Szinte naponta ingázok a Kolozsvártól húsz km-re fekvő kalotaszegi falu és a kincses város között. Gépkocsivezetés közben vagy az autóbuszból kibámulva a szemem mindig megkad az útszéleket szegélyező embermagasságú gaztengeren. Vannak rövid szakaszok, ahol a lelkiismeretes telektulajdonos lenyírja a burjánt, de
a falvak között haladó megyei út nagyobb részén az elrettentő látvány nem zavarja a területileg illetékes polgármesteri hivatalt vagy az utászati vállalatot.
Ez utóbbi a főutak mellől ímmel-ámmal levágja a gazt, de a megyei utak évtizedek óta a senki földjének számítanak.
Mindez akkor hat igazából rémisztően, ha az ember hosszabb utazásból tér haza külföldről. Ilyen rendetlenséget és trehányságot egyetlen országban, Bulgáriában láttam, de most nem a Balkánon, hanem Nyugat-Európában, Spanyolország keleti partvidékén, Katalóniában jártam, ahonnan nem csupán fárasztó, hanem nagyszerű élmény hazavezetni. Nem az arra tartó szlovéniai, észak-olaszországi és a francia riviérán nyugatra haladó autópályát választottam, hanem kicsit északabbra kerülve, Svájcon, Németországon, Ausztrián és Magyarországon keresztül araszolva jöttünk haza, hogy belekóstolhassunk a vidék szépségeibe.
Ilyen utakat kellene rendszeresen összehozni erdélyi polgármestereknek és helyi tanácsosoknak, hogy kinyíljon a szemük, és lássák, hogyan történhet meg, hogy a példásan gondozott francia, svájci, német, osztrák és magyarszági települések útjai mellett véletlenül sem látni embermagasságú burjánt, de kisebb gazt sem.
Az utakon nincs por, sem szemét, az utak mellet pedig szépen lenyírt pázsit fogad. Nem csak a főutak mentén, hanem az eldugott hegyi falvakban is.
Amikor elindultunk, egy nagyváradi autómosóban letakarítottam a kocsim – mellesleg azelőtt három nappal mostam le, de már nem látszott, annyira koszos volt – és úgy terveztem, valamelyik nyugati országban ismét ráfér majd egy mosás. Végül megfeledkeztem róla, és hazafele jövet, egy németországi parkolóban jutott eszembe, hogy jó volna lemosni. Körbejártam, nézegettem, és nem hittem a szememnek: több ezer kilométer után is alig volt rajta kosz, igazából az ablakokat kellett letörölnöm, hogy újra tiszta legyen.
Ez a különbség Románia és a Románián kivüli, európai világ között. Persze, sok más is van, de
ezek az ,,apróságok” a leginkább szembeötlő megkülönböztető jelek a civilizált világ és az európai uniós birodalom peremvidéke között.
Egy tejtermelő osztrák gazda portáján vendégeskedve, szemügyre vettem az ötven tehénből álló szemrevaló állományt. A villanypásztorral őrzött legelőig jól behatárolt ösvény vezetett, amelyen naponta bejönnek az állatok az istállókig. Állatnak, embernek, járműnek tehát meghatározott helye van ezekben a patika tisztaságú falvakban. Ahol úgy folyik át a patak, hogy a medrében véletlenül sem látni pillepalackot vagy más szemetet. Olyan tiszta vizű patakok mellé eszkedtem le a völgyekben kanyargó országutak mentén, hogy nehezen hittem a romániai állapotokhoz szokott szememnek.
Nem véletlen, hogy a nyugat-európai országok barátságos vidéki régióiban nagy ázsiója van a falusi turizmusnak. Erről leginkább Ausztriában győződhettem meg, ahol a főállású gazdák kiadó szobái az év legtöbb szakában foglaltak. A nagyvárosok zajából jönnek ide pihenni az emberek, ahol megnyugtatja őket a rend, a tiszta levegő és a szívélyes vendéglátás.
Jómagam, aki sokat írtam az erdélyi falusi turizmusról, mostani külföldi utamon is kétkedve gondoltam arra, lesz-e nálunk valaha ehhez fogható rend és tisztaság?
Megérjük-e, hogy a patakok medréből eltűnjenek a pilepalackok és legalább az utak mellől letakarítsák a nyakig érő gazt?
Erdélyben van ugyan néhány falu, amely rendezettségében a vidéki Ausztriával vetekedhet, de nem ők a hangadók. Pozitív példájuk, sajnos nem ragadós. A Nyugat-Európában szocializálódott romániai vendégmunkás is hozzászokik az új elvárásokhoz, de miután hazatér, mindent ott és ugyanúgy folytat, ahol abbahagyta.
Nincs aki figyelmeztesse, nincs, aki rászóljon, nincs, aki megbüntesse. Mint ahogy velem is megesett egy osztrák falu köztéri szemeteskukájánál. Kiürült vizespalackot dobtam bele, és amikor elindultam az utcán lefele, egy hölgy lépett hozzám és barátságosan, de határozottan megszólított:
Elnézést kértem, visszementem és kiemeltem a szemetem. Előtte bizony nem olvastam el a német nyelvű feliratot, így utólag kerestem meg a megfelelő kukát.
Hát ezeket az öntudatos osztrák állampolgárokat szeretném megérni idehaza, Erdélyben is.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Valószínűleg mindannyian érezzük, hogy e merénylet több annál, hogy egy magányos elkövető tette. Nem Fico múltjának, hanem sokkal inkább jelenének szól. Az pedig rendkívül sajnálatos, hogy a 21. század Európai Uniójában ilyesmi megtörténhet.
A diktatórikus politikai hatalom természeténél fogva mindig irtózott a sajátjától eltérő világnézettől. Ezeket a beidegződéseket mentették át az 1989 után létrejött politikai alakulatok is, amelyek a kommunista ideológiában gyökereznek.
Varga Judit igazszágügyi miniszter exférje, Magyar Péter új pártot alapít. Komolyan gondolhatja-e bárki, hogy a „csalódott fideszesek” elegen vannak a rendszer megbuktatásához? Ami nem sikerült az ellenzéki pártoknak, mitől működne Magyar Péter esetében?
A székelyföldi autonómiaharc felemásra sikeredett. Mindenki beszél róla, azonban az erdélyi magyar politikusok egy része nem hisz benne, és ezt megérzik az emberek. Nem elég az autonómiáról évente egyszer-kétszer szépeket mondani és írni.
A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak megélni. A fél tucat faluból álló község szántóföldjeit egyetlen agrárvállalkozó vásárolja fel. Az új földbirtokos impériuma ezer hektárhoz közelít.
„Csak nehogy a CFR-hez jöjjön!” „Remélem, Mutu edzőként nem teszi be a lábát a Fellegvárra!” – Ehhez hasonló szurkolói vélemények láttak napvilágot néhány hónappal ezelőtt, amikor a bukaresti sajtó megszellőztette a lehetséges edőváltást Kolozsváron.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői ...
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor ...
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.