Ha hiszünk a „minden rosszban van valami jó” közmondás örök érvényűnek mondott igazságában, akkor képesek vagyunk a viszonylag „jó” oldalát is látni annak, hogy ekkora hírverés övezi a két Srí Lanka-i vendégmunkás gyergyóditrói alkalmazásával kapcsolatos ellenkezést. Az idegengyűlölet és a rasszizmus vádján túlmenően ugyanis a ceyloni pékek székelyföldi foglalkoztatása felszínre hozott, a közbeszéd tárgyává tett egy olyan jelenséget, amely a rendszerváltás óta folyamatosan téma, mégsem tud mit kezdeni vele a romániai társadalom, vele együtt pedig a politikum. Ez pedig nem más, mint az el- és bevándorlásnak a hazai munkaerőpiacra, valamint az ország demográfiai kilátásaira gyakorolt hatása.
Romániából az 1989-es rendszerváltás, de főleg a 2007-es európai uniós csatlakozás óta mintegy ötmillió polgár vándorolt külföldre, 2018-ban 240 ezer lakos hagyta el az országot. A valamikor 23 milliós ország lélekszáma ma alig haladja meg a 19 milliót, és oda jutott, hogy az elvándorlási arány dinamikája tekintetében világviszonylatban csak a háború sújtotta Szíria előzi meg. Mondani sem kell, hogy a boldogulásukat külföldön keresők túlnyomó többségét a fiatal, aktív kategóriák alkotják, aminek az a következménye, hogy vészjóslóan apad a munkaképesek száma, ezzel egyidőben elöregszik a társadalom. Nem véletlen, hogy az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re 14,5 millióra csökken Románia lakossága, amennyiben nem változnak a népességet befolyásoló főbb mutatók.
És mi az itthoni válasz arra a kihívásra, amit az elvándorlás jelent, és amelyet tavalyi romániai látogatása során Ferenc pápa az ország legsúlyosabb társadalmi problémájának nevezett? Nagyjából semmi. Időnként – jobbára politikai célból – elhangzik ugyan a külföldre távozott romániai vendégmunkások hazacsalogatásának vágyálma, ennek beteljesedéséért viszont a politikum, a mindenkori kormányok és a gazdasági szféra roppant keveset tesz. Amíg az életszínvonal nem emelkedik számottevően, amíg a 270 eurós nettó minimálbér és a 650 eurós átlagbér a legalacsonyabb az EU-ban, jóformán magától értetődő, hogy a munkaképes lakosság jelentős része külföldön keresi boldogulását. Amíg a ditrói pékség tulajdonosai átlagosan 1100 lejes bért nyújtanak alkalmazottaik számára, ne csodálkozzanak, hogy a ditrói székelyek inkább az ezer eurós kinti fizetést választják.
Ugyanakkor a hazai hatóságok egyelőre egyetlen gyógyírt véltek felfedezni a munkaerőhiány orvoslására: a munkáskézimportot. A munkáltatók nyomására Románia egyre tágabbra tárta kapuit az EU-n kívüli munkavállalók előtt: miközben 2016-ban még csak 5500-an kaptak engedélyt, tavaly a kormány már 30 ezerre emelte a nem uniós országból alkalmazható vendégmunkások létszámát. Márpedig súlyos hiba azt hinni, hogy az ázsiai, afrikai, közel-keleti vendégmunkások masszív foglalkoztatása jelenthet megoldást az ország munkaerő-piaci és társadalmi problémáira. Lám, a ditrói esetből kiindulva – józan hangokat megpendítve – éppen bukaresti közgazdászok intenek arra, hogy a jelenlegi tendencia mellett az évi több tízezer ázsiai behozatala néhány évtizeden belül oda vezethet, hogy a bevándorlók (és családtagjaik) számottevő és aktív szerepet töltenek majd be az ország gazdasági, társadalmi és politikai életében. Ami a hazai lakosság elöregedése közepette igencsak hangsúlyos lesz.
Erre a végkifejletre a többi kelet-közép-európai országhoz hasonlóan Románia sincs felkészülve. A kérdés csak az, hogy a továbbiakban is csak tehetetlen szemlélője lesz-e a folyamatnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.