csúcsra.

Domracseva aranyzsákmánya

Az éremtáblázat negyedik és ötödik helyén levő amerikai és német csapat helyezése sem meglepő, utóbbiak csak alpesi síben maradtak el némileg a várakozásoktól.

A legnagyobb meglepetést az osztrák csapat, ezen belül az osztrák sízők és síugrók okozták: a Torinóban az éremtáblázat harmadik helyén végző sógorok csak négy aranyérmet szereztek, amivel a 9. helyen végeztek. Többek között olyan ország is megelőzte őket, mint az öt aranyérmet begyűjtő Fehéroroszország, amely korábban – finoman fogalmazva is – nehezen került az érmek közelébe. A kiváló eredményt a síakrobatika férfi és női számának megnyerése mellett Darja Domracseva kiváló teljesítményének köszönheti. A minszki születésű 27 éves sportoló, aki szépségversenyen is jó eséllyel indulhatna, már Vancouverben is dobogós volt, akkor harmadik lett. Szocsiban azonban már nem talált legyőzőre: a 2006-tól versenyző kétszeres világbajnok sílövő háromszor is (üldözőverseny, egyéni indításos, tömegrajtos) aranyérmet szerzett az orosz üdülővárosban.

Nagyon gyors korcsolyázó hollandok

Míg az osztrákok (4 arany), a dél-koreaiak (3), a svédek (2), a japánok és finnek (1) valamint az olaszok (0) a vártnál sokkal gyengébben szerepeltek, addig a hollandok az olimpia pozitív meglepetései közé tartoznak. Bár a tulipánok országában a gyorskorcsolya nemzeti sportnak számít, arra azonban kevesen gondoltak, hogy Szocsiban korcsolyára cserélve a fapapucsot a hollandok 24 érmet szereznek – kivétel nélkül valamennyit gyorskorcsolyában: női 1500, valamint férfi 500, 5000 és 10 ezer méteren is hármas holland siker született (!). Az olimpián erre különben volt még példa: férfi 50 km-es sífutásban hármas orosz siker született, női 30 km-es sífutásban három norvég végzett a dobogón, síakrobatikában (férfi krossz) pedig három francia lett érmes.

A szocsi olimpián 88 ország mintegy háromezer versenyzője indult, tizenöt sportágban 98 aranyérmet osztottak ki, és 26 ország nyert érmet. Magyarország a rövidpályás női gyorskorcsolyázók csapatának (Heidum Bernadett, Lajtos Szandra, Keszler Andrea, Kónya Zsófia) köszönhetően egy 6. helyezéssel pontot szerzett, a legnagyobb szenzációt azonban – a német és osztrák alpesi sízőket leiskolázó – Miklós Edit 7. lesikló helye jelenti. A magyar színeket képviselő csíkszeredai versenyző máris kijelentette: a következő téli játékokra éremért utazik.

S ha már a következő olimpiáról esett szó: a sajtó már most aggódik a 2016-os játékoknak otthont adó Rio de Janeiro közbiztonsága miatt, a 2018-as téli játékokon pedig – amelyet a dél-koreai Phjongcsangban szerveznek – valószínűleg Észak-Korea közelsége jelent majd fokozott biztonsági kockázatot.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.