A politikusokat demagógnak és tolvajnak tartják: interjú Teodor Baconschi volt román külügyminiszterrel – 2. rész

2024. november 16., 20:10 utolsó módosítás: 2024. november 16., 20:22

Románia 2009-2012 közötti külügyminisztere, Teodor Baconschi arról biztosít, hogy Trump amerikai hatalomra kerülése után Romániának nem kell attól tartania, hogy Oroszország befolyási övezetébe kerül. Az egykori diplomatával Matei Udrea, az aktual24.ro román nyelvű portál munkatársa készített részletes interjút. A magyarra fordított beszélgetésnek a második részét közöljük.

Teodor Baconschi
galéria
Teodor Baconschi az eddigi egyik leggyengébb román államfőként jellemezte Klaus Iohannist Fotó: Facebook/Klaus Iohannis

Alig három héttel a romániai elnökválasztás első fordulója előtt a jobboldali értelmiségi azt tanácsolja a románoknak, válasszanak Nicolae Ciucă és Elena Lasconi közül, a jelöltlistáról csak ők ,,vannak rendben”.

A PSD szörnyű stratégiai hibát követ el okkult, elektorista és populista taktikájával, amikor „a második körbe akarja juttatni Simiont, így szenet rak a taligájába, hogy többet hozzon ki belőle, mint amennyit lehet”, csak azért, hogy „tisztelje Ciolacut” – figyelmeztet Baconschi. A PSD kicsinyes pillanatnyi érdekből gyújtja fel az országot, egyelőre egy olyan pártot népszerűsítve, amely „rendszerellenesnek vallja magát, de a rendszer paleo-szekus részét képviseli”.

Baconschi így indokolja álláspontját: Ciucă járt a NATO-nál, míg Lasconi nem a rendszerből való. „Ő olyan ember, mint te és én, vagyis a civil társadalomból jön!”, és a tapasztalat hiánya nem hátrány, ellenkezőleg, az adott feltételek mellett előny.

Az új elnöknek jobboldalinak kell lennie, és nem Ciolacunak, mert „a lehető legfelelősebbnek kell lennie” ebben a rendkívül veszélyes nemzetközi kontextusban – teszi hozzá Baconschi.

Az elnöki palota új lakójának nagyon nehéz és bonyolult napirendje lesz. Az egyik küldetése az, hogy Moldova Köztársaság ügyét ismét a külpolitikai napirend élére hozza, miután Iohannis 10 éven át gúnyt űzött abból. Romániának befektetésekkel és know-how-val kell támogatnia Moldáviát, de Ukrajnát is, mert közvetlenül Ukrajna túlélésén múlik Moldova EU-ba lépése a következő 10 évben. Az egykori k-l-gyminiszter sdzerint a PSD Simiont a második fordulóba akarja juttatni, ami egy Ciolacut felnagyító rejtett választási, populista taktika, de stratégiai szempontból egy katasztrófa! Az AUR a rendszer terméke, a paleo-szekuritáté része, mégis rendszerellenesnek mondja magát!

Matei Udrea: Befolyásolja-e Trump győzelme a romániai választási kampányt?

Teodor Baconschi: Úgy látom, Simion úr régi üzleti, gondolkodásmódi és politikai közösségi partnernek tartja magát Donald Trumppal. Őrültség! Sehol, senki nem ismeri! Egy populista, EU- és NATO-ellenes vezető marad, akinek remélem csak mellékes eredménye lesz, csak nehogy magunk gyújtsuk fel a házunkat. És ezek az illetlen és fantazmagóriás ünnepségek... Ismétlem, az USA-ban senki sem ismeri Simiont! Senki! Persze lehet keresni valamit az interneten, hogy: Románia, populizmus, euroszkeptikus szélsőség. De különben nem hiszem, hogy jelentős hatása lenne.

Matei Udrea: Jövő év januárjában láthatjuk Ciolacut Washingtonban, ha elnök lesz, ahogyan 2017-ben odament Dragnea?

Teodor Baconschi: Nagy pénzt fizetett azért, hogy egy olyan képen szerepeljen, ahol úgy nézett ki, mint egy pincér Trump asztalánál... Nem, nem, nem! Nekünk egy felelős államfőt kell választanunk! Meglátjuk, nem tudom... Igaz, nem nagy a választék! Pártjaink is ráébredtek, hogy az előttünk álló veszélyekhez képest méltatlan jelölteket választottak. Most nem akarok kampányolni valaki mellett, de pl. Ciucă legalább NATO-katona! Ha ő lesz, akkor az én szemszögemből rendben van. Ha választ akar kapni, akkor például

az USR-nak tisztán liberálissá kell válnia, hagyja el ezt a woke-ista neomarxizmust, mert ezek nem illenek a románokhoz!

Nem arról van szó, hogy van értelmük vagy nincs, de ha nem hiteles társadalmi gyötrődésből származnak, akkor teljesen haszontalan! És ez nem tesz mást, mint eltávolítja az embereket. Tehát azt várom, azt szeretném, hogy Trump idejében jobbközép kormány jelenjen meg Romániában, és ezzel egyidejűleg azt szeretném, ha az új ciklusban a titkosszolgálatok határozottabb felhatalmazást kapjanak Oroszország hibridháborújának megállítására Romániában. Hihetetlen lazaság van! Nos, ez volt a dolog Soșoacával, ezt inkább nem szeretem! Hogy nem kézzel emelsz ki egy jelöltet. De csinálj valamit, uram! Komoly közpedagógiát, hogy minél többen megértsék, a szuverenitás álarca alatt Vlagyimir Putyin szellemét ültetik el minden román nappalijában! Meg kell tehát értenünk, hogy itt élünk Putyin és Orbán Viktor között, két revizionista, akik abban reménykednének, hogy az EU és a NATO romjain helyreállítják Nagy Magyarországot. Ez nem fog megtörténni, meg vagyok győződve!

Teodor Baconschi szerint Romániában virágzik az orosz propagandagépezet •  Fotó: Wikipédia
Teodor Baconschi szerint Romániában virágzik az orosz propagandagépezet Fotó: Wikipédia

Matei Udrea: Tényleg meg akartam kérdezni. 3 éve látjuk, hogy Európában gyakorlatilag minden ország felszámolta az orosz hálózatokat, diplomatákat utasítottak ki, Moldáviában látjuk, hogy milyen szuronyharc van az orosz propagandával. Ott televíziókat zártak be, letartóztatták azokat, akik pénzes szatyrokkal járkáltak, megjelentek az orosz propagandát terjesztő influenszerek listái, akik havonta pénzt kaptak azért, hogy a közvéleményt az orosz propaganda által jóváhagyott irányba befolyásolják. Nálunk nem történik semmi, nem mozdul semmi. Nálunk nem lenne semmilyen orosz befolyás. Mit csinálnak a titkosszolgálatok?

Teodor Baconschi: Nem, nem mondanám, hogy nem csináltunk semmit. Mi is kiutasítottunk valamit...

Matei Udrea: Mi voltunk az utolsók Európában, akik ezt megtették.

Teodor Baconschi: Igen... Persze a társadalomban több szó esik álhírekről, dezinformációról, hibrid háborúról, orosz propagandáról, megvett emberekről stb. Uram, ez mi más, ha nem ennek az országnak az elárulása! Nem?

Matei Udrea: Ez igaz, de éppen ezért merül fel a kérdés, hogy a titkosszolgálatok miért nem oldják meg a problémát.

Teodor Baconschi: Egy hasznos idiótának lehet, hogy van mentsége. Ennek a propagandának a hálójába került, és szerény IQ-jával vakon részt vesz az áramlatban. Viszi az ár. De továbbra is vannak, akiknek még mindig Romániában működő orosz bankokkal üzletelnek. Vannak olyan médiaállomások, amelyeknek kifejezetten putyinista szemlélete van! Erre azt fogja mondani, hogy nincs nagy közönségük, de te kitakarítsz! Takaríts ki!

Matei Udrea: Van közönségük, hogy ne lenne?

Teodor Baconschi: Ha azt mondod, hogy valaki ellenzi az Európai Uniót és annak értékeit, valamint az Észak-atlanti Szövetséget, és azt javasolja a románoknak, hogy hagyják el ezt a két szervezetet, amelyek nyilvánvalóan jobb sorshoz juttattak bennünket, azok olyan emberek, akik háborús időben készítik elő a vörös szőnyeget Románia deklarált ellenfeleinek! Uram, ez hazaárulás, vitathatatlanul. Tehát ebben a kérdésben kétségtelenül egy kicsivel több határozottságra van szükség az új ciklusban, az új elnökkel! A véleményszabadság ürügyén nem kényeztetheted többé magad ilyen mérgező beszédekkel, ilyen tragikus és feszült időkben! Tehát tenned kell valamit! Ezekkel a dolgokkal nem lehetsz a végtelenségig laza. Főleg, hogy

úgy látom, hogy a PSD Simiont a második körbe akarja juttatni, ezért szenet raknak a taligájába, hogy jobbnak jöjjön ki, mint amennyi van benne! Ez egy katasztrófa!

Úgy értem, ez egy Ciolacut segítő rejtett választási, populista taktika! De stratégiai szempontból katasztrófa! Vagyis nem tehetsz ilyesmit. Kell egy kordon szaniter ... Hasonlóképpen Orbán Viktor tusnádfürdői hagyományos utazgatásai. Uram, csinálj valamit! Mondd meg neki: „Uram, amikor ide jössz, és ilyen fajta beszédet tartasz, akkor mi téged már nem vakációzó szélsőséges vezetőnek tartunk, aki pihen egy kicsit a fürdőben!”. Itt is egy vörös vonalat kell húzni. Tehát ez az, amit szeretnék, hogy lépjünk már ki ebből az alkalmazkodó, laza, végső soron felelőtlen stílusból! És koncentráljunk egy kicsit jobban a ránk leselkedő veszélyekre.

Matei Udrea: Szeretném megkérni önt, hogy röviden mondja el, mit gondol a fontosabb elnökjelöltekről. Persze nem mind a 14-ről, hanem azokról, akik számítanak: Ciolacu, Ciucă, Simion, Geoană és Lasconi mondjuk. Az az öt, akik számíthatnak a második fordulóra.

Teodor Baconschi: Hogy ne legyek ellenséges a többiekkel, elmondanám, hogy véleményem szerint Ciucă és Lasconi támogatható. Ugyanis Nicolae Ciucă... Na jó, most már én is szubjektív vagyok abból a szempontból, hogy jobboldali lévén, egyébként sosem szavaztam a PSD-re. Például Geoană is PSD, a függetlenség leple alatt. Körülbelül 5 évig vezette a PSD-t, onnan való! Nem megyek bele mindenki személyes aktájába, mert nem ez a célom. De Nicolae Ciucă, ismétlem, nem a kommunista hadsereg dinoszaurusza, hanem a NATO-ban szocializálódott, teljes karriert befutó katonák generációjának embere. Szerintem önmagában is tisztességes ember. Ahhoz, hogy megtanuljon jobban beszélni nyilvánosan, ezt bepótolhatja! Hadd mondjak el valamit: Traian Băsescu első mandátuma alatt külügyi államtitkár voltam. Nos, felvitt a repülőre, mert a külügyminisztert nem vihette – általában nem utazik együtt az elnök és a külügyminiszter...

A Băsescu-érában a román kormány tagjaként fungáló jobboldali Teodor Baconschi jó elnöknek tartotta  az egykori hajóskapitányt •  Fotó: Facebook/Teodor Baconschi
A Băsescu-érában a román kormány tagjaként fungáló jobboldali Teodor Baconschi jó elnöknek tartotta az egykori hajóskapitányt Fotó: Facebook/Teodor Baconschi

Matei Udrea: Miért?

Teodor Baconschi: Biztonsági okokból, ha valami történik a repülőgéppel...

Matei Udrea: Rendben.

Teodor Baconschi: És államtitkárként mentem vele. Uram, félénk volt, nem tudott... Utána fényesen teljesített, mint egy veterán, aki minden árnyalattal tudott bánni, tudta, hogy mi a politikai tétje az egyes ügyeknek, mestere a dolognak. Tehát ez nem olyan, amit ne lehetne behozni. De Ciucă rendben van, Elena Lasconi szintén rendben van, mert nem a rendszerből való! És nem AUR! Az AUR is a rendszer paleo-szekurista részének a terméke, és rendszerellenesnek mondja magát! Lasconi olyan ember, mint ön és én, vagyis a civil társadalomból való! Nincs hosszú politikai tapasztalata? Nos, ez egy előny őt illetően! Maia Sandu nem volt ismert és karizmatikus, és a diplomáciában gyakorlott, amikor belépett a játékba! Fokozatosan jött be, először miniszter volt, utána nem tudom mi, egy olyan pártot hozott létre, mint amilyen az USR is... Ez egy új párt, de nagymértékben hozzáértő emberekkel. Láttam őket! Úgy értem, hogy jobb minőségű politikai stábjuk van, mint másoknak, szerintem. Jó, tehát ezzel a kettővel!

Ha valaki meghallgatja a véleményemet, annak már csak Ciucă és Elena Lasconi között kell választania!

Ha valamelyik bekerül a második körbe, akkor a másikat, vagyis a PSD-s megaapparátussal rendelkező Ciolacut veri meg, a bárókkal, mindennel, amivel kell, és mondjuk a megvásárolt sajtóval! De ez nem sokat számít! Azt gondolom, hogy ha a PNL megbékélne önmagával, visszatalálna autonóm és liberális párti identitásához, akkor nagyon is megpróbálhatná – ha az emberek tömegesen jönnének szavazni, ez a feltétele –, megpróbálhatna újra jobbközép, EU-párti és NATO-párti parlamenti többséget létrehozni, akikkel még Donald Trump is nagyon jól kijöhetne.

Matei Udrea: Ciolacut nem látja képesnek ezeket a dolgokat megtenni? Azért kérdezem, mert az elmúlt hetekben interjút készítettem két elnökjelölttel, Kelemen Hunorral és Cristian Diaconescuval, és mindketten azt mondták, nem olyan nagy baj, hogy nem tud idegen nyelveket, nincs végzettsége, mert jó fiú, és a közben kikupálódhat. Fontos, hogy jóhiszemű legyen, és akarjon tanulni. Ön sokat dolgozott Băsescuval, az államügyek és a nemzetközi kapcsolatok területén. Működhetnek így a dolgok?

Teodor Baconschi: Egyik elnök sem született elnöknek, úgy válik elnökké, hogy viszi a mandátumát, és minden nap tanul valamit. De szinte meg vagyok győződve arról, hogy elnökként Nicolae Ciucă vagy Elena Lasconi profi csapatot alakítana, de nem vagyok arról meggyőződve, hogy Ciolacu úr másokkal venné magát körül, mint az általunk ismert, ugyanilyen jó srácokkal a PSD-ből! Hogy is mondjam, Ciolacuról nem is kell beszélnünk! Ciolacu mögött egy megapárt áll, amely 35 éve továbbra is az első párt Romániában. Szóval nem sírok Ciolacu úr kegyeiért. Bejut a második körbe! A kihívó számít! Ez tehát a kampány és végső soron Románia következő évek hajtóerejének a tétje. Vagyis az én szemszögemből azt mondtam, hogy ez a két jelölt az, akik egy jobboldali parlamenti többség újjáépítésének is főszereplői lehetnek, amihez meggyőződésem szerint még az RMDSZ is… Mintha ők is az Európai Néppártban vannak, nem? Nem változtatták meg politikai nemüket! Szóval, megvannak az előfeltételek, főleg mert nem is tudom, nekem is tetszett ez a lépés... Most persze

Bolojan úr kicsit szúrósan reagált, de jó miniszterelnök lenne, világosnak tűnik számomra! És miért ne? Úgy értem, hogy ezek az emberek csapatot alkothatnának és megbékélhetnének a civil társadalommal, valamint a liberális és jobbközép értelmiséggel is, amelyek támogatták Románia nyugatosodását.

És amit Iohannis úr nyilvánvalóan a kukába dobott, hátat fordított, szabotált, megszakított minden párbeszédet a pártok és az emberek ezen kategóriái között, amelyeknek történetük van, számszerűsíthetően hozzájárultak Románia jobb útjához, és akiket soha semmiről sem kérdeztek meg! Azaz jöjjenek el, hozzák a szakértelmüket és a tapasztalatukat. Én úgy látom, hogy az lenne a legjobb. Mert a PSD megragadt a többvektoros diplomáciánál. Kínával is, amikor lehetett, és Oroszországgal is. Mindannyian elmentek, nagyon tetszett nekik a pekingi kirándulás! Ezt tudjuk! Úgy értem, ez tény, nem sértek meg senkit! Néhány nyilvánvaló dologra emlékeztetünk!

Nicolae Ciucăra és Elena Lasconira szavaztatná az embereket Teodor Baconschi •  Fotó: Facebook/Teodor Baconschi
Nicolae Ciucăra és Elena Lasconira szavaztatná az embereket Teodor Baconschi Fotó: Facebook/Teodor Baconschi

Matei Udrea: Nagyon kíváncsi vagyok, talál-e magyarázatot ennyi év alatt arra, ami Iohannisszal történt?

Teodor Baconschi: Az történt, hogy őt a Szociális-Liberális Unió, annak atyái – Ponta, Geoană, Crin Antonescu – akarták a Nemzeti Liberális Párt élére, kényszerítették rá az NLP-re, e mögött Dan Voiculescu professzor stratégiai gondolkodása állt! Így született meg ez a természetellenes dolog, amely nem segítette a demokráciát, sem a független igazságszolgáltatást, sem a motivált és életerős civil társadalmat. Szóval ezekben az években visszaléptünk! És ugyanakkor a médiatrösztök zsaroló ereje, mert a súgófalon végig a helyes üzeneteket olvasták, de a tények azoknak fordítottjai voltak! Vagy közvetlenül vagy elhallgatással. Szóval, szeretnék visszatérni a reálpolitikához, valódi emberekkel, akik kimondják, amit gondolnak, tiszteletben tartják, amit ígértek, nem árulják el választóikat, és nem nem lépnek ki abból a politikai és talán geopolitikai skizofrén állapotából, amelyben ebben a helyzetben találtuk magunkat az utóbbi évtizedben. Meglátjuk! Mindjárt vége a vásárnak, Udrea úr... Lássuk, tudunk-e valamit javítani a hátralévő kevés idő alatt. Én mégis azt gondolom, hogy ennek ellenére az NLP bázisa elégedetlen ezzel az együttéléssel, amitől csak vesztenivalója volt, még akkor is, ha Bukarestben mindig néhány vezető kapott miniszteri széket, vagy... De a párt, a jobboldal ezekben az években folyamatosan veszített, vagyis zsugorodtak, lejáratták magukat. Ha nem bíznak benned az emberek, akkor mire hagyatkozol a politikai tevékenységed közben?

Matei Udrea: A „Legătura de chei Kulcscsomó” című könyv ismételt bemutatásán hallgattam Önt és Armand Goșu urat, és eszembe jutott, amit Kelemen Hunor mondott egyszer. Megkértem, tekintve, hogy ő negyed évszázada van a Parlamentben, mesélje el, hogyan alakult ez idő alatt a román politikai osztály. Ő azt válaszolta, hogy az új politikusgenerációnak nincs általános kultúrája, már nem olvasnak és nem intellektuálisan csinálják a politikát. Ez akkor jutott eszembe, amikor ön és Goșu úr arról szóltak, hogy a jelenlegi román diplomaták és politikusok nem hagynak maguk után nyomokat.

Teodor Baconschi (nevet): Nem akarnak nyomot hagyni maguk után...

Matei Udrea: Úgy gondolja, hogy nem akarnak nyomokat hagyni, vagy egyszerűen nem...

Teodor Baconschi: Nem! Többségük képtelen!

Matei Udrea: Szóval képtelenek!

Teodor Baconschi: Igen!

Matei Udrea: Hogyan fejlődött, illetve hogyan visszafejlődött ide a román elit?

Teodor Baconschi: Nos, visszafejlődött! Ez világos. Emil Constantinescunak többé-kevésbé volt egy egyetemi tanárokból álló kormánya!

Matei Udrea: Pontosan!

Teodor Baconschi: Băsescu olyan közkedvelt értelmiségiekkel vette körül magát, akiknek karrierjük volt! Nem ő hozta létre őket egyik napról a másikra!

Matei Udrea: Még Boc is olyan, amilyen, de mégiscsak egyetemi tanár volt.

Teodor Baconschi: Boc is! Ezekben az elmúlt években akárkiből miniszter lett, már nincs semmi jelentősége! És innen van ez a bábszínház érzés is! Ami látszik az már csak ilyen, egy látszat holmi bábokkal! Nem hiszem, hogy olyan kormányokat kell létrehoznunk, amelyek doktori fokozatait az Oxfordon, a Sorbonneon, a Yalen stb. szerezték.

Matei Udrea: Bár talán nem lenne rossz...

Teodor Baconschi: Nem lenne rossz! Nézze meg Maia Sandu önéletrajzát! De ez jó jel is! Én is a bizonyítékának tekintem, hogy a társadalom autonomizálódott! Amíg egyes politikai döntéshozók nem sértik a középosztály, a vállalkozói osztály – a gazdaságot alapvetően életben tartó, az országot fejlesztők – érdekeit, addig lehetnek középszerűek! Igaz, unalmas a politikai show néhány félig képzettel és félkegyelművel! Nem tehetsz semmit! Bár elkeserít a szűkös szókincsük, a történelmi kapcsolatok hiánya... A politikusnak azonban olyannak kell lennie, aki tudja, honnan származik az országa, miből áll ennek az országnak az európai kultúrája. hogy kapcsolatokat tudjon teremteni a társadalmak, államok között. Azonban jobb, ha van egy okos ember, aki vezet, és egy kulturált ember, aki sokat olvasott, aki megértette, aki megpróbált eljutni egyes jelenségek lényegéhez. Ugyanakkor

Traian Băsescu született politikus volt, vezetői érzékkel, de okos is! Nem tett úgy, mintha nem ő lett volna az egykori hajóparancsnok, de nagyon tisztelte azokat az értelmiségieket, akikkel együttműködött!

Nekem is tetszett ez a dolog, mert egy jó elnöknek ezt kell tennie. Hallgassa meg a területek nála okosabb és hozzáértőbb embereit, de döntés előtt képes a saját vélemény kialakítására! Vagyis meghallgatni, megjegyezni, saját szintézist készíteni és önállóan haladni, mert a felelősség végső soron őt, mint politikust terheli. Igaz, hogy amikor az első két posztkommunista évtizedre gondolunk, amelyek egyben a legszegényebbek voltak, mindenféle válsággal, erőszakkal, csúsztatásokkal tarkítva, akkor volt a legjobb a politikában a humánerőforrás, ami azokban az években Romániában lehetett! Miért nem tudunk 2024-ben, 2027-ben a meglevőnél jobb emberi erőforrást adni?

Matei Udrea: Nos, ez a kérdés, miért?

Teodor Baconschi: Vagyis miért? Miért nem kényszerítik a pártokat arra, hogy újra kinyissák kapuikat, hogy beengedjenek a fiatalabb generáció művelt tagjai közül. Úgy értem, hogy ne szégyelld, hogy politizálsz! Mert ez állampolgári kötelesség is annak, aki a hozzá tud járulni a közjóhoz. És ez a dolog szégyenné vált. Egész egyszerűen politikusnak lenni azt jelenti a közvélemény szemében, hogy mézesmázos kis csaló, demagóg, szemétláda, lusta, tolvaj. Úgy értem, nagyon szomorú, hogy ezeket a szerencsétlen tulajdonságokat a politikus plátói elképzelésével társítjuk! Én remélem azonban, hogy a politikai osztály involúciójának ezt a folyamatát valahol megállítják. Azt gondolom, hogy egy leendő elnök, aki szintén érti, miről beszélünk most, kijavíthatná ezt a dolgot! Ez csak politikai akarat kérdése, semmi más! Nem kell bűvésznek lenni, nem kell nem tudom én milyen titkos fegyverrel rendelkezned, hogy államtitkárokat vigyél a kormányba, a hivatalokba, a diplomáciába, akik jól képzett, okos emberek, valódi önéletrajzzal!

Matei Udrea: Utolsó kérdés. Ön kezdeményezte, részt vett külügyminiszterként abban a folyamatban, amely Moldova Köztársaságot Európához közelíti, többek között azzal a kezdeményezéssel, hogy román állampolgárságot kapjanak a moldovaiak. Hogyan látja Románia Moldovához fűződő viszonyának alakulását az elmúlt években? És mit kellene tegyen Románia, mit kellene tegyen az új elnök és az új hatalom a következő 5 évben, mondjuk a Moldova Köztársasággal való kapcsolatát illetően.

Teodor Baconschi: Sok bűnünk van ebben a kapcsolatban! A román félnek!

Matei Udrea: Miért?

Teodor Baconschi: Mert sokan a szolgálatokból, a politikából, a diplomáciából olyan államnak tartották Moldova Köztársaságot, amely minél közelebb van a csődhöz, annál közelebb kerül a Romániával való unióhoz! Ami perverz és végső soron románellenes logika volt! Mert nekünk volt... Nekünk! Azért mondom ezt, hogy ne mutogassak ujjal senkire, de jelentős hozzájárulásom volt ahhoz, hogy Moldova Köztársaságot háromútleveles oligarchák, Plahotniuc és barátai foglalják el...

Matei Udrea: Plahotniuc?

Teodor Baconschi: Igen! És társasága! Plahotniuc és barátai! Iohannis alatt megállt a szív verése! Neki semmilyen érzése nincs ezzel a témával kapcsolatban! Băsescu legalábbis nagyon közreműködött. A Kisinyov-i Mihai Eminescu Román Kulturális Intézet segítségével is megnyitottuk Románia két új főkonzulátusát Cahulban és Bălțiban. Megkezdtük ezt a szerencsétlen Jászvásár-Ungheni gázvezetéket, nagyon intenzív Moldávia-párti lobbitevékenységünk volt Brüsszelben. Ennek bizonyítékaként a Szövetség az Európai Integrációért három párt részvételével megtartott választások sorozata előtt az EU 11 külügyminisztere érkezett Kisinyovba, hogy nagyon határozott jelzést adjanak egy olyan időszakban, amikor a Moldova Köztársaság tényleges integrációja megrekedt a keleti partnerség stratégiai ködében! Amely csak egy előszobának tűnt, ahol senki sem tudja, hány zárt ajtó és hány nyitott ajtó van a folyamatban részt vevő hat állam számára. Nos, ma Maia Sandu – az ő rendkívüli nemzetközi karizmája révén –, mindazzal, amit a Moldova Köztársaság szavazói tettek, bármilyen rossz is a regionális kontextus, a helyzet tízszer jobb! A tárgyalások elkezdődtek, Romániának aktívnak kell lennie a Moldova Köztársaság csatlakozási folyamatában!

Matei Udrea: Vagyis? Legyünk konkrétak. Mit tegyen? Mire céloz?

Teodor Baconschi: Uram, know-how átadás! Gondoljon bele, hiába egyszerűsítik az útitervet, a körülményekhez képest nem fog gyorsan belépni az EU-ba!

Moldovának szüksége van egy sor olyan strukturális reformra, amelyeken Románia keresztülment! Romániában vannak emberek, akik segíthetnek a kisinyói végrehajtó testületnek, hogy a lehető leggyorsabban megkísérelje ezeket a reformokat.

Ezt, és ha 2025-től a leendő parlamenti választásokkal megszilárdul az európai trend! Bízzunk benne, hogy így lesz Az új elnök számára Moldova Köztársaság kell álljon külpolitikai prioritásai listájának az élén. Nem valahol a hetedik vagy nyolcadik helyen. Egyébként Moldova sorsa Ukrajnán is múlik! Tehát egyformán aktívnak kell lennünk Ukrajna támogatásában, mert ez egyben azt is jelenti, hogy közelebb kerül az a időpont, amikor Moldova, mint álmodott és lehetséges új EU-tagállam letörli a Prutról az országhatárt! És ha 2 évente egyszer tartunk közös kormányülést, akkor ez van, megmutattuk, hogy dolgozunk... Nem! Szeretném, ha a bukaresti kormány ösztönözné a román nagyvállalatok erőteljes partraszállását oda! Láttam, hogy egyesek és mások azon kezdtek gondolkodni, hogy átkeljenek a Pruton. Ezt kell tennünk Moldova Köztársaság gazdaságának átformálása és diverzifikációja érdekében! Mert ez egyelőre csak a mezőgazdaságra, a szőlőművelésre korlátozódik, néhány olyan területre, amelyek meglehetősen szerény hozzájárulást jelentenek a bruttó hazai termékhez. Románia már rendelkezik olyan gazdasági erővel, amely képes diverzifikálni és megerősíteni Moldova Köztársaság gazdaságát! És ezt meg kell tennie! A többiben Ukrajnától is függ a sorsa! Tehát egyformán aktívnak kell lennünk Ukrajna támogatásában, mert ez egyben azt is jelenti, hogy közeleg az a dátum, amikor Moldova Köztársaság, mint álom és lehetséges új EU-tagország eltörli a Pruton az országhatárát! Lehet gondolkodni a jövőben egy konföderáció vagy tényleges politikai unió képletében, de addig, ha mindketten az Európai Unióban lennénk, nyilván úgy mennénk át, ahogy a franciák átmennek az országukból Belgiumba, Németországba vagy Spanyolországba! És csak akkor válna egységes valósággá ez az igazságtalan határ egyazon nemzet két állama között, amelyet Oroszország széttépett! Határ nélkül! Szóval, reménykedjünk, hogy ez megtörténhet! Most fontos, hogy megőrizzük az optimizmusunkat.

Matei Udrea: Reálisan nézve milyen időtávra lehet számítani Moldávia európai uniós csatlakozására? 5 év, 10 év, 20 év? 30 év?

Teodor Baconschi: Szerintem 10 év észszerű! Eez lenne a megmentése mindannak, ami a latinságot és a román elemet jelenti ezen a területen. Mi, mint a legelső állam, amely elismerte Moldova Köztársaság függetlenségét a Szovjetunió összeomlása után, nem szabad arrogánsan pártfogolni, vagy másodrendű románoknak tekinteni őket! Nem! És lesznek ott más nemzetiségek is, ahogy vannak Romániában is. Meg kell győzni őket arról, hogy ha a Moldáva Köztársaság, mint állam belép az EU-ba, akkor ugyanolyan lesz a soruk, mint a mienk, háromszor-négyszer jobb, mint amikor nem voltunk tagok!

Matei Udrea: Ez teljesítmény, egyetértek!

Teodor Baconschi: Úgy értem, hogy elégnek tűnik! Nem hiszem, hogy tízszer jobban élhettünk volna! De három-négyszer jobban élünk, mint 1989-ben! A három-négyszer jobb egy életben nekem elégnek tűnik!

Matei Udrea: De látja, hogy jelenleg sok románnak más a véleménye. Eltekintek attól a felméréstől, amelyben a fiatalok 40%-a azt mondta, hogy inkább a diktatúrát választaná. De látta, hogy van egy nagyon erős áramlat, amelyik azt mondja, hogy régebben jobb volt, jobb volt Ceaușescu idején, függetlenek voltunk...

Teodor Baconschi: Nem igazán hiszek ebben a megközelítésben! Úgy értem létezik, ez kétségtelen, de, hogy nagyon erős lenne...

Matei Udrea: Személy szerint sok embert ismerek, akik ezt hiszik és mondják.

Teodor Baconschi: Udrea úr, én is nézegetem a Facebookot, van egy-két oldal, amely a ceausisták, auristák, putyinisták, oltásellenesek, összeesküvők iránt nosztalgiáznak. És tesznek egy képet, hármat, tízet arról az egyedi játékról a kommunizmusból, vagy csapágyas gördeszkával, vagy egy Eugenia-val, egy csomag Carpați cigarettával, nem tudom mivel, és az üzenetet: „Nézd, uram, milyen jó volt nekünk!” És ezek alatt alatt tiltakozási hullám van! Bizonyítékként, a románok 80 százaléka jól érzi magát az EU-ban és a NATO-ban! Tehát vannak ezek az emberek, akiket így vagy úgy meg kell érteni, nem pedig eleve elítélni. Elveszítettek egy vonatot, kettőt, hármat, talán az összes vonatot ebben a posztkommunista rendszerváltásban, a kicsi, ipartalanított városokban lerobbant kommunista tömbökben maradtak. De valami ott is változik!

Bejártam minden méretű várost, az ország minden részéről, és azt láttam, hogy ténylegesen, mindenhol ott van a városi reneszánsz dinamikája! Mindezek szemmel láthatóan alakulnak ki!

Természetesen ezek az emberek, így vagy úgy, ragaszkodnak a fiatalságukhoz, ahhoz, hogy akkoriban... És azokhoz az álelőnyökhöz, a stabilitáshoz a börtönben, amit a kommunista diktatúra kínált nekik. De úgy gondolom, hogy egyrészt nosztalgikusabbnak adják magukat, mint amilyenek, másrészt egész egyszerűen engedik, hogy elhatalmasodjon a neheztelés, vagyis azokhoz képest, akik jobban jártak, és akiket irigyelnek! Azon tűnődőnek: „Uram, nem jobb volt, amikor mindannyian szarok voltunk?” Amikor mindannyiunknak nem volt mit enni? Nem hiányzott a közösség érzése a nincstelenségben? Nem jobb visszamenni abba az időbe, amikor senkinek nem volt pénze, és ha volt pénze, nem volt mit vásárolnia? Ez a szociálpszichológia egy fejezete, amelyet finoman kell kezelni, és meg kell próbálni integrálni ezeket az embereket a társadalmi szövetbe. Más szóval, nem szabad számkivetettként démonizálni őket. Megvannak a szentimentális vagy más okaik. Hogy tévednek, az nyilvánvaló! De azt gondolom, hogy ez az észlelési hiba időben kijavítható.

Nagy István fordítása

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.