Kolozsvári savanyúságkészítő, aki megküzdött a járvánnyal

Makkay József 2020. május 20., 07:53 utolsó módosítás: 2020. május 20., 10:07

Az életmódbeli és az étkezési szokások változásával jó üzletté vált a savanyúságkészítés. A Kolozsváron harminc éve zöldségsavanyítással foglalkozó Papp család sikerrel oldotta meg a koronavírus-járvány okozta gondokat is. Tavaszra maradt készleteit internetes megrendelésre és házhoz szállítva adta el.

Kolozsvári savanyúságkészítő, aki megküzdött a járvánnyal
galéria
Papp Levente a kisüzemi hordók között. A készletek nagyobb részét interneten adták el Fotó: Makkay József

Két-három évtizede még bevett szokás volt, hogy a családok többsége ősszel besavanyította a káposztát, uborkát vagy zöldségfélékből összevágott csalamádét, és a berakott savanyúság kitartott másik év tavaszáig vagy kora nyárig. Az életmód változásával azonban ez a szokás is kezd kimenni „divatból”: sokan áruházban vagy kiskereskedőktől vásárolják meg a szükséges savanyított zöldséget. A kisüzemi savanyúságkészítés jó üzlet, a termékekre évről évre nő a kereslet.

A kolozsvári Papp család a rendszerváltás óta foglalkozik savanyúságkészítéssel.

A szülők 1990-ben láttak hozzá nagyban, miután összegyűjtötték az Aranyosegyerbegyről és Aranyosgyéresről származó családi recepteket. Savanyított zöldségeiknek hamar híre ment, és a kolozsvári Állomás téri bódéjuk előtt legtöbbször sor kígyózott. A város másik feléből is eljöttek busszal vagy villamossal savanyúságot vásárolni a kolozsváriak: a Papp-termékeknek egyedi íze van, azaz finomabbak, mint az üzleti nagyüzemi kínálat.

Az Aranyosszékről származó Papp család népes kolozsvári közösséget alkot. Amikor a rokonok látták, hogy a savanyúságkészítés jó üzlet, további két család is hozzálátott, így

ma három magyar családi vállalkozásból kerülnek ki a legfinomabb kolozsvári savanyúságok.

Savanyúságtál a legkeresettebb zöldségekből Fotó: Makkay József
Utcai árusból éttermi beszállító

Papp Levente gyerekkorától belenőtt szülei vállalkozásába. Amióta az eszét tudja, mindig ott téblábolt és segédkezett a savanyúságos hordók körül. Nem véletlen, hogy pályaválasztó fiatalként eldöntötte, ő viszi tovább a szülők kisüzemét. Az immár hetvenes éveiben járó Papp-házaspár örült fiúk elköteleződésének, és rábízták a vállalkozást, közben továbbra is mindenbe besegítenek, a cégben ugyanis soha nem volt külső alkalmazott. A munkát a család tagjai végezik el.

Októbertől márciusig tart a csúcsidény, amikor gyakorlatilag reggeltől estig dolgozunk. Naponta megvásároljuk a Kolozsvár melletti, dezméri nagybani piacról a zöldséget, amit feldolgozunk, hordóba tesszük és feltöltjük vízzel.

A műhelyt minden este alaposan kitakarítjuk és kifertőtlenítjük, másnap pedig kezdődik előröl” – magyarázza a savanyúságkészítő kisüzem vezetője az ősztől tavaszig tartó „menetrendet”.

A Bácsi úton levő telephelyükre tolták be a szebb időket megért savanyúságos bódét is, ami hosszú évekig az Állomás téren állt. Eladó helyüket akkor kellett feladniuk, amikor legjobban ment az üzlet, a környéken már mindenki ismerte őket. A szomszédos ingatlant és az előtte levő területet a polgármesteri hivataltól visszaperelő tulajdonossal nem sikerült megegyezniük: a pár négyzetméternyi aszfaltos felületért horribilis összeget kért, így felmondták az utcai árusítást. Az eget verő kolozsvári ingatlanárak miatt savanyúságkészítő családi kisvállalkozásnak megfizethetetlen nagy forgalmú téren vagy utcában helyet bérelni. Váltaniuk kellett, így az addig takaréklángon tartott B-verzió került elő: éttermeknek adtak el savanyúságot. Az új forgalmazás nem okozott visszaesést.

Minőségi savanyúságaikra az étkezdéktől a luxuséttermekig hamar kialakult az ügyfélkör, így pár hónapon belül több tíz kolozsvári vendéglő vásárolt tőlük étlapra kerülő savanyított zöldségeket.

Papp szerint folyamatosan érkeztek az újabb elvárások is, de termékskálájukat lényegesen már nem tudták bővíteni, így nagyjából megmaradtak addigi választékukkal.

Májusi csendélet a kisüzem egyik termében. Ősszel indul újra a munka Fotó: Makkay József
Sikeres házhoz szállítás

A koronavírus-járvány miatti vesztegzár egyik napról a másikra padlóra küldte a vendéglői értékesítést. A márciusban bezárt éttermek hatalmas raktárkészlettel érték a Papp vállalkozást. Hordókban állt a savanyított káposzta, uborka, paprika, zöld paradicsom, karfiol és több más ízletes zöldség, amivel nem volt mit kezdeniük. Ekkor született a mentőötlet, hogy egy termelői csoport közösségi oldalán hirdessék meg Kolozsváron és környékén a savanyúságot. Veszteségeiket akarták csökkenteni, abban ugyanis nem hittek, hogy megszabadulhatnak eladhatatlannak hitt készleteiktől. Ehhez képest nagy volt a meglepetés. „Az online-fórumon megjelent hirdetésünkre zúdulni kezdtek telefonon és emailban a megrendelések. Kapkodtuk a fejünket, mert korábban házhoz szállítással nem foglalkoztunk. Szerencsés időszak volt: a magyar és román húsvét előtt mindenki bevásárolt, így kapóra jött a savanyúság is” – meséli a fiatalember.

Két-három heten át annyi megrendelés érkezett, hogy a feleségével ketten sem győzték napestig kiszállítani.

A vásárlási láz ünnepek után lecsengett, és május derekára a korábbi forgalom 30-40 százaléka maradt, de ez az előző években is így volt. A savanyúságokat május derekáig vagy végéig lehet eladni, utána egy-két hónapos nyugalmi időszak következik. Az internetes kereskedelemnek köszönhetően a kolozsvári kisvállalkozás készletei elfogytak, így nyugodtan készülhetnek az új szezonra.

Fontos az élelmiszer-biztonság

A Papp család korábban megtermelte saját földjein a savanyításra szánt zöldségek egy részét, de a folyamatosan növekvő nyersanyagszükséglet miatt úgy döntöttek, megbízható termelőktől vásárolják meg a teljes zöldségmennyiséget. A kolozsvári nagybani piacon tíz éve megvannak az állandó beszállítóik, akiktől napi rendszerességgel szerzik be az árut. Papp Levente szerint nagyon fontos a jó minőségű alapanyag. A vásárló hamar elpártol, ha gyengébb minőséget vagy más ízvilágú savanyúságot kap, mint amihez hozzá van szokva. A Kolozs megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal által évente bevizsgált termékeik nem csak remek ízük miatt kelendőek, hanem az alapanyagként felhasznált zöldségek tisztasága és jó minősége miatt is. Soha nem vásárolnak és nem dolgoznak fel agyonvegyszerezett zöldséget.

Papp szerint csak hivatalos élelmiszer-biztonsági engedéllyel éri meg zöldség- és gyümölcsfeldolgozással foglalkozni kisüzemben. Ehhez azonban évi több tonna terméket kell eladni, hogy a rendszeres termékbevizsgálás ára megtérüljön.

Nem kell tartani a hatósági ellenőrzésektől, mert az élelmiszer-biztonsági szakemberek nem rosszindulatból kilincselnek a cégek portáján, hanem kötelességüket teljesítik.

Ahol rend és tisztaság van, ott nem szokott gond lenni. Ez a termelőnek is biztonságot jelent” – magyarázza vendéglátóm.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.