A székelyföldi Sáromberke AgroMania nevű mezőgazdasági vásárán kereken egy évvel ezelőtt jelentette be Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program új fejezetét. A pályázók önrészével együtt a politikus mintegy 300 millió euróra becsülte azt az összeget, amely két év alatt kerül befektetésre Erdélyben. A százmilliárd forintnyi gazdasági tőkeinjekció az elmúlt harminc esztendő legnagyobb mezőgazdasági beruházásának számít, amelyből erdélyi kisgazdák és élelmiszer-feldolgozó nagyüzemek egyaránt részesülnek.
Az Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program alapját a 2016-ban kidolgozott Kós Károly-terv képezi, amely Erdély minden régiójára kiterjesztené a pályázati lehetőségeket. Üzenetértékű a program 2017-es indításának helyszíne is.
A rohamléptekkel szórványosodó Mezőség magyarlakta településein égető szükség van az anyaországi segítségre. Más támogatást a gazdák ritkán vagy egyáltalán nem kapnak a román államtól.
A programot lebonyolító marosvásárhelyi székhelyű Pro Economica Alapítványt is meglepte a felfokozott érdeklődés, hiszen a Mezőség különböző részeiből várakozás fölött, mintegy 600 pályázat érkezett. A 495 nyertes pályázat egyenként 15 ezer eurós kifizetéséhez az eredetileg eltervezett keretösszeget jelentősen meg kellett emelni. A sikeres indítás mégsem egy csendes történet kezdetét jelentette, hiszen Romániában mindenféle magyar támogatást árgus szemekkel figyelnek. A Klaus Iohannis államfő nyomására ad hoc parlamenti többséggel tavaly ősszel elmozdított szociáldemokrata (PSD) kormány a program elindításakor beleegyezett a magyarországi finanszírozású gazdasági pályázatok lebonyolításába. A magyar programmal tavaly novemberig nem is volt baj, mígnem a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hatalomra kerülését követően,
Románia budapesti nagykövete egy kereskedelmi kamarai rendezvényen úgy fogalmazott, a román kormány nem egyezett bele abba, hogy Magyarország gazdákat támogasson Erdélyben.
Szerencsére, a nagykövet hangulatkeltésének komolyabb következményei nem lettek. A román diplomata felvetését a Pro Economica Alapítvány vezetősége határozottan cáfolta.
A magyar gazdasági programmal időről időre a bukaresti sajtó is foglalkozik. Az elején több román lap azt firtatta, hogy a magyarországi finanszírozású gazdasági pályázatok kizárólag erdélyi magyaroknak szólnak, amiből kizárják a román pályázókat. A vád azonban elesett, amikor kiderült, hogy román nemzetiségű nyertesek is vannak. A pályázati űrlapokat csak magyar nyelven lehet kitölteni, de vegyes lakosságú falvakban akad román gazda vagy agrárvállalkozó is, aki magyar segítséggel nyújt be pályázatot.
A gazdaságfejlesztési programot azonban nemcsak román oldalról fúrja a sajtó, hanem magyar nyelvű liberális portálok is,
akik pénzmosást, baráti kapcsolatokat és egyéb panamákat vizionálnak a nagy összegű pályázatok köré. Ezzel szemben a valóság az, hogy a három székelyföldi megye mezőgazdasági és élelmiszeripari nagyvállalkozóit érintő pályázati kiíráson a 66 nyertes vállalkozóból hosszú hónapok után is a pályázóknak mintegy felével sikerült eddig finanszírozási szerződést kötni. Az ötvenszázalékos önrészt követelő – több százezer vagy több millió eurós – pályázatok feltételeinek teljesítése több szempontból is nehéz feladat, tehát szó sincs „baráti pénzosztogatásról”.
A június végi elszámolású, 25 százalékos önrészt követelő kis összegű székelyföldi pályázaton nyertes 4765 gazda és kisvállalkozó már aláírta a 15 ezer euró értékű finanszírozási szerződést, és legtöbb helyre megérkezett a megrendelt mezőgép, tenyészállat, méhcsalád, öntözőrendszer vagy más berendezés. A mezőgazdasági tevékenységekhez kapcsolódó cégeknél a koronavírus-járvány miatti vesztegzár ellenére sem volt nagyobb fennakadás, így a gazdák idejében hozzájutnak a pályázati pénzből megvásárolható termékekhez. Ami Székelyföld kereskedelmét is jelentősen felfuttatta, és ezzel áfa és egyéb adók formájában bevételhez jut a román államkassza is.
A mezőségi és a székelyföldi pályázatok ősszel a Partiumban folytatódnak Bihar, Szatmár és Szilágy megyében, az előkészítő munka jó ütemben halad. Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatója szerint mindenhol részletes felmérés mutatja a gazdák igényeit, az új pályázatokat ezek alapján hirdetik meg.
Az alapítvány kimutatása szerint a magyar–román határ közelsége fontos szerepet játszik abban, hogy a három észak-erdélyi megye gazdaságai erősebbek és rendezettebbek, mint a székelyföldiek,
így előreláthatóan nagyobb összegű pályázati kiírásra nevezhetnek majd be az itteni mezőgazdasági termelők.
Az Erdélyi Gazdaságfejlesztési Program a lehető legjobb időszakban indult el. A gazda-önszerveződés és -érdekvédelem kiépülésével és a magyarországi finanszírozású erdélyi falugazdász-hálózat beindulásával új lehetőségek nyíltak az erdélyi magyar mezőgazdasági termelők előtt. Szembeötlő a romániai mezőgazdaság elavult szerkezete. A tőkehiányban szenvedő családi gazdaságoknak nehéz a felzárkózás, amit a román szakminisztérium alig támogat programokkal.
A magyar gazdának kétszeres hátrányt kell leküzdenie. Székelyföld kivételével Erdély többi 13 megyéjében alig akad magyar nyelvű mezőgazdasági szakember.
A kilencvenes években még működő mezőgazdasági szaktanácsadási hálózat leépülésével mára eltűntek a gazdákon segítő agrárszakemberek. Ilyen körülmények között az erdélyi magyar gazda számára létfontosságú a falugazdász-hálózat és a különböző gazdaságfejlesztési programok fenntartása.
A Pro Economica Alapítvány a gazdák legnagyobb gondján, a piacra jutás lehetőségén is segíteni akar az egész Erdélyre kiterjedő online piac megalapozásával. Mivel idén nem lehetett megtartani a Maros megyei AgroMania mezőgazdasági vásárt és gazdafórumot, a szervezők megpróbálják ezt virtuális térbe költöztetni. Olyan internetes felületet hoztak létre, amely az eladó és a vásárló közötti tartós kapcsolat kiépítésére törekszik.
A vírusjárvány miatt Erdélyben is felfutó online kereskedelmet továbbgondolva, le akarják fektetni az ország első online szövetkezetének az alapjait. A két világháború közötti mintegy 800 erdélyi magyar szövetkezetből alig éledt újjá valami, a szövetkezeti rendszer kiépítése nélkül pedig nincs esély az erdélyi magyar gazdatársadalom hosszabb távú boldogulásához.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.