Habár az előzőévhez képest az autók és a motorok gyökeresen nem változtak meg, a szabályoknál több helyen is komoly módosulások voltak tapasztalhatók. Az Ausztrál Nagydíjon totális csődbe fulladt új formátumú, a nézők számára nehezen érthetőnek bizonyuló időmérőedzést rögtön leváltották a csapatok, és visszatértek a korábban használtra.
Tovább szigorították a rádiós kommunikációt: amellett, hogy a versenyzőknek segítség nélkül, egyedül kell vezetniük autójukat, semmiféle kódolt vagy rejtett üzenetet sem kaphatnak. Az FIA az új szabályzatban a tiltólista helyett inkább a megengedett információk listáját közölte a csapatokkal.
A pályalevágókkal szemben még szigorúbban fog eljárni az FIA, hiszen a versenyzőnek minden tőle telhetőt meg kell tennie azért, hogy mindvégig a pálya határain belül maradjon, és nem hagyhatja el szándékosan megfelelőok nélkül azt. Amennyiben valaki letér a pályáról, biztonságos módon, előnyszerzés nélkül kell visszatérnie oda.
Új gumik, kipufogók, több erőforrás
A Pirelli-korszak kezdete óta rengeteg kritikát kapott az olasz gumigyár, így idén némiképp módosítottak a gumik összetételén is. A futófelület alatt olyan kopóréteget helyeztek el, amely az abroncs 70 százalékos kopása után drámai teljesítményromlást eredményez. A szezon eleji teszteléseken azonban nem tapasztalták a jósolt drámai teljesítményromlást. Továbbá bevezettek egy új gumikeveréket is, a lila jelölést kapó ultralágy abroncs az eddig leglágyabbnak számító szuperlágy keveréknél is puhább – elsősorban a kis tapadással bíró utcai pályákra tervezték. A csapatoknak ezzel együtt már öt gumitípusból lehet majd válogatniuk – igaz, az egyes helyszínekre rendre csak három keverékfajtát visz a beszállító.
Idén elméletileg hangosabbak lesznek a motorok, a hangerőnöveléséért a versenyautóknak újra kettő, de adott esetben három kipufogója is lehet. Az FIA továbbá engedélyezi az év közbeni motorfejlesztést is. A csapatok egy (vagy több) éves motorral versenyezhetnek: miközben a Ferrari, a Sauber és a Haas idei fejlesztésű V6-ost használ majd, a Toro Rosso csak 2015-ös motort kap az olaszoktól az aktuális szezonra. Az év során eggyel több erőforrást használhatnak fel a versenyzők: míg 2015-ben csak négy használatát engedélyezték büntetlenül, idén mindenkinek öt motor áll majd rendelkezésére.
Mi történt Ausztráliában?
A melbourne-i idénynyitó nagydíjon hiába rajtolt rosszul a két Mercedes – főleg a címvédőHamilton –, így is kettős győzelmet aratott a Nico Rosberg, Lewis Hamilton páros. A pole-ból induló brit a hatodik, a mellőle rajtoló német csapattársa a harmadik helyre esett vissza az elsőkörben, amelyben a Ferrari két pilótája állt az élre. A világbajnok csapat erejét mutatja, hogy így is kettős győzelmet aratott, igaz, ehhez az is kellett, hogy az élre kerülőFerrari kockáztasson, és második szuperlágy gumis etapjával elbukja a stratégiai párharcot. Rosberg legyőzte Hamiltont, így az elsőverseny után ő vezet, és az előzőidény végén aratott három diadala után folytatta jó sorozatát. A sokáig vezetőSebastian Vettel végül harmadik lett, s bár a végén utolérte Hamiltont, hibázott, így nem volt esélye előzni. A versenyt meg kellett szakítani Fernando Alonso és Esteban Gutiérrez ütközése, a McLaren-pilóta hatalmas bukása után. Mindketten sértetlenül megúszták a balesetet. A Red Bullal versenyzőDaniel Ricciardo lett a negyedik Felipe Massa előtt, a hatodik helyet Romain Grosjean szerezte meg az újonc Haas-istálló autójában. A Toro Rosso mindkét autójával pontot szerzett, de ennél jobb versenyre számított. Folytatás nemsokára Bahreinben.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.