Friss ismerős, műszaki értelmiségi magyarázza őszinte meggyőződéssel, hogy tenni kell valamit a magyar–magyar ellentétek enyhítése, a különböző világnézetek között éktelenkedő árkok betömése, a normális párbeszéd kialakítása érdekében. Hogy meg kell osztanunk egymással a világról, a nemzetről, a politikai helyzetről alkotott véleményünket, és fórum is szükséges, ahol a sorsunkat meghatározó kérdéseket meg lehetne vitatni. Nem merem megtörni a lelkesedését, csak finoman próbálom értésére adni, hogy nem olyan egyszerű ez, hiszen manapság a közösségi oldalak kommentdzsungelében egyetlen törvény létezik: túlharsogni a másikat.
Nem vitás, hogy az idei Tusványoson nem lett volna szabad úgy elbánni a miniszterelnök ellen tiltakozó fiatal nővel. Egy tapsorkánnal el lehetett volna hallgattatni a sípolását, majd az érdeklődést megköszönve szelíden, de határozottan el lehetett volna vezetni a helyszínről. Biztos vagyok benne, hogy a szitkozódók, hajhúzók, taposódók a közkézre került felvételek visszapörgetése után egyáltalán nem büszkék a tettükre, és ma már kétszer is meggondolnák, mielőtt elragadná őket az indulat. Persze fütyülni sem szép dolog akárhol, annak is megvan a maga helye és funkciója. Más kérdés, hogy egy közszereplőnek számolnia kell a tetszés és a nemtetszés kinyilvánításával egyaránt, vérbeli politikus pedig nemigen szeppen meg holmi kifütyüléstől.
Roppant tanulságos ugyanakkor, ahogy és amilyen következtetéseket levonnak egyesek a tusnádfürdői intermezzo alapján. Merthogy persze a szabadegyetem mindenkori résztvevői agresszív, nőgyűlölő és –verő barbárnak lettek beállítva, az erdélyi magyarok pedig a Fidesz által hipnotizált liberálisfaló zombik gyülekezetének. Újságíró kolléga búsul portálja véleményrovatában, hogy mivé lett ez a szerencsétlen nemzet, magyar a magyart üti-veri, pocskondiázza, holott mennyivel többre mennénk egy kis toleranciával, a másság elfogadásával. Viszont akkor jövök igazán zavarba, amikor ugyanez a pályatárs más fórumon kocsisokat megszégyenítő nyelvezettel torkolja le a vele egyet nem értőt. Vagy amikor a pártot évtizedeken keresztül hűségesen szolgáló publicista nagy vehemenciával lelakájmédiázza a szinte teljes romániai magyar sajtót, miközben a közösségi memória egyáltalán nem olyan rövid, hogy feledné, miként vitte tökélyre jómaga a bértollnokságot – kegyvesztettségéig. Szóval nem feltétlenül hiányzik az embernek, hogy közös nevezőre jusson mindenkivel. Az viszont már csak az önbecsülésünk szempontjából is elsődleges lenne, hogy ne ugyanazokkal az eszközökkel próbáljunk érvelni, amelyeket a mások esetében elhibázottnak vélünk.
Számomra a legeredetibb kommentár az volt, amelyik a tusványosi affér alapján meglehetősen sarkos véleményt fogalmazott meg az anyaország és az erdélyi magyarok kívánatosnak tartott viszonyrendszeréről. Tömören így hangzik: Magyarország, a mindenkori budapesti kormányok, de különösen Orbán Viktor és a Fidesz jobban tenné, ha békén hagyná a romániai magyarokat, el vannak ők maguknak az anyaország gondoskodása nélkül is. Nos, ahhoz nem férhet kétség, hogy a transzszilvanizmus, az erdélyi gondolat, az erdélyiség megizmosodása különösen fontos lenne a Nyugat elbizonytalanodása közepette. Viszont nem több önámításnál azt állítani, hogy a romániai magyar közösség megállna a lábán az anyaország gondoskodása híján, hogy képes lenne gyarapodni, gazdaságilag előrelépni, megőrizni kulturális, etnikai identitását a Budapestről érkező – és egyre kiadósabb – támogatások nélkül. Ki lehetne próbálni, mire megyünk enélkül, de az kissé fájdalmas lenne. Nem feltétlenül kell osztani a jelenlegi magyar kormány politikáját és irányvonalát még itt Erdélyben sem, ám az egyet nem értésnek nem szabad odáig terjednie, hogy egy egész közösséget megfosszon a jólét esélyétől. Még ha csak kommentelés szintjén is.
Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.
Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...
„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.