A kormány rezsicsökkentő intézkedésének hatására átlagosan öt-tíz százalékkal kerül kevesebbe az otthonok kifűtése a téli hónapokban. Az energiaárak maximálását előíró rendelet is megtette hatását, valamennyi szolgáltató abbahagyta a hónapok óta tartó drágítást, az üzemanyag árának emelkedése is megtorpant, így elmaradt a beharangozott meredek élelmiszerdrágulás. A gazdaság élénkítését és fejlesztését, valamint az államháztartási hiány visszaszorítását célzó program hatására a lej erősödni kezdett, ennek nyomán – hosszú idő elteltével először – csökkent a lakosság európai fizetőeszközben felvett hitelének a törlesztőrészlete. Érezhető a vásárlóerő növekedése, a lakosság saját bőrén érzi a gazdaság növekedésének hatásait.
Ugye remekül hangzik? A fent vázolt idilli állapottal csak az a baj, hogy nem Romániában, nem velünk történik, sőt a hazai lakosság ennek épp az ellenkezőjét kénytelen elszenvedni.
Az országot példátlan mértékben sújtó energiaár-robbanás, valamint az ennek hatására bekövetkező általános drágulás az emberek többségét nehéz helyzet elé állítja a közelgő téli hónapokban, ugyanakkor nagyon sokan lesznek, akik egyszerűen nem fogják tudni kifizetni a fűtésszámlájukat,
máshonnan kell elvonjanak forrást, esetleg kölcsönt kénytelenek felvenni e célra. Mindeközben nyakunkon a több mint másfél éve mindannyiunk életét megkeserítő, az egészségin túlmenően sokak életét egzisztenciális szempontból is veszélybe sodró világjárvány újabb hulláma az ezzel járó megannyi bizonytalansággal.
Mondani sem kell, igazán remek időzítést találtak a kormányválság kirobbantására, a koalíció küszöbön álló felrúgására a mintegy kilenc hónapja együtt kormányzó jobbközép román pártok. Ép ésszel felfoghatatlan, hogyan fajulhatott kibékíthetetlen ellentétté a liberális miniszterelnök és az önmagát progresszívnek mondó USR-PLUS hosszú ideje hamu alatt parázsként izzó konfliktusa éppen most, amikor az országnak politikai stabilitásra, hatékony kormányzásra lenne szüksége, amely megoldást kínál az emberek sűrűsödő gondjaira. Noha nagyon sokan már a megalakulásakor nem jósoltak hosszú életet a tavaly decemberi választások nyomán létrejött hárompárti koalíciónak, politikatudományi kurzusokon lehetne tanítani a bukaresti példa alapján, milyen hibákat nem szabad elkövetni egy koalíciós kormányzásban. Az egyre inkább izomból, semmint ésszel politizáló Florin Cîțu a PNL elnöki székének megszerzése érdekében a totális konfrontációt választotta a Barna–Cioloș-tan-dem irányította USR-PLUS-szal, és mondvacsinált indokokra hivatkozva menesztette a pártszövetség által delegált igazságügy-minisztert.
A felek képtelenek voltak kompromisszumos megoldást találni arra, hogy egyikőjük számára a polgármesterek támogatásával együttjáró grandiózus településfejlesztési terv, míg a másiknak az igazságszolgáltatás függetlensége jelenti a prioritást.
A miniszterelnök tudatosan, szándékosan kiprovokálta a krízist, erre pedig Barnaéknak nem lehetett más válaszuk, mint a kormányból való visszavonulás, azáltal viszont óriási hibát követtek el, hogy – még ha konjunkturális indokokkal ugyan, de – lepaktáltak a szélsőségesen nacionalista, idegengyűlölő AUR-ral a bizalmatlansági indítvány sikere érdekében. (Ennyit a magyar kormányt folyamatosan a jogállamiság ellenségeként feltüntető „mintademokrata” Cioloș finnyásságáról). De az erkölcstelen lepaktálások, váratlan taktikázások itt még nem érnek véget: Cîțu az ősellenségnek, a „vörös pestis” PSD-nek köszönhetően jut időhöz és támogatáshoz, miközben a PNL elnöke egyengeti a saját pártja irányította kormány megbuktatását célzó indítvány előmenetelét a parlamentben. A gyors reakciókészségnek híján lévő államelnök eközben „elemzi” a helyzetet, és stabilitást vizionál…
Az emberek már nem is az ország fejlődését, saját jólétük előmozdítását remélték a politikai osztálytól, csupán egyszerűen abban bíztak, hogy a politikusok – legyenek kormányon vagy ellenzékben – értük is cselekszenek. Hát most ezzel az illúzióval is le kellett számolniuk.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.