„Örülünk, hogy az AgriCoolTúra eseménysorozat széles körű érdeklődést váltott ki. Ezzel sikerült megteremtenünk egy olyan teret, ahol nemcsak a termékek bemutatására nyílik lehetőség, hanem a mögöttük álló történetek és személyes kapcsolatok is előtérbe kerülhetnek. Ez különösen fontos a helyi termékek népszerűsítése és támogatása szempontjából.
– fogalmazott Antal Géza, az egyesület elnöke.
Az események sorát Maki Ferenc, a magyarlétai Castrum Hive méhészet tulajdonosa nyitotta meg. Ferenc története nyolc évvel ezelőtt kezdődött, amikor a hegyvidéki Magyarlétán létrehozta hobbiméhészetét. Az esemény során a résztvevők megismerkedhettek a méhészkedés rejtelmeivel, különböző mézfajták jellemzőivel.
A következő találkozón Miklósi András, a LaNăsal bioüdítők megálmodója mesélt vállalkozásáról.
András a Kolozs megyei Noszolyról indult, és édesapja földjeit hasznosítva hozta létre a homoktövisre és más természetes alapanyagokra épülő bioital márkát.
A LaNăsal termékek – szörpök, gyümölcslevek és olajok – bemutatása során a résztvevők egyedi ízekkel találkozhattak.
Az esemény sorozat harmadik meghívottja Valkai Magdi volt, aki a Country Living levendula farmot képviselte. Magdi és családja a Kolozs megyei levendulamezők szépségét és hasznosítási lehetőségeit tárta a közönség elé, bemutatva a levendulából készült illóolajok és virágvizek előállítását. Az esemény a falusi turizmus egy modern formájáról is szólt, hiszen a farm rendezvények, szálláshelyek és különleges élmények helyszínévé vált.
A Bona Planta családi vállalkozás alapítói, Katona Erika és János, szintén lenyűgöző történetet osztottak meg.
Szilágy megyei vállalkozásuk célja, hogy a helyi alapanyagokat adalékanyag-mentes, egészséges formában őrizzék meg.
A szárított fűszerektől és teakeverékektől kezdve a gyümölcschipszekig minden termékük a természetességet és fenntarthatóságot képviseli, amit a közönség ízpróbák során is megismerhetett.
Tordatúr virágainak színe és varázsa került a középpontba Bányai Anikó és Béla bemutatóján. Kertészetük, amely 167 cserép krizantémból indult, mára több ezer színpompás virágnak ad otthont. Az eseményen a résztvevők nemcsak gyönyörködhettek a virágokban, hanem bepillantást nyerhettek a kertészet működésébe és a termesztés kihívásaiba is.
A záróeseményén Both Lénárd és Bátori Erika, a torockói EdenFarm alapítói osztották meg inspiráló történetüket.
Az EdenFarm tevékenysége a fenntartható állattenyésztés köré épül, ahol a minőség mindig az elsődleges szempont. Lénárd és Erika bemutatták, hogyan vált álmuk valósággá a kihívások ellenére is.
Az eseményt a Európai Szolidaritási Testület, a Communitas Alapítvány, valamint az Agrárminisztérium által finanszírozott falugazdász hálózat támogatta, áll a Pro Agricultura Egyesület szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.