Ha hiszünk a „minden rosszban van valami jó” közmondás örök érvényűnek mondott igazságában, akkor képesek vagyunk a viszonylag „jó” oldalát is látni annak, hogy ekkora hírverés övezi a két Srí Lanka-i vendégmunkás gyergyóditrói alkalmazásával kapcsolatos ellenkezést. Az idegengyűlölet és a rasszizmus vádján túlmenően ugyanis a ceyloni pékek székelyföldi foglalkoztatása felszínre hozott, a közbeszéd tárgyává tett egy olyan jelenséget, amely a rendszerváltás óta folyamatosan téma, mégsem tud mit kezdeni vele a romániai társadalom, vele együtt pedig a politikum. Ez pedig nem más, mint az el- és bevándorlásnak a hazai munkaerőpiacra, valamint az ország demográfiai kilátásaira gyakorolt hatása.
Romániából az 1989-es rendszerváltás, de főleg a 2007-es európai uniós csatlakozás óta mintegy ötmillió polgár vándorolt külföldre, 2018-ban 240 ezer lakos hagyta el az országot. A valamikor 23 milliós ország lélekszáma ma alig haladja meg a 19 milliót, és oda jutott, hogy az elvándorlási arány dinamikája tekintetében világviszonylatban csak a háború sújtotta Szíria előzi meg. Mondani sem kell, hogy a boldogulásukat külföldön keresők túlnyomó többségét a fiatal, aktív kategóriák alkotják, aminek az a következménye, hogy vészjóslóan apad a munkaképesek száma, ezzel egyidőben elöregszik a társadalom. Nem véletlen, hogy az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re 14,5 millióra csökken Románia lakossága, amennyiben nem változnak a népességet befolyásoló főbb mutatók.
És mi az itthoni válasz arra a kihívásra, amit az elvándorlás jelent, és amelyet tavalyi romániai látogatása során Ferenc pápa az ország legsúlyosabb társadalmi problémájának nevezett? Nagyjából semmi. Időnként – jobbára politikai célból – elhangzik ugyan a külföldre távozott romániai vendégmunkások hazacsalogatásának vágyálma, ennek beteljesedéséért viszont a politikum, a mindenkori kormányok és a gazdasági szféra roppant keveset tesz. Amíg az életszínvonal nem emelkedik számottevően, amíg a 270 eurós nettó minimálbér és a 650 eurós átlagbér a legalacsonyabb az EU-ban, jóformán magától értetődő, hogy a munkaképes lakosság jelentős része külföldön keresi boldogulását. Amíg a ditrói pékség tulajdonosai átlagosan 1100 lejes bért nyújtanak alkalmazottaik számára, ne csodálkozzanak, hogy a ditrói székelyek inkább az ezer eurós kinti fizetést választják.
Ugyanakkor a hazai hatóságok egyelőre egyetlen gyógyírt véltek felfedezni a munkaerőhiány orvoslására: a munkáskézimportot. A munkáltatók nyomására Románia egyre tágabbra tárta kapuit az EU-n kívüli munkavállalók előtt: miközben 2016-ban még csak 5500-an kaptak engedélyt, tavaly a kormány már 30 ezerre emelte a nem uniós országból alkalmazható vendégmunkások létszámát. Márpedig súlyos hiba azt hinni, hogy az ázsiai, afrikai, közel-keleti vendégmunkások masszív foglalkoztatása jelenthet megoldást az ország munkaerő-piaci és társadalmi problémáira. Lám, a ditrói esetből kiindulva – józan hangokat megpendítve – éppen bukaresti közgazdászok intenek arra, hogy a jelenlegi tendencia mellett az évi több tízezer ázsiai behozatala néhány évtizeden belül oda vezethet, hogy a bevándorlók (és családtagjaik) számottevő és aktív szerepet töltenek majd be az ország gazdasági, társadalmi és politikai életében. Ami a hazai lakosság elöregedése közepette igencsak hangsúlyos lesz.
Erre a végkifejletre a többi kelet-közép-európai országhoz hasonlóan Románia sincs felkészülve. A kérdés csak az, hogy a továbbiakban is csak tehetetlen szemlélője lesz-e a folyamatnak.
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.