A kormány rezsicsökkentő intézkedésének hatására átlagosan öt-tíz százalékkal kerül kevesebbe az otthonok kifűtése a téli hónapokban. Az energiaárak maximálását előíró rendelet is megtette hatását, valamennyi szolgáltató abbahagyta a hónapok óta tartó drágítást, az üzemanyag árának emelkedése is megtorpant, így elmaradt a beharangozott meredek élelmiszerdrágulás. A gazdaság élénkítését és fejlesztését, valamint az államháztartási hiány visszaszorítását célzó program hatására a lej erősödni kezdett, ennek nyomán – hosszú idő elteltével először – csökkent a lakosság európai fizetőeszközben felvett hitelének a törlesztőrészlete. Érezhető a vásárlóerő növekedése, a lakosság saját bőrén érzi a gazdaság növekedésének hatásait.
Ugye remekül hangzik? A fent vázolt idilli állapottal csak az a baj, hogy nem Romániában, nem velünk történik, sőt a hazai lakosság ennek épp az ellenkezőjét kénytelen elszenvedni.
Az országot példátlan mértékben sújtó energiaár-robbanás, valamint az ennek hatására bekövetkező általános drágulás az emberek többségét nehéz helyzet elé állítja a közelgő téli hónapokban, ugyanakkor nagyon sokan lesznek, akik egyszerűen nem fogják tudni kifizetni a fűtésszámlájukat,
máshonnan kell elvonjanak forrást, esetleg kölcsönt kénytelenek felvenni e célra. Mindeközben nyakunkon a több mint másfél éve mindannyiunk életét megkeserítő, az egészségin túlmenően sokak életét egzisztenciális szempontból is veszélybe sodró világjárvány újabb hulláma az ezzel járó megannyi bizonytalansággal.
Mondani sem kell, igazán remek időzítést találtak a kormányválság kirobbantására, a koalíció küszöbön álló felrúgására a mintegy kilenc hónapja együtt kormányzó jobbközép román pártok. Ép ésszel felfoghatatlan, hogyan fajulhatott kibékíthetetlen ellentétté a liberális miniszterelnök és az önmagát progresszívnek mondó USR-PLUS hosszú ideje hamu alatt parázsként izzó konfliktusa éppen most, amikor az országnak politikai stabilitásra, hatékony kormányzásra lenne szüksége, amely megoldást kínál az emberek sűrűsödő gondjaira. Noha nagyon sokan már a megalakulásakor nem jósoltak hosszú életet a tavaly decemberi választások nyomán létrejött hárompárti koalíciónak, politikatudományi kurzusokon lehetne tanítani a bukaresti példa alapján, milyen hibákat nem szabad elkövetni egy koalíciós kormányzásban. Az egyre inkább izomból, semmint ésszel politizáló Florin Cîțu a PNL elnöki székének megszerzése érdekében a totális konfrontációt választotta a Barna–Cioloș-tan-dem irányította USR-PLUS-szal, és mondvacsinált indokokra hivatkozva menesztette a pártszövetség által delegált igazságügy-minisztert.
A felek képtelenek voltak kompromisszumos megoldást találni arra, hogy egyikőjük számára a polgármesterek támogatásával együttjáró grandiózus településfejlesztési terv, míg a másiknak az igazságszolgáltatás függetlensége jelenti a prioritást.
A miniszterelnök tudatosan, szándékosan kiprovokálta a krízist, erre pedig Barnaéknak nem lehetett más válaszuk, mint a kormányból való visszavonulás, azáltal viszont óriási hibát követtek el, hogy – még ha konjunkturális indokokkal ugyan, de – lepaktáltak a szélsőségesen nacionalista, idegengyűlölő AUR-ral a bizalmatlansági indítvány sikere érdekében. (Ennyit a magyar kormányt folyamatosan a jogállamiság ellenségeként feltüntető „mintademokrata” Cioloș finnyásságáról). De az erkölcstelen lepaktálások, váratlan taktikázások itt még nem érnek véget: Cîțu az ősellenségnek, a „vörös pestis” PSD-nek köszönhetően jut időhöz és támogatáshoz, miközben a PNL elnöke egyengeti a saját pártja irányította kormány megbuktatását célzó indítvány előmenetelét a parlamentben. A gyors reakciókészségnek híján lévő államelnök eközben „elemzi” a helyzetet, és stabilitást vizionál…
Az emberek már nem is az ország fejlődését, saját jólétük előmozdítását remélték a politikai osztálytól, csupán egyszerűen abban bíztak, hogy a politikusok – legyenek kormányon vagy ellenzékben – értük is cselekszenek. Hát most ezzel az illúzióval is le kellett számolniuk.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.
A román sajtó sem tudja hova tenni a Călin Georgescu-jelenséget. A Călin Georgescuban hívőket ugyanis semmiféle racionális érvvel nem lehet meggyőzni, tömegek bíznak az új ,,megváltóban".
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része ...
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a ...
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.