A 104 évvel ezelőtt (január 26-án) született és harminckét éve (december 25.) kivégzett Kárpátok Géniusza grandomániáján, dilettantizmusán és a személyi kultusz iránt táplált vonzalmán kívül a kémkedéssel kapcsolatos beteges viszonyulásáról is közismert volt. Ez
a mániákus szorongás akkor csapott át rettegéssé, amikor Nicolae Ceaușescu egykori tanácsadója, a román külföldi hírszerző szolgálat volt helyettes vezetője, Ion Mihai Pacepa 1978-ban disszidált,
és értékes információkkal látta el a Nyugatot a román diktatúra gépezetéről. A rezsim és annak vezetője számára akkor sokkot és érvágást jelentett Pacepa tábornok átállása, hogy a pártfőtitkár dührohamot kapott, és vérdíjat tűzött ki egykori bizalmasa fejére. (A sors aztán úgy hozta, hogy az Amerikában inkognitóban élő volt kémfőnököt Ceaușescu halálbrigádjainak nem sikerült felkutatniuk és likvidálniuk, tavaly februárban a koronavírus ragadta el).
Sokatmondó, hogy miközben a diktátor attól tartott, a nemzetközi közvélemény tudomást szerez elnyomó gépezetének gaztetteiről, a romániai rögvalóságról, a román hírszerző szolgálatok rendkívül átfogó, az egész nyugati világra kiterjedő kémkedést hajtottak végre. Különálló brigád felelt az ipari-technológiai adatok, információk megszerzéséért (értsd: ellopásáért), amelynek tagjai roppant feltalálták magukat, az autóipartól kezdve a hadiiparon át számos ágazatban jártak sikerrel megszerezve országok féltett titkait, gép- és harckocsik prototípusát.
Ezeket az évtizedekkel ezelőtti kémtevékenységeket a román közvéleményt nemrég napokon át lázban tartó bukaresti incidens teszi aktuálissá. Történt, hogy a laza járványügyi korlátozások miatt a két ünnep között a román fővárosban dorbézoló, ír állampolgárságú fiatalember a nagy mennyiségben elfogyasztott alkohol és kábítószer hatására összetévesztette a szállodáját a román parlamenttel, és behatolt a törvényhozás épületébe. Ismertebb nevén a Ceaușescu fáraói grandomániáját megtestesítő Nép Házába, amely a Pentagon után a világ második legnagyobb területű adminisztratív épülete, és amely a rossznyelvek szerint a kínai nagy falhoz hasonlóan a Holdról is kivehető.
A kormányőrség szolgálatot teljesítő tagjai kissé késve észlelték a behatolót, de mégis fülön csípték, eljárás indult ellene,
amelynek során szabadlábon védekezhet, haza is repült azóta. Igen ám, csakhogy egyesek nem hajlandók bedőlni ennek a történetnek, és szentül hiszik, hogy nem egy hétköznapi alkoholkómás, drogmámoros egyén tévelygéséről van szó. Tekintélyes véleményformálók, sőt a román külföldi hírszerzés egyik volt főnöke is amondó, hogy egy hullarészeg valaki képtelen lenne átmászni az ország egyik legjobban védett objektumának – amúgy 3200 méter hosszú – kerítésén, betörni egy földszinti ablakot, majd feljutni a 3. emeletre, ott is a kormányőrség fegyverszobája környékére (ahol végül lekapcsolták). Sokkal inkább külföldi kém, ezek közül is orosz spion felderítő akciójával állhatunk szemben.
Mármost tény, hogy Románia számos ország titkosszolgálata számára érdekes, ún. műveleti terület, Oroszország részéről pedig NATO-tagsága, valamint a megannyi nyugati, elsősorban amerikai haditechnika (elsősorban a deveselui rakétapajzs) okán élvez megkülönböztetett figyelmet. Azt viszont
mégse gondolhatjuk komolyan, hogy Putyin kémei részeg ír fickónak álcázva éjnek idején éppen a román parlamentbe próbálnak betörni.
Hogy onnan mit tulajdonítsanak el, törvénytervezeteket tartalmazó CD-ket? Ugyan már, ha ebben érdekelt, egy valamire való hírszerzés valamelyik párt listáján simán bejuttatja emberét a bukaresti törvényhozásba. De hát a jelek szerint a kémsztorira ma is nagy az igény. Mondjuk aköré már nehezebb spiontörténetet szőni, hogy vajon milyen államtitkok után kutathatott szilveszter éjjelén egy ugyancsak részeg, kerítésen átmászó olasz férfi a bukaresti képzőművészeti múzeum udvarán...
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.