Szükség lenne a szakmai szűrésre – beszélgetés Demény Attila Erkel-díjas zeneszerzővel

Nánó Csaba 2020. április 03., 09:34 utolsó módosítás: 2020. április 03., 09:36

Nemzeti ünnepünkön a magyar állam Demény Attila kolozsvári zeneszerzőnek kiemelkedő tevékenységéért Erkel Ferenc-díjat adományozott. Ennek kapcsán beszélgettünk a művésszel életéről és pályájáról.

Szükség lenne a szakmai szűrésre – beszélgetés Demény Attila Erkel-díjas zeneszerzővel
galéria
Demény Attila szerint manapság mindenki zeneszerző, aki megír egy kis nótát és alatta két akkordot elpenget Fotó: Forrás: Budapest Music Center

– Ha zeneszerzőről és zongoraművészről beszélünk, az embernek Mozart jut eszébe, aki hatévesen már komponált és koncerteket adott. Milyen volt a hasonló pályán mozgó Demény Atilla gyermekkora?
– Megtisztelő a hasonlat, de én korántsem a mozarti pályát jártam be, nekem egészen más gyerekkorom volt. Senki sem kényszerített a zene felé, inkább mérnöki pályára vágytam. Csak hetedik osztályban kerültem érdekes körülmények között a zeneiskolába, akkor indult el pályám. Addig reál tanulmányokat folyattam, érdekelt a rádiószerelés és hasonlók. Ennek kapcsán kerültem a zene közelébe is, mert annak idején együttest alapítottunk, ebben pedig én voltam a műszak. Ugyanis az a megtiszteltetés ért, hogy az elektronikai résszel foglalkozhattam. A Ruha testvérek voltak a zenekar tagjai, és hálából a munkámért néha engedtek énekelni. Apjuk, Ruha István hegedűművész összegyűjtötte a szomszédokat, meghirdettük a koncerteket a negyedben, és felléptünk a közönség előtt. Barátaim mind zeneiskolába jártak, így kérésemre végül engem is oda írattak. Édesanyám szerette volna, ha zongorázok, de engem annyira lefoglaltak a műszaki dolgok, hogy nem igazán voltam hajlandó másra.

– Ez azért is meglepő, mert édesanyja zenepedagógus volt, édesapja pszichológus, így nem sok közük volt a mérnöki dolgokhoz…
– Nyilván édesanyám szerette volna, ha zongorista leszek, de én a zongora helyett inkább az íróasztalhoz ültem, ami tele volt rádióalkatrészek tömkelegével. Állandóan szereltem, eljutottam a kétcsöves telepes rádiók összeállításáig, és nagyon boldog voltam.

– Végül a zeneiskolát és a zeneakadémiát végezte el. Ott találkozott pályáját meghatározó emberekkel?
– A zeneiskolában klarinétszakra vettek fel, mert későn kezdtem. Hetedik osztályban már nem lehet elkezdeni a zongorát. Édesanyám nagy diplomáciai érzékkel meg­győzte Búzás Pál tanáromat, hogy próbáljuk meg a lehetetlent, és vegyen át. A klarinét nem ment, untam mindig ugyanazt a hangot fújni… Végül is csodagyerekszámba mentem, kilencedikbe már elsőnek jutottam be zongoraszakra. Következett az egyetem, tágult az érdeklődési köröm, a zongoraművészi pályám is felfele ívelt, szólista lettem Nagyszebenben. Párhuzamosan zeneszerzést is végeztem. Nyilván

zongoratanáraim – Száva György, Nina Panieva Sebesi – meghatározóak voltak pályámra. Igazi zeneszerzést Vermesy Pétertől tanultam, és persze Cornel Ţăranutól, valamint másoktól is, akik akkoriban a legjobb tanárok voltak.

– Pályája indulásakor, a múlt század 70-es éveinek végén, mi foglalkoztatta a leginkább?
– Szólista voltam, de írtam darabokat is, stílusgyakorlatokat Vermesy Péterrel, ami nagy hasznomra volt. Miután Tompa Gáborral találkoztam, kísérőzenéket is kezdtem írni, de igazán a zongoraművészi pályám volt a középpontban. Ez kitágult a kísérőzenére, a saját művekre is, és természetesen a politikára is. Legtöbb barátom az akkori ellenzékhez tartozott, és ez az embert pozitív irányban megfertőzte. Olyan értelemben, hogy a tiltakozás a totalitárius rezsim ellen bennünk volt.

– Zongoraművészi karrierje végül is politikai okokból ért véget. Mi történt, ami megszakította a szépen ívelő pályát?
– Én sem tudom pontosan, mi történhetett. A nagyszebeni filharmóniánál rengeteg művet bemutattam, román szerzők darabjait is, és egyszer csak elfogyott alólam a talaj. Úgy működött akkoriban a „norma”, hogy ezt az ország filharmóniáiban kellett megvalósítani. Nem volt rosszul kitalálva, végül is azt tetted, amit a legjobban szerettél. Persze jöttek a barátok, én aláírtam mindenféle tiltakozást, és egyszer csak nem hívtak sehova. Munkanélküli lettem, ráadásul akkoriban nősültem meg, úgyhogy érdekes tapasztalat volt ez is. Másrészt volt egy kamarazenekarom Sepsiszentgyörgyön, amire a mai napig büszke vagyok, mert a semmiből építettük ki Baász Imrével. Jó koncertévadot hoztunk össze teljesen maszek alapon, bármilyen állami támogatás nélkül. Jó élmény volt, mint ahogy Imrével is a barátság, bár korai halála miatt rövid ideig tartott.

– A forradalom napjaiban, 1989 decemberében megalapították a Kolozsvári Zenetársaságot. Mi volt ennek a célja?
– Elsősorban szerettük volna a zenésztársadalmat összefogni, a magyar zenei életben egyfajta strukturális rendet teremteni. Többen hozták létre, még igen közel volt a kommunista rezsim, a rengeteg szakosztály, az ötéves tervekre hasonlító elképzelések, a sok gyűlés nem volt igazán hasznos. Nem voltak pályázási lehetőségek, a társaságnak bankszámlája sem volt, nem voltunk profik e dolgokban. Emlékszem, akkoriban még magyarul lehetett alapító okiratot beadni, mindenki nagyban gondolkodott. Elég hamar kiderült, hogy az egész csak átrendeződik, igazi változás nem történt a társadalomban.

– A 90-es évek elején ön mutatta be először Erdélyben Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát, és Bartók Béla Cantata Profanáját. Ezt addig nem lehetett megtenni?
– Kodály művét a román kultúrtörténet irredenta alkotásként tartja számon. Egy öngyilkosság is tartozik hozzá: egy román karmester Aradon akarta bemutatni, az illetőt addig piszkálták emiatt, hogy megölte magát. Később a Nagy István-kórus akarta bemutatni az ötvenes években, azt is betiltották. Tehát

a Kodály-művet nem lehetett játszani a múlt rendszerben. Emblematikus alkotás, szó sincs irredentizmusról, végül 1992-ben mutattam be, majd a Kolozsvári Magyar Opera bevette a repertoárjába.

– Zongoraművészi és zeneszerzői pályája mellett rendezett is a magyar opera színpadán…
– Felvettek a kolozsvári operába korrepetitornak, majd segédrendezőnek, végül rendezőnek. Első rendezésem 1988-ban Saint-Saëns Sámson és Delila című kórusoperája volt. De tapasztalatot szereztem a Tompa Gábor által rendezett Buszmegállóban is, ahol szereplőként léptem színpadra. Akkor láttam, hogyan működik igazán egy jó színház, mondjuk nyolcvan próbával. És azt is, hogy milyen igényeket támaszthat a zenés színház, hogyan tartozzon a múlthoz úgy, hogy reflektáljon a jelenre is.

– Emlékek és szertefoszlott illúziók címmel 2016-ban jelent meg könyve. A bemutatón úgy fogalmazott, hogy „elharapózott a közízlést meghatározó slendriánság, ezért foglalkoznak egyre kevesebben a magas művészettel”. Miként kell ezt értelmezni?
– Félreértés ne essék: nem vágyom vissza a cenzúrára. Sajnos bőven megtapasztaltuk azt is. Emlékszem, amikor a színház egyik előadásában a lila színbe kötöttek bele, mert az úgymond katolikus szín. De nehezen tudtuk a Sámson és Delila című operát is kihozni, mert rengeteg cenzúra előzte meg.

Nem sírom vissza azokat az időket, de a szakmai szűrés szerintem mindenféleképpen kellene. Ez ma már nem létezik. Manapság mindenki zeneszerző, aki megír egy kis nótát és alatta két akkordot elpenget.

Persze ez szélsőséges helyzet, születnek jó művek is. De fellazult a határ a magas művészet és a szórakoztatóművészet között.

– Ez ellen a Romániai Magyar Zenetársaság, amelynek ön az elnöke, nem tehetett semmit?
– Elfoglaltságunk többirányú volt, fontosnak tartottuk elsősorban a zeneakadémia magyar tagozata melletti harcot. Amíg volt erre remény, megpróbáltunk méltósággal és kitartással küzdeni. Közben a magyar zenei társadalom annyira megfogyatkozott, hogy mi voltunk az utolsók a 2000-es években, akik ki tudtunk volna még állítani egy tanári kart kellő számú professzorral. A zeneoktatás gazdátlan, a Babeş–Bolyain létezik egy magyar tagozat, ahol nem tudom, milyen a színvonal, de nincs olyan híre, amilyen a Dima zenekonzervatórium magyar tagozatának volt. Akkor a professzoraink mindent meg tudtak tanítani, semmivel sem maradtak el az európai színvonaltól. A problémák összetettek, harminc év alatt a demokrácia sem tudott mindenkinek és mindenre jó megoldást találni.

– Fia, Demény Balázs a fiatal zongoraművész nemzedék egyik kiemelkedő tehetségének számít. Ő hogyan talált rá erre az útra? Kellett az atyai nógatás?
– Van egy lányom meg egy fiam. A lányomnak nem igazán jött be a zenei pálya, pedig jó zenei érzéke és zenei memóriája volt. A fiam Búzás Pálhoz került, végzi becsületesen a dolgát, én nem igazán mondtam neki, hogy gyakoroljon kevesebbet vagy többet.

– „Ha nem ülök mindennap a kottatartó előtt, fölöslegesnek érzem magam” – nyilatkozta az Erkel-díj átvétele után. Ilyenkor komponál, vagy zenél?
– Ahogy az ember minden nap kinyit egy könyvet, és elolvas két mondatot, néha többet is, én is így vagyok: megszoktam, hogy előttem a kottalap, és ha ez nem történik meg, hiányérzetem van. Lelkiismeret-furdalásom van, hogy aznap nem dolgoztam. Pedig sokszor az ember elgondolkodik, érdemes-e végezni ezt az egészet. De a szokások azért nagyban befolyásolják az embert.

Demény Attila
Kolozsváron született 1955. március 2-án. A kolozsvári Gheorghe Dima Zeneművészeti Főiskolán 1979-ben végzett zongora- és zeneszerzés szakon, majd 1987-ben a bukaresti Színház- és Filmművészeti Főiskolán operarendezői képesítést szerzett. Sepsiszentgyörgyön karmester, a nagyszebeni filharmóniánál zongoraszólista volt. 1988-tól a kolozsvári Állami Magyar Opera rendezője, majd főrendezője. 1993 óta a Romániai Magyar Zenetársaság elnöke, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének tagja. Zongoristaként több mint 300 egyéni szóló-, kamara- és zenekari estje volt. Számos színházi kísérőzenét szerzett, és több színházi produkció zenei vezetője volt. Szimfonikus hangversenyeket és operaelőadásokat vezényelt. Több mint húsz opera rendezője. 2001-ben Nádasdy Kálmán-díjat vehetett át a Magyar Kulturális Örökség Minisztériumától. 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2020-ban Erkel-díjjal tüntették ki.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.