Noha százszor, ezerszer lejátszottuk már ezt a meccset, a jelek szerint sosincs vége. Bukarestben ismét rácsodálkoznak, hogy az országban élnek nem román nemzetiségűek is, akik ragaszkodnak önazonosságukhoz, hagyományaikhoz, és amikor a hovatartozásukat nyilvánosan is felvállalják és kifejezik, jön a menetrend szerinti berzenkedés és hőzöngés, hogy ezt azért nem szabad. Elvégre mégis csak románok vagyunk valamennyien…
A román sportsajtó, majd a többségi politikusok egy része iszonyú patáliát csapott abból, hogy a Szlovéniában rendezett divízió I/A világbajnokságnak a magyar és a romániai válogatott által vívott zárómérkőzése végén a magyar hokisok elénekelték a székely himnuszt is.
A sportágban kevésbé jártasak kedvéért el kell mondani, hogy néhány kivételtől eltekintve Romániában mindenekelőtt a Székelyföldön űzik a jégkorongot, de ott aztán nagyon. Kis túlzással a székely gyerek korcsolyával a lábán születik. De a hoki nem csak szeretett, hanem sikeres sportág is a székelyeknél. Elég, ha azt említjük, hogy a romániai és magyarországi klubcsapatok részvételével zajló regionális Erste Liga idei kiírását – bajnoki címét megvédve – a Csíkszeredai Sportklub nyerte megszerezve a román bajnoki címet is. Nem véletlen, hogy a ljubljanai vb esetében romániai válogatottat említettünk, hiszen a húsz fős keretet tíz székely, öt román, továbbá öt honosított – orosz, ukrán és szlovák – játékos alkotja. Tetszik, nem tetszik, ezek a realitások és merítési, válogatási lehetőségek a honi sportágban.
Mármost a világ más tájain működő klubokhoz, nemzeti csapatokhoz hasonlóan a székelyföldi hokicsapatoknál is szokás, hogy az összecsapások végén a szurkolók eléneklik a székely himnuszt, a legtöbb esetben a játékosokkal közösen. Így történt az említett vb-meccsen is.
A pillanat egyediségét pedig az jelentette, hogy a himnuszt nemcsak a magyar, hanem a romániai válogatott keretének a fele is végighallgatta – piros-sárga-kék mezben.
Erre jött a felhördülés. Először a bukaresti sportlapokban, majd természetesen jelentkezett a szolgálatos uszító, hogy némi meglepetésre beszálljon a magyarellenes kórusba az intoleranciájáról eddig kevésbé ismert egykori kormányfő, a jelenlegi kabinetben miniszterelnök-helyettesi posztot betöltő Sorin Grindeanu is. Valamennyien a román állammal szembeni súlyos sértésként igyekeznek beállítani, hogy magyar nemzetiségű sportolók elénekelték/meghallgatták az önazonosságukhoz szervesen hozzátartozó székely himnuszt, mintha ezzel legalábbis kikiáltották volna a tömbmagyar régió függetlenségét. Egyenesen szánalmas, amint a politikusok, sportpublicisták hol a Székelyföldet, hol a székely indulót nevezik „úgynevezettnek”. Mintha éppenséggel ők lennének illetékesek megállapítani egy őshonos népről, annak szülőföldjéről, nyelvéről, kultúrájáról, himnuszáról, hogy létezik. (Az egyik felháborodott egyenesen azt állította, hogy a vb-n a román himnusz helyett játszották le a székelyt, holott tudni kell, hogy mindig a győztes csapat/nemzet himnusza csendül fel).
Hogy mi lesz a hokibotrány végkimenetele, nem tudni. A román jégkorongszövetség a politikától érkezett ösztönzésre szolgai módon válaszolva vizsgálatot indított.
Büntetéssel fenyegetik a székely hokisokat, a román koalíciós „partnerek” közül többen RMDSZ-es miniszterek felelősségre vonását pedzegetik.
A zsigeri magyargyűlöletből nehezen kigyógyítható „úgynevezettezők” azonban jobb, ha az eszükbe vésik: ha Romániának szüksége van nemzeti kisebbségei teljesítményére – esetünkben a székelyek hokitudására, amely nélkül a válogatottat sehol nem jegyeznék –, akkor kelljenek csak a jelképeik is, és ne próbálja nem létezőnek beállítani magyarok, székelyek kultúráját, önazonosságát. Elvégre máskor előszeretettel hangoztatják a bukaresti illetékesek, hogy a román állam mennyire toleráns a kisebbségeivel, amelyekkel példaértékűen bánik. Hát egy hokimeccs is rávilágít, mennyire...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.