Szinte naponta ingázok a Kolozsvártól húsz km-re fekvő kalotaszegi falu és a kincses város között. Gépkocsivezetés közben vagy az autóbuszból kibámulva a szemem mindig megkad az útszéleket szegélyező embermagasságú gaztengeren. Vannak rövid szakaszok, ahol a lelkiismeretes telektulajdonos lenyírja a burjánt, de
a falvak között haladó megyei út nagyobb részén az elrettentő látvány nem zavarja a területileg illetékes polgármesteri hivatalt vagy az utászati vállalatot.
Ez utóbbi a főutak mellől ímmel-ámmal levágja a gazt, de a megyei utak évtizedek óta a senki földjének számítanak.
Mindez akkor hat igazából rémisztően, ha az ember hosszabb utazásból tér haza külföldről. Ilyen rendetlenséget és trehányságot egyetlen országban, Bulgáriában láttam, de most nem a Balkánon, hanem Nyugat-Európában, Spanyolország keleti partvidékén, Katalóniában jártam, ahonnan nem csupán fárasztó, hanem nagyszerű élmény hazavezetni. Nem az arra tartó szlovéniai, észak-olaszországi és a francia riviérán nyugatra haladó autópályát választottam, hanem kicsit északabbra kerülve, Svájcon, Németországon, Ausztrián és Magyarországon keresztül araszolva jöttünk haza, hogy belekóstolhassunk a vidék szépségeibe.
Ilyen utakat kellene rendszeresen összehozni erdélyi polgármestereknek és helyi tanácsosoknak, hogy kinyíljon a szemük, és lássák, hogyan történhet meg, hogy a példásan gondozott francia, svájci, német, osztrák és magyarszági települések útjai mellett véletlenül sem látni embermagasságú burjánt, de kisebb gazt sem.
Az utakon nincs por, sem szemét, az utak mellet pedig szépen lenyírt pázsit fogad. Nem csak a főutak mentén, hanem az eldugott hegyi falvakban is.
Amikor elindultunk, egy nagyváradi autómosóban letakarítottam a kocsim – mellesleg azelőtt három nappal mostam le, de már nem látszott, annyira koszos volt – és úgy terveztem, valamelyik nyugati országban ismét ráfér majd egy mosás. Végül megfeledkeztem róla, és hazafele jövet, egy németországi parkolóban jutott eszembe, hogy jó volna lemosni. Körbejártam, nézegettem, és nem hittem a szememnek: több ezer kilométer után is alig volt rajta kosz, igazából az ablakokat kellett letörölnöm, hogy újra tiszta legyen.
Ez a különbség Románia és a Románián kivüli, európai világ között. Persze, sok más is van, de
ezek az ,,apróságok” a leginkább szembeötlő megkülönböztető jelek a civilizált világ és az európai uniós birodalom peremvidéke között.
Egy tejtermelő osztrák gazda portáján vendégeskedve, szemügyre vettem az ötven tehénből álló szemrevaló állományt. A villanypásztorral őrzött legelőig jól behatárolt ösvény vezetett, amelyen naponta bejönnek az állatok az istállókig. Állatnak, embernek, járműnek tehát meghatározott helye van ezekben a patika tisztaságú falvakban. Ahol úgy folyik át a patak, hogy a medrében véletlenül sem látni pillepalackot vagy más szemetet. Olyan tiszta vizű patakok mellé eszkedtem le a völgyekben kanyargó országutak mentén, hogy nehezen hittem a romániai állapotokhoz szokott szememnek.
Nem véletlen, hogy a nyugat-európai országok barátságos vidéki régióiban nagy ázsiója van a falusi turizmusnak. Erről leginkább Ausztriában győződhettem meg, ahol a főállású gazdák kiadó szobái az év legtöbb szakában foglaltak. A nagyvárosok zajából jönnek ide pihenni az emberek, ahol megnyugtatja őket a rend, a tiszta levegő és a szívélyes vendéglátás.
Jómagam, aki sokat írtam az erdélyi falusi turizmusról, mostani külföldi utamon is kétkedve gondoltam arra, lesz-e nálunk valaha ehhez fogható rend és tisztaság?
Megérjük-e, hogy a patakok medréből eltűnjenek a pilepalackok és legalább az utak mellől letakarítsák a nyakig érő gazt?
Erdélyben van ugyan néhány falu, amely rendezettségében a vidéki Ausztriával vetekedhet, de nem ők a hangadók. Pozitív példájuk, sajnos nem ragadós. A Nyugat-Európában szocializálódott romániai vendégmunkás is hozzászokik az új elvárásokhoz, de miután hazatér, mindent ott és ugyanúgy folytat, ahol abbahagyta.
Nincs aki figyelmeztesse, nincs, aki rászóljon, nincs, aki megbüntesse. Mint ahogy velem is megesett egy osztrák falu köztéri szemeteskukájánál. Kiürült vizespalackot dobtam bele, és amikor elindultam az utcán lefele, egy hölgy lépett hozzám és barátságosan, de határozottan megszólított:
Elnézést kértem, visszementem és kiemeltem a szemetem. Előtte bizony nem olvastam el a német nyelvű feliratot, így utólag kerestem meg a megfelelő kukát.
Hát ezeket az öntudatos osztrák állampolgárokat szeretném megérni idehaza, Erdélyben is.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.