Már be sem kell kapcsolni a tévét, és az internetre sem kell rácsatlakozni, közvetlen környezetében találkozik tragédiákkal az ember. Ugyanabban a családban nagyszülő, unokatestvér, nagybáty (utóbbi 57 éves református lelkipásztor) szinte egyszerre esik a koronavírus áldozatául, egy negyedik családtag kórházban fekszik. Egészséges életvitelű, a zsír- és E-mentes táplálkozásra évek óta kényes, előbetegséggel nem rendelkező 38 éves nőt pár nap alatt ledönt a fertőzés, a kórházban rögtön íntenzívre kerül, jelenleg kómában. Valamennyiükben közös, hogy nem voltak beoltva.
Az egészségügyi katasztrófává súlyosbodott járványhelyzet miatt Romániát immár második Lombardiaként emlegetik: akárcsak az észak-itáliai régióban a pandémia tavalyi első hullámában, úgy most nálunk teltek meg a kórházak és az intenzív osztályok fertőzöttekkel, emiatt az orvosoknak választaniuk kell, mely páciensek kapnak oxigénellátást. Itália tanult a tragédiából, az ország lakosságának átoltottsága a napokban elérte a 80 százalékot, létrejött a közösségi immunitás, ennek köszönhetően egyetlen tartományban sincsenek már érvényben korlátozások. Lombardia a héten 5000 adag, a koronavírussal fertőzött betegek kezelésére szolgáló antitestet adományozott annak a Romániának, ahol az átoltottság épphogy túllépte a 30 százalékot, viszont a fertőzéssel összefüggésbe hozható elhalálozások napi száma a második legmagasabb a világon, Bulgária után. Bizonyos pontig érthető, hogy a romániai társadalom az elmúlt három évtizedben kiábrándult a többnyire saját pecsenyéjét sütögető politikai osztályból, és sokan nem adnak hitelt az oltakozásra, az óvintézkedések betartására buzdító hatóságok szavának. Amiért a politikum, a kormányzat nagy mértékben önmagát okolhatja, miután a járvány előre beharangozott negyedik hullámának küszöbén jóváhagyta a több tízezres kolozsvári megabulit, majd az 5000 fős bukaresti pártkongresszus kedvéért meghamisította a napi statisztikákat. Mindezek mellett a többség jóformán meg sem lepődik a halálos áldozatokat követelő sokadik kórháztűzön, az elkerülhetetlennek tűnő szerencsétlenségek bekövetkezte jóformán kódolva van az évtizedek óta elhanyagolt egészségügyi rendszerbe. És az állampolgár akkor érzi igazán, hogy magára maradt, amikor az inkompetenciától és az ország súlyos problémái iránti közönytől sugárzó államelnök kinyilatkoztatja, hogy az állam kudarcot vallott. Nem számíthatunk arra, hogy az állam biztonságot szavatol számunkra.
De ha ez így is van, még mindig létezik az egyén felelőssége. Nincs rendjén, hogy a szülők túlnyomó többsége nemhogy gyermeke beoltását, de ártalmatlan tesztelését sem támogatja, sőt egyre többen lettek hívei az online oktatásnak. (Más kérdés, hogy csemetéjük gyengébb tanulmányi előmeneteléért ugyanezt a módszert kárhoztatják). Nem lenne szabad az olyan esetek nyomán rádöbbenni a leselkedő veszélyre, amikor a tüdeje 70-80 százalékos károsodása miatt levegő után kapkodó, lélegeztetőgépre kötött beteg kétségbeesetten könyörög a védőoltásért az orvosoknak. Oltáspártiak és -ellenesek egymásnak feszülése helyett sürgősen meg kellene találni a megoldást azoknak az immunizálásra, akik leginkább ki vannak téve a fertőzés veszélyének, és akikre a legnagyobb fenyegetettséget jelenti a kór.
Sokkal jobban járunk, ha az orvosoknak, akadémikusoknak hiszünk, mint a saját szemünknek az intenzíven...
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.