A kormány rezsicsökkentő intézkedésének hatására átlagosan öt-tíz százalékkal kerül kevesebbe az otthonok kifűtése a téli hónapokban. Az energiaárak maximálását előíró rendelet is megtette hatását, valamennyi szolgáltató abbahagyta a hónapok óta tartó drágítást, az üzemanyag árának emelkedése is megtorpant, így elmaradt a beharangozott meredek élelmiszerdrágulás. A gazdaság élénkítését és fejlesztését, valamint az államháztartási hiány visszaszorítását célzó program hatására a lej erősödni kezdett, ennek nyomán – hosszú idő elteltével először – csökkent a lakosság európai fizetőeszközben felvett hitelének a törlesztőrészlete. Érezhető a vásárlóerő növekedése, a lakosság saját bőrén érzi a gazdaság növekedésének hatásait.
Ugye remekül hangzik? A fent vázolt idilli állapottal csak az a baj, hogy nem Romániában, nem velünk történik, sőt a hazai lakosság ennek épp az ellenkezőjét kénytelen elszenvedni.
Az országot példátlan mértékben sújtó energiaár-robbanás, valamint az ennek hatására bekövetkező általános drágulás az emberek többségét nehéz helyzet elé állítja a közelgő téli hónapokban, ugyanakkor nagyon sokan lesznek, akik egyszerűen nem fogják tudni kifizetni a fűtésszámlájukat,
máshonnan kell elvonjanak forrást, esetleg kölcsönt kénytelenek felvenni e célra. Mindeközben nyakunkon a több mint másfél éve mindannyiunk életét megkeserítő, az egészségin túlmenően sokak életét egzisztenciális szempontból is veszélybe sodró világjárvány újabb hulláma az ezzel járó megannyi bizonytalansággal.
Mondani sem kell, igazán remek időzítést találtak a kormányválság kirobbantására, a koalíció küszöbön álló felrúgására a mintegy kilenc hónapja együtt kormányzó jobbközép román pártok. Ép ésszel felfoghatatlan, hogyan fajulhatott kibékíthetetlen ellentétté a liberális miniszterelnök és az önmagát progresszívnek mondó USR-PLUS hosszú ideje hamu alatt parázsként izzó konfliktusa éppen most, amikor az országnak politikai stabilitásra, hatékony kormányzásra lenne szüksége, amely megoldást kínál az emberek sűrűsödő gondjaira. Noha nagyon sokan már a megalakulásakor nem jósoltak hosszú életet a tavaly decemberi választások nyomán létrejött hárompárti koalíciónak, politikatudományi kurzusokon lehetne tanítani a bukaresti példa alapján, milyen hibákat nem szabad elkövetni egy koalíciós kormányzásban. Az egyre inkább izomból, semmint ésszel politizáló Florin Cîțu a PNL elnöki székének megszerzése érdekében a totális konfrontációt választotta a Barna–Cioloș-tan-dem irányította USR-PLUS-szal, és mondvacsinált indokokra hivatkozva menesztette a pártszövetség által delegált igazságügy-minisztert.
A felek képtelenek voltak kompromisszumos megoldást találni arra, hogy egyikőjük számára a polgármesterek támogatásával együttjáró grandiózus településfejlesztési terv, míg a másiknak az igazságszolgáltatás függetlensége jelenti a prioritást.
A miniszterelnök tudatosan, szándékosan kiprovokálta a krízist, erre pedig Barnaéknak nem lehetett más válaszuk, mint a kormányból való visszavonulás, azáltal viszont óriási hibát követtek el, hogy – még ha konjunkturális indokokkal ugyan, de – lepaktáltak a szélsőségesen nacionalista, idegengyűlölő AUR-ral a bizalmatlansági indítvány sikere érdekében. (Ennyit a magyar kormányt folyamatosan a jogállamiság ellenségeként feltüntető „mintademokrata” Cioloș finnyásságáról). De az erkölcstelen lepaktálások, váratlan taktikázások itt még nem érnek véget: Cîțu az ősellenségnek, a „vörös pestis” PSD-nek köszönhetően jut időhöz és támogatáshoz, miközben a PNL elnöke egyengeti a saját pártja irányította kormány megbuktatását célzó indítvány előmenetelét a parlamentben. A gyors reakciókészségnek híján lévő államelnök eközben „elemzi” a helyzetet, és stabilitást vizionál…
Az emberek már nem is az ország fejlődését, saját jólétük előmozdítását remélték a politikai osztálytól, csupán egyszerűen abban bíztak, hogy a politikusok – legyenek kormányon vagy ellenzékben – értük is cselekszenek. Hát most ezzel az illúzióval is le kellett számolniuk.
Furcsának tűnhet, de a közösségi médiában lassacskán immár senkit nem köszöntök fel születésnapján. Megvan ennek is a magyarázata: társadalmunk mérhetetlen felületessége.
A téma örök aktuális: a román tanügyi rendszer, azon belül is elsősorban a közoktatás. A politikusok és a választó nép szerint az óvónők, tanítók, tanárok heti 18 órát dolgoznak, ami botrányosan kevés a polcfeltöltő tanulatlanok heti 40 órájához képest.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására hozott intézkedéseivel, amit a közalkalmazottak többsége nem fogad el. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az állami alkalmazottak kellene a legkevésbé tiltakozzanak.
Miközben sztrájkhullám fenyegeti az országot – a közalkalmazottak mindent elkövetnek, hogy kiváltságaikat megőrizzék –, a román államháztartás hiányát csökkenteni akaró Bolojan-kormány kitart eltökélt szándéka mellett.
A napokban egy egyetemi ballagási bulin voltam. A végzősökkel való rövid beszélgetésekből hamar kirajzolódott, hogy a három tanulmányi év végén ugyanolyan sokféleképpen éreznek, mint egykor a saját évfolyamom.
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ismerősei, barátai által megosztott tartalmakkal. A baj csak, hogy amit látunk, az nem mindig a valóság – a mesterséges intelligencia szüleménye lehet.
Nicușor Dan elnök folytatja a többség kialakítására irányuló műveletet, amelynek célja egy terv kidolgozása a „költségvetési hiány” csökkentésére. Bukarest főpolgármestereként nagyjából ugyanezt próbálta meg.
Most már nem harcoltok a miniszterelnöki posztért, sem a minisztériumokért! Persze, hiszen most dolgozni kell, nem lehet légvárakat kergetni! – fogalmaz a Szociáldemokrata Párt figyelemelterelő manővereire reflektálva a Republica. ro.
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik napon következik, és a Szentlélek kitöltetését ünnepeljük. Karácsony és a feltámadás ünnepe után pünkösd csupán a „harmadik helyre szorul” a fontossági sorrendben.
Az ukrajnai háború lezárása, a gázai konfliktus rendezése, új, az Egyesült Államok számára kedvezőbb kereskedelmi kapcsolatok kidolgozása a külföldi partnerekkel – ambiciózus, már-már bombasztikus külpolitikai és gazdasági célokat tűzött ki Donald Trump.
Ilie Bolojan új kormánya nagyon nehéz helyzetben van a költségvetési hiány lefaragására ...
Aki jelen van a közösségi média felületein, óhatatlanul szembe kerül számos reklámmal, valamint ...
A keresztyén egyházi év egyik legfontosabb ünnepe a pünkösd, amely a húsvét utáni ötvenedik ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.