Talán mondani sem kell, hogy az (egyelőre nem létező) új román kormány nehéz örökséget vesz át a leköszönő hatalomtól. (Bár a hatalom meghatározásával ez esetben óvatosan kell bánni. A PSD és egy-két szövetségese még mindig elég erős a parlamentben ahhoz, hogy a liberális kormány számára a törvénykezés legyen a legkeményebb dió a következő választásokig).
Megszokhattuk az utóbbi három évtizedben, hogy bármilyen új kormány működése a „nehéz örökséget veszünk át” mondattal veszi kezdetét. Ám most valóban súlyos a helyzet. Talán soha nem volt ilyen lent az ország, mint a szocdemek uralmát követően. De az ember mindig remél, és úgy gondolja, egy bizonyos szint alá már nem lehet menni.
Előlegezzünk bizalmat a liberális kormánynak, de vegyük le a rózsaszín szemüveget. Nyilván minden párt azzal gazdálkodik, amije van, ugyanakkor minden kormány olyan, mint amilyen annak miniszterelnöke.
Ludovic Orban nem tegnap született, és nem zöldfülű a politikában sem. Képességei mégis majdnem ismeretlenek, hiszen a PNL az utóbbi években, sőt évtizedekben nem sokat osztott vagy szorzott a román politikai palettán. Többnyire ellenzékben volt, és ahogy mondani szokás, könnyű bekiabálni a partvonalról.
Ha már sporthasonlattal élünk, maradjunk egy kicsit ennél a témánál. Hiszen az, amire néhány újságíró felhívta a figyelmet, akár sok mindent megjósolhat abból is, mennyire veszik komolyan Orbánék a kormányzást. És mi vár a népre…
Bár az alakulgató román kormány végső névsora egyelőre hatalmas kérdőjel, minden nap előkerülnek különféle minisztériumok várományosainak a nevei. Román újságírók például kiderítették, hogy a sportminisztérium vezetését olyan személy kapná meg, aki jelenleg a testépítő szövetség vezetője. És nem mellesleg Ludovic Orban jó barátja, személyes tanácsadója. (Ha nem is ismerjük a jövendő miniszterelnököt, gondoljunk a mondásra: madarat tolláról). Az a kisebbik baj, hogy emberünknek látszólag több van a karjában, mint a fejében – 44 évesen végezte távoktatás keretében (másként: látogatás nélküli szakon) a sportegyetemet. A nagyobb gond az, hogy Romániában a legtöbb ajzószerek használata miatt eltiltott sportoló éppen ebből a sportágból származik. A lehetséges minisztert – mondják a zsurnaliszták – olyan figurák veszik körbe, akik egy életre ki vannak tiltva mindenféle sportrendezvényről doppingszerek használata miatt. Persze lehet ettől az illető a világ legjobb szervezője, a becsületesség megtestesítője. Bár engedjék meg, hogy ebben kételkedjem.
Az állampolgároknak – akik még mindig tömegesen hagyják el az országot – többek közt elegük van a baráti és rokoni alapokon szerveződő minisztériumokból, állami intézményekből. Románia még mindig ott tart – és a fent említett példa is ezt mutatja –, hogy a kompetenciáknál, a tudásnál és a felkészültségnél fontosabbak a baráti szálak és az, hogy a pereputty egy jó kis meleg helyen tengesse mindennapjait. Amíg újak nem jönnek, hogy aztán ők karolják fel ezt az áldatlan állapotot. Akár egy örökmozgó, amelyik sosem fogy ki az energiából. Ebben az esetben a negatívból.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.