Az iskolai óra nem ér véget a kicsengetéssel – interjú Kékesi-Keresztes Lujzával, a Baróti Szabó Dávid iskola magyartanárával

Nánó Csaba 2020. február 29., 09:50 utolsó módosítás: 2020. február 29., 09:57

Nem mindegy, mit olvasunk és hogyan. Az esztétikai élvezet háttérbe szorult – vélekedik Kékesi-Keresztes Lujza baróti magyartanár. Interjúnkból az is kiderül, hogy a gyerekek szeretik, ha felolvasnak vagy mesélnek nekik. Másrészt a középiskolai tanterv már régóta átdolgozásra szorul.

Az iskolai óra nem ér véget a kicsengetéssel – interjú Kékesi-Keresztes Lujzával, a Baróti Szabó Dávid iskola magyartanárával
galéria
Tankönyvek. A tanterv nem kötelező műveket, hanem kompetenciákat határoz meg, a tanár szabadon döntheti el, milyen művet választ Fotó: Gecse Noémi

– A statisztikák azt mutatják, hogy egyre kevesebbet olvasunk. Mi a tapasztalata a magyartanárnak, mennyire igaz ez a megállapítás a diákokra?
– Nehéz válaszolni, hiszen, ha arra gondolunk, hogy milyen mértékben nőtt meg az egyetemet végzettek száma az utóbbi időben, akkor nagy szegénységi bizonyítvány lenne a társadalomra nézve, ha kevesebbet olvasnánk, mint például 20–30 évvel ezelőtt. A kérdés az, hogy mit és hogyan olvasunk. Szerintem a gyerekek rengeteget olvasnak. Csak éppen nem szépirodalmat, nem olyan olvasmányokat, amelyek lelki épülésüket szolgálják, vagy világnézetüket alakítják, befolyásolják. Olvasnak reklámszövegeket, tájékoztató, ismeretterjesztő szövegeket.

Az interneten mindenhez hozzá lehet jutni. Inkább az olvasás gyönyörűségének a tapasztalata, az esztétikai élvezete szorult háttérbe.

– Mit tehet a tanár, hogy felkeltse a diákok érdeklődését az irodalom iránt?
– A tanár önmagában keveset tehet. Az olvasás szokása nem az iskolában kezdődik, és nem is az iskola alakítja ki, hanem a közvetlen környezet, a család, a baráti közösségek. A tanár az érdeklődést keltheti fel a mű iránt, amiről éppen beszélgetnek órán. Vagy befolyásolhatja a gyerekek olvasási ízlését, ha éppen jó módszerekkel dolgozik és kedvelik az óráját. Mostanában azt tapasztalom, hogy a középiskolás diákok nagyon szeretik, ha elmesélem a művet, vagy éppen felolvasok nekik.

– Felmérések szerint a romániai diákok fele funkcionális analfabéta, vagyis nem érti, nem tudja gyakorlatba ültetni, amit tanul. Mi a tapasztalat a magyar diákok körében?
– Ez nem csupán a román diákok esetében van így, hanem általános jelenség. Az okokat elsősorban az oktatási módszerek hibájában látom. Bár hirdetjük a készség és képességfejlesztő oktatás divatját, azt hiszem, még mindig a hagyományosabb, tananyagközpontú szemlélet az uralkodó, amely a magoltatást helyezi előtérbe.

Kékesi-Keresztes Lujza magyartanár szerint a gyerekek ma is sokat olvasnak, de nem szépirodalmat Fotó: Erdélyi Napló

– Az érvényben lévő tanterv megfelel a mai idők követelményeinek? Mennyire „szent” a tanár számára az abban leírtak?
– A jelenlegi tanterv régóta átdolgozásra szorul, de ez nem történt meg. Azt viszont nem állítanám, hogy nem felel meg a korszerű követelményeknek.

A tanterv nem kötelező műveket, hanem kompetenciákat határoz meg, a tanár szabadon döntheti el, milyen művet választ, hogy a meghatározott törzsanyagot elsajátítsák a diákok.

S mivel kompetenciákat ír elő, elsősorban a műelemzési, szövegértési, szövegalkotási gyakorlat kialakítása a fontos. Természetesen lényeges, hogy a kiválasztott mű klasszikus értékű irodalom legyen, amely által a diákok értéktudata pozitív irányba fejlődhet. A vizsgakövetelményeknek eleget kell tenni, tehát a tantervi előírásokat kötelezően be kell tartani.

– Évtizedek óta gond van a tankönyvek idejében való megjelenésével. Ebben a helyzetben mit tehet a tanár?
– Ha nincs megfelelő tankönyv, a tanár egyet tehet: megírja a „sajátját”. A tankönyv csak abban az esetben segítség a tanárnak, ha jó. Ilyen könyvet írni viszont nagyon nehéz.

– A Baróti Szabó Dávidból sok diák vesz részt országos, nemzetközi versenyeken. Hogyan lehet ösztönözni a gyerekeket arra, hogy versenyeken, olimpiákon vegyenek részt?
– Iskolánkból valóban sok diák vesz részt versenyeken, és általában jó eredményeket érnek el. Nem tudom, hogy a tanár befolyásolhatja-e a diákokat ebben. Én nem szoktam. Ha jelentkeznek, örömmel segítem munkájukban. És jelentkeznek… Még mindig, 30 éve folyamatosan.

– Egy katedrafelelősnek lehet beleszólása abba, hogy tanártársa mit és hogyan tanít?
– A katedrafelelős feladata elsősorban a szervezés. Természetesen a tanítási folyamat megszervezése is ide tartozik. Úgy vélem, a katedrafelelősnek nem beleszólnia kell a társai munkájába, hanem inkább együtt kell dolgoznia velük. A felméréseknek évfolyamonként egységeseknek kell lenniük. Ez esetben a felmérő dolgozat feladatait a tanárok közösen alakítják ki. Tanítási tapasztalataikat egymással meg kell beszélniük, fontos a nyílt, bizalmas szakmai és emberi kommunikáció, amelyet a katedrafelelős alakíthat ki. Lényeges, hogy munkájukat ne egymás ellenében végezzék, ne a versengés kerüljön előtérbe, hanem inkább a kölcsönös segítés. A katedrafelelősnek úgy kell irányítania a munkát, hogy az hosszú távra legyen áttekinthető. Ilyen értelemben jó, ha van a katedrának egy négy évre kialakított tanmenete, amelyet minden tanár a maga meglátása, tapasztalata szerint módosíthat, kiegészíthet. A főnök nem parancsnok, hanem ugyanolyan értékű tanár, mint akiket irányít. Én sokat tanulok a katedratársaimtól és a diákoktól.

– Hatással lehet a tanár a diák ízlésének alakítására azáltal, hogy neki személyesen kik a kedvenc írói?
– Azt hiszem, a diákok észreveszik, hogy a tanárnak melyek a kedvenc művei. Nekem például még nem volt olyan osztályom, hogy ne szerették volna Mikszáthot, Tamásit vagy Örkény Istvánt.

– Ideológiai alapon lehet szerzőket kiválogatni, illetve saját ízlésünkhöz igazodva tanítani bizonyos írókat?
– Én irodalmat szeretek tanítani. S azt láttatni, amiről szól a műalkotás. Mindenekelőtt azt, hogy rólunk szól, az életről, az emberi világról. Az igazi műalkotás nem a látszatot, hanem a lényeget mutatja meg. Nem szabad felhasználni másra.

– Egyes tanárok Jókait elavultnak, a mai fiatalok számára értelmezhetetlennek tartják. Korszakok szerint lehet válogatni a szerzők között?
– Én senkit sem tartok elavultnak. Jókait éppenséggel nem. De szeretem a kortárs írókat is. A véleményem az, hogy a fiatalok szívesen olvasnak, beszélnek a kortárs irodalomról is, ha annak világával azonosulni tudnak. De nem utasítják el egyértelműen a régebbi korok irodalmát sem, ha olyan problémákra világítunk rá, amelyek fontosak számukra, érdekli őket.

– Sokszor elhangzik, hogy olyanokból lesznek tanárok, akiknek nincs elhivatottságuk a pálya irányába. Az utóbbi években a diákok országos felmérői is elkeserítő állapotokról árulkodnak. Van kapcsolat a kettő között?
– Nem tudok véleményt alkotni az egyetemek színvonaláról. Azt viszont tapasztalom, hogy egyre kevesebb fiatal szeretne tanár lenni. Én inkább ezen gondolkodnék el.

– Nem érzik a fiatalok kihívásnak a tanári pályát?
A tanár munkája olyan, mintha színházban lenne. Minden órának ő a rendezője. A főszereplője. Csak mindig a háttérben marad. A hangos taps elmarad… A munkát nem lehet szeretet és szakmai felkészültség nélkül végezni. A tanár nem lehet passzív közönség az órán. Az óra ugyanis nem ér véget a kicsengetéssel.

Kékesi-Keresztes Lujza
A háromszéki Baróton született 1968. május 4-én. A középiskolát a baróti Ipari Líceumban végezte 1986-ban. Magyar-orosz szakos képesítést 1995-ben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett. 1995-től a Baróti Szabó Dávid Líceum magyar szakos tanára. 22 éve a középiskola magyar katedrájának vezetője, az erdővidéki magyar szakos tanárok módszertani körének irányítója. Közismert szaktanárrá tehetséggondozó munkája, illetve a Hermészkedő nevű irodalmi vetélkedő szervezőjeként vált. Munkáját 2015-ben az Emberi Erőforrások Minisztériuma Bonis Bona–A nemzet tehetségeiért-díjjal jutalmazta.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.