avatar
Somogyi Botond

2024. október 30., 18:54

Sehol sem kékebb a tenger?

Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.

Nehogy azt gondold, hogy ott kékebb a víz és fehérebb a homok! – mondta nemrég egy interjú során egy Erdélyből három évtizede Ausztráliába elszármazott ismerősöm, amikor a Karib-tengeri, valamint a Maldív-szigeteki kirándulásáról beszélt. S gyorsan hozzá is fűzte, hogy tudjam meg, nálunk sem fonják kolbászból a kerítést, hasonló napi gondokkal kell megküzdeniük, mint bárhol, akár itt nálunk, Erdélyben is.

Néztem, nyeltem és hallgattam.

Vagyis Ausztráliában, ahol a világon az egyik legmagasabb életszínvonalon élnek az emberek, az egészségügyi ellátás talán a legjobb, ugyanazokkal a problémákkal küzdenek, mint Romániában?

Ahol a többgyerekes édesanya vagy édesapa megnézi, hogy gyümölcsös joghurtot vagy inkább banánt vásároljon a gyerekeinek. Mert szülőkként már nem jut nekik is, hiszen a költségeken kívül ki kell fizetni az ovit, az iskolát és hadd ne soroljam. Vagy ahol a nyugdíjasok bizonyos része lemond a fűtésről, esetleg a meleg vízről azért, hogy tudja megvenni a gyógyszerét. Ahol hónapokba kerül bejutni egy jobb orvoshoz, vagy ahonnan még mindig menekülnek az emberek Nyugatra…akár epret szedni.

El nem tudtam képzelni, hogy ismerősöm miért mondja vérforralóan szemtelen blődségeit. Ennyire nem tudja már, honnan indult el? Pedig rendszeresen jár haza, szüleit és barátait is meglátogatja néha. Nyilván

nem állítom, hogy Romániában mindenki mélyszegénységben él, de hát összehasonlítani az egyik legelmaradottabb európai uniós országot Ausztráliával azért mégiscsak sok (vagy sokk?) volt nekem.

Tavaly svájci rokonom lepett meg másik hajmeresztő kijelentéssel. Szóba került ugyanis, hogy számtalan nyugati cég terméke – amelyet kelet-európai országokban értékesítenek – immár bizonyított módon sokkal rosszabb minőségű, mint amit ott helyben, náluk árusítanak. ,,De hát ti sokkal kevesebbet fizettek értük, mint mi, természetes, hogy rosszabb a minőségük” – mondta teljesen ártatlanul, hangjában rosszindulat nélkül.

Ismét csak hallgattam, s nem kezdtem el mondani, hogy sok esetben éppen annyit fizetünk, mint ők. Másrészt a fizetésünk sem annyi, mint nekik. Harmadrészt nem vagyunk állatok, hogy rosszabb minőségű termékekkel lássanak el minket.

Idén kanadai ismerőseinken csodálkoztam el, igaz, ők régóta élnek a tengeren túl.

,,Ahogy látom, Romániában is sok gazdag ember él, nem lehet panaszkodni. Különben is, már nálunk sem olyan, mint ami régen volt, az emberek egyre szegényebbek” – mesélték saját „problémáikat”.

És akkor nem sorolom ide Magyarországra szakadt „testvéreinket”, az átkosban túlra telepedett ismerősöket, rokonokat, akik közül egyesek folyamatosan panaszkodnak, hogy „hát már ti is megelőztetek”, „nálatok is jobb, mint itt”, „mi állunk egy helyben, de ti folyton fejlődtök”.

Szóval nem tudom, hova tegyem az értelmetlen hasonlítgatásokat, panaszáradatot, légből kapott dolgokat. Tisztában vagyok vele, hogy nálunk is sokat javult a helyzet az elmúlt évtizedekhez képest, kialakult egy tehetős középréteg, sokan meggazdagodtak ilyen vagy olyan módon. De

még így is fényévekre vagyunk Ausztráliától, Svájctól, vagy Kanadától egyaránt. És egyelőre a szomszédban is jobban élnek, mint nálunk. Ha olyan rossz máshol, miért nem költöznek vissza Erdélybe? – tehetnénk fel a költői kérdést.

Amikor az előbbihez hasonló megjegyzéseket hallok, csak ritkán kezdek el vitatkozni, mert előre tudom, hogy nincs sok értelme. Lehet, a külföldre távozottak közül egyesek már elszakadtak az itteni valóságtól, s tényleg nem tudják, hogyan él Romániában egyik napról a másikra sok ember. Ha jóindulatú vagyok, azt mondanám, hogy csupán biztatni akarnak bennünket (ezt azért erősen kétlem). Vagy lehet, csak azt akarják, nehogy irigyek legyünk rájuk, vagy esetleg kérjünk tőlük (ezt inkább elhiszem).

Bármi legyen az igazság, biztos, ha fizetnének sem mennék Nyugatra, sem az Egyesült Államokba vagy Kanadába. Itthon, erdélyi földön érzem jól magam. Még akkor is, ha nem tudok a Karibi-térségbe utazni vagy a Maldív-szigeteken nyaralni. Elvégre most már tisztában vagyok vele, hogy ott sem kékebb a tenger, és hát a homok sem fehérebb.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. július 05., szombat

Virtuális születésnap – Felületes tortaküldések világa a közösségi oldalakon

Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.

Nagy István 2025. július 04., péntek

Káoszország tanügyi megszorításai

A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.

Makkay József 2025. július 03., csütörtök

A megszorításaival egyedül maradó Bolojan

Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.

2025. július 01., kedd

Alacsony adók, gyenge adóbeszedés, indokolatlan kiváltságok

Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.

Tóth Gödri Iringó 2025. június 27., péntek

Székelyföldről a nagyvárosba, majd vissza? – Fiatalok mozgásban

A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.

Somogyi Botond 2025. június 14., szombat

Ne higgy, ha látod is!

Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.

2025. június 12., csütörtök

Nicușor Dan sötét napjai

Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.

2025. június 08., vasárnap

Szégyenérzet semmi. Hitelesség még annyi sem – Román lapvélemény a kormánypártokról

Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.

Somogyi Botond 2025. június 07., szombat

Pünkösd – a Szentlélek ünnepe

A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.

Balogh Levente 2025. június 02., hétfő

Trump külpolitikája a hangzatos ígéretektől a realitásokig

Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.

Vélemény
avatar
Makkay József: A megszorításaival egyedül maradó Bolojan

Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...

avatar
Somogyi Botond: Ne higgy, ha látod is!

Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...

avatar
Somogyi Botond: Pünkösd – a Szentlélek ünnepe

A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.