A nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtési kampánya május 7-én, éjfélkor ér véget. Amikor e sorokat írom, még nem lehet tudni, sikerül-e behozni a hiányzó aláírásokat, hogy összegyűljön a szükséges egymillió az Európai Unió legalább hét tagállamából. A kezdeményező Székely Nemzeti Tanács a lehetetlent próbálta meg, amikor a koronavírus-járvány miatt meghiúsult papíralapú aláírásgyűjtés helyett utolsó nekifutásként az online aláírások gyors megsokszorozásával igyekszik pótolni a lemaradást. Tény, hogy az utolsó napokban megmozdult a teljes anyaország, és az egész Kárpát-medence magyarsága. A végső hajrára akaratlanul is rátett egy lapáttal Klaus Iohannis román államfő otromba és minősíthetetlen magyarellenes kirohanása, amivel sárba akarta tiporni Székelyföld autonómiatörekvését. Mindeközben az Európai Bizottság még nem adott konkrét választ a polgári kezdeményezést benyújtó Székely Nemzeti Tanácsnak az aláírásgyűjtési határidő hat hónapos meghosszabbításáról.
Az SZNT kezdeményezését hat év pereskedés előzte meg az Európai Bizottsággal, amely első körben elutasította a régiók védelmében indítandó polgári kezdeményezés bejegyzését. Az aláírásgyűjtést per útján is megtorpedózni akaró Románia rögtön beállt alperesnek a brüsszeli intézmény mögé, hogy ország-világ előtt bizonyítsa „modellértékű kisebbségpolitikáját”. Ilyen előzmények után az Európai Bizottságnak elemi kötelessége lenne még egy esélyt adni az európai polgári kezdeményezés sikerre vitelére. Kérdés persze, hogy hajlandó-e erre a gesztusra?
A történet egyértelműen azt bizonyítja, hogy a romániai magyarság autonómiatörekvéseinek nincs más útja, mint nemzetközi porondon harcolni a közösségi jogokért. Ha ezt a törekvést már a rendszerváltás utáni években egységesen felkarolták volna az RMDSZ-ben politizálók, és közös frontot alkotnak az erdélyi magyar külpolitika sikeréhez, sokkal előbbre tartanánk.
Az elmúlt harminc évben a mindenkori román hatalom soha nem ígért területi autonómiát a Székelyföldnek, de sokkal kisebb horderejű ígéreteit sem tartotta be. Annak ellenére, hogy a romániai magyarság parlamenti képviselete gyakran kormányközelben vagy éppen kormányon segédkezett a „modellértékű román kisebbségpolitika” hírének nemzetközi terjesztésében. Amikor viszont a klasszikus ellenzéki szerepkör jutott sorsául, minden oldalról mindenki belerúgott az erdélyi magyarságba. Ahogyan idén is történik Klaus Iohannis államfő vezényletével. Gondolom, ez megfelelő tanulság közösségünk számára, hogy politikusainkat ráébressze a harminc éve megfogalmazott aranyigazságra: következetes és határozott erdélyi magyar külpolitika nélkül nemcsak területi és személyi elvű, kulturális autonómiája nem lesz az erdélyi magyarságnak, hanem felszínesen létező jogainkat is bármikor elvehetik. Ha a „normális” hangvételű embernek ismert, német származású román államfő, Klaus Iohannis ennyire elvtelen húzásokra képes – az egykori Nagy-Románia Párt vezetőit, Gheorghe Funart és Corneliu Vadim Tudort utánzó kirohanásokkal sértegeti a magyarságot –, mit várjunk a román politika Miticáitól? Ebben a miliőben külső segítség nélkül nemcsak autonómiára, hanem hosszabb távú fizikai létezésünkre sincs esély. A titkosszolgálatok által átszőtt és felügyelt állami intézmények olyan „mély államot” teremtettek Romániában, ahol az erdélyi magyarság közellenségnek számít. Egy ilyen felépítésű, antidemokratikus ország törvényhozásában – erős külföldi nyomás nélkül – esélytelen autonómiatervezetek sikerében reménykedni.
A nemzeti régiók védelmébe indított európai polgári kezdeményezéssel remélhetőleg visszafordíthatatlan időszak kezdődik el az erdélyi magyar autonómiaküzdelmek történetében. A számbelileg egyre fogyatkozó és kiábrándult erdélyi magyarság számára a legapróbb sikerélmények is nagyon fontosak. Hadd főjön a román politikum feje, hogy száz évvel a trianoni békediktátum után is létezünk és élünk. Nem adjuk fel!
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.