avatar
Rostás Szabolcs

2017. június 18., 19:25

Johannis és Trump

Szinte teljes az egyetértés román politikai és elemzői körökben, hogy Klaus Johannis szép babért aratott le múlt heti amerikai látogatásával. Az államfő politikai ellenfelei is többnyire szuperlatívu­szokban beszélnek a tengerentúli látogatásról, amelyre a Donald Trumppal folytatott háromnegyed órás megbeszélés tette fel a koronát. Még a Johannis iránti rajongással egyáltalán nem vádolható, a 2014-es államfőválasztáson éppen a mostani elnökkel szemben alulmaradt Victor Ponta volt kormányfő is történelminek nevezte a Trump–Johannis-találkozót, amely szerinte egész nemzedékek sorsát befolyásolja Romániában. De valóban akkora horderejű lenne a mostani vizit, hogy még az unokáink is emlegetni fogják?

Bukarestet jóformán teljesen váratlanul érte Trumpnak a tavaly novemberi amerikai elnökválasztáson aratott győzelme, a román politikusok többsége ugyanis mondhatni előre elkönyvelte, hogy a demokrata Hillary Clinton lesz a befutó. Ehhez képest

nem kellett túl sok időnek eltelnie, amíg a bukaresti diplomácia „felocsúdott” az ingatlanmágnás diadala okozta meglepetésből, és nagyon hamar sikerült igazodnia az új washingtoni doktrínához és elvárásokhoz.

Johannis a NATO-tagállamok vezetői közül elsőként ígérte meg, hogy Románia tartja magát a Trump által rögzített feltételhez, ennek megfelelően a kormány már idén a GDP két százaléka fölé emelte a védelemre fordított költségeit (amelyek eddig sohasem haladták meg az össztermék 1,5 százalékát). Most pedig a román államfőt – aki az első, akit megválasztása után hivatalában fogad az amerikai elnök a kelet-közép-európai vezetők közül – Trump követendő példaként állította a NATO többi tagállamának vezetője elé. Mindazonáltal a romániai adófizetőknek valószínűleg ennél is többe kerül Amerika pártfogása. Az ország várhatóan az Egyesült Államoktól készül vásárolni – mintegy hatmilliárd dollárért – hét hosszabb és 21 rövidebb hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert, ugyanakkor légi flottáját is F-16-osokra cseréli.

Bukarestnek a jelek szerint semmi se drága, és abban bízik, hogy az idén húszéves kétoldalú stratégiai partnerség szorosabbra fűzésével Washington kitüntető figyelmet szentel a közép-kelet-európai országok közül Romániának, amelynek az orosz expanzió, a kelet-ukrajnai válság közepette hatványozottan szüksége van a tengerentúli nagyhatalom oltalmára.

Ami a román–orosz viszony elhidegülése ismeretében nem véletlen, a NATO keleti szárnyán elhelyezkedő Románia tudatában van annak, hogy biztonsága nagyban függ az Amerikához fűződő partnerségtől, ilyen összefüggésben az ország számára különös jelentőséggel bír, hogy otthont adhat az amerikai rakétavédelmi rendszer tavaly beélesített elemeinek.

Románia felértékelődésének, a román–amerikai kapcsolatok megszilárdulásának amúgy több összetevője is van. A kiváló igazodási és alkalmazkodási képességéről elhíresült bukaresti diplomácia sohasem az illető ország vezetőjének képe és magatartása alapján ítélte meg szövetségeseit és stratégiai partnereit. Romániát kizárólag érdekei vezérelték, amikor húsz évvel ezelőtt stratégiai partnerségi megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, amikor NATO-csatlakozása fejében, 2003-ban közbeszerzés nélkül egy amerikai társaságra bízta a teljes hosszában soha meg nem épült észak-erdélyi autópálya kivitelezését, vagy amikor engedélyezte titkos CIA-börtön működtetését a területén. Bukarest még azt is hajlandó lenyelni, hogy belpolitikai válsághelyzetekben az amerikai nagykövet szavának mindig döntő súlya van (és a megoldást rendszerint megelőzi a diplomata látogatása valamelyik magas rangú román közméltóságnál), hogy Washington nemcsak a korrupcióellenes küzdelem élénkítésére szokta ösztönözni a román politikumot, hanem a jogállamiság és a demokrácia alapelveinek betartatása jegyében arról is véleményt nyilvánít, hogy indokolt-e egy törvény elfogadása.

A világnagyhatalom számára katonai szempontból Románia stratégiai fontosságú szerepet tölt be Oroszország, Törökország és a Közel-Kelet viszonylatában, Bukaresthez hasonlóan ugyanis Washingtonnak is érdeke, hogy a Fekete-tenger – Băsescu exállamfő szóhasználatával élve – ne váljék „orosz tóvá”.

Mindazonáltal Amerika számára Románia jelentős energetikai forrásai sem közömbösek, nem véletlen, hogy a Fekete-tenger kontinentális talapzatában fellelt gazdag földgázmezőt részben a tengerentúli Exxon Mobil aknázza ki, de erős amerikai érdek fűződik a hazai palagáz kitermeléséhez is. Ezen túlmenően már csak az a kérdés, hogy a kétoldalú partnerség elmélyítése a katonai, stratégiai és gazdasági érdekeken túlmenően kiterjed-e az értékekre is, azaz Románia számára ugyanilyen fontos lesz-e a jogállamiság kiépítése. Ez a kérdés a nemzeti kisebbségekhez való viszonyulás tekintetében sem elhanyagolandó.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Átrendeződik a magyarországi jobboldali politikai paletta?
Borbély Zsolt Attila 2024. március 13., szerda

Átrendeződik a magyarországi jobboldali politikai paletta?

Varga Judit igazszágügyi miniszter exférje, Magyar Péter új pártot alapít. Komolyan gondolhatja-e bárki, hogy a „csalódott fideszesek” elegen vannak a rendszer megbuktatásához? Ami nem sikerült az ellenzéki pártoknak, mitől működne Magyar Péter esetében?

Miért nem népszerű a magyarok körében sem a székelyföldi autonómiakövetelés?
Makkay József 2024. március 10., vasárnap

Miért nem népszerű a magyarok körében sem a székelyföldi autonómiakövetelés?

A székelyföldi autonómiaharc felemásra sikeredett. Mindenki beszél róla, azonban az erdélyi magyar politikusok egy része nem hisz benne, és ezt megérzik az emberek. Nem elég az autonómiáról évente egyszer-kétszer szépeket mondani és írni.

Kiürülő falvak és új földesurak
Makkay József 2024. február 14., szerda

Kiürülő falvak és új földesurak

A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak megélni. A fél tucat faluból álló község szántóföldjeit egyetlen agrárvállalkozó vásárolja fel. Az új földbirtokos impériuma ezer hektárhoz közelít.

Edzőváltás a kolozsvári vasutas klubnál: ami késik, nem múlik
Somogyi Botond 2024. január 22., hétfő

Edzőváltás a kolozsvári vasutas klubnál: ami késik, nem múlik

„Csak nehogy a CFR-hez jöjjön!” „Remélem, Mutu edzőként nem teszi be a lábát a Fellegvárra!” – Ehhez hasonló szurkolói vélemények láttak napvilágot néhány hónappal ezelőtt, amikor a bukaresti sajtó megszellőztette a lehetséges edőváltást Kolozsváron.

Az erdélyi magyaroknak is állhat a zászló
Makkay József 2024. január 09., kedd

Az erdélyi magyaroknak is állhat a zászló

Nagy kérdés, hogy a szélsőséges román pártok legsötétebb időkre emlékeztető kínálatának rajongói tábora megáll-e a szavazói paletta egynegyedénél, vagy további ,,izmosodás” után elsöprik a trónkövetelő kormánypártok ötven százalék körüli támogatottságát?

Ki kit von felelősségre a székelyudvarhelyi tragédia miatt?
Makkay József 2023. december 20., szerda

Ki kit von felelősségre a székelyudvarhelyi tragédia miatt?

A román állam és a helyi tanácsok nagyvonalúan kivonultak az egyházi tulajdonú iskolaépületek felújítási terheiből. Bukarest úgy tesz, mintha ez volna a világ legtermészetesebb dolga.

Adventi levél: a keresztényellenesség legveszedelmesebb korát éljük
2023. november 28., kedd

Adventi levél: a keresztényellenesség legveszedelmesebb korát éljük

Hajlamosak vagyunk elhinni, hogy a mi dolgunk templomaink csendjében imádkozva, kegyes gondolatok ápolásával foglalkozva, a világ dolgaitól elzárkózni, mert azt befolyásolni már nem a mi feladatunk. Szép elképzelés, de veszedelmes.

Az éhező afrikai országok helyett Európa az ukrán gabona felvevőpiaca
Makkay József 2023. szeptember 22., péntek

Az éhező afrikai országok helyett Európa az ukrán gabona felvevőpiaca

Az orosz-ukrán háború legnagyobb kelet-európai áldozata a mezőgazdaság. Ez megmutatkozott az ukrajnai termékek exportjának uniós liberalizálása után, amikor az Európai Unió keleti felének piacát hetek alatt elöntötte az olcsó mezőgazdasági importtermék.

Ceaușescu szelleme lebeg Ukrajna fölött
Makkay József 2023. szeptember 03., vasárnap

Ceaușescu szelleme lebeg Ukrajna fölött

Amit ma az ukránok elkövetnek az ország területén élő nemzeti kisebbségekkel – elsősorban a kárpátaljai magyarsággal – szemben, nagyon hasonlít a Nicolae Ceașescu román kommunista pártfőtitkár idejében megélt magyarellenességre.

Herkulesfürdői Versay – egy szállodai portás miatt pusztul a híres fürdőváros
2023. augusztus 25., péntek

Herkulesfürdői Versay – egy szállodai portás miatt pusztul a híres fürdőváros

Herkulesfürdőt osztrákok újíthatják majd fel. A hír sajnos csak részben fedi a valóságot, hiszen a település műemlék épületeinek többsége magántulajdonban van. Feltérképeztük, miért nem mozdul ki a holtpontról a bánsági fürdőváros ügye.

Vélemény
avatar
Makkay József: Miért nem népszerű a magyarok körében sem a székelyföldi autonómiakövetelés?

A székelyföldi autonómiaharc felemásra sikeredett. Mindenki beszél róla, azonban az erdélyi magyar politikusok ...

avatar
Makkay József: Kiürülő falvak és új földesurak

A három évtizede összeszámolt több száz gazdából 3-4 ha maradt, akik földből próbálnak ...

avatar
Somogyi Botond: Edzőváltás a kolozsvári vasutas klubnál: ami késik, nem múlik

„Csak nehogy a CFR-hez jöjjön!” „Remélem, Mutu edzőként nem teszi be a lábát a Fellegvárra!” ...

Legnézettebb
hétfő, 06:27

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.