Egy olyan országban, amely európai uniós éllovas a be nem hajtott adóhátralékok és a közúti balesetek terén – hogy más negatív rekordokat ne soroljak –, nem meglepő, ha az állami hatóságok emberei rendet akarnak tenni. Ebben a kényszerű büntetéshullámban – ahol minden bírságolásra fogható állami hatóság részt vesz – azonban nem nehéz felfedezni a kormány kétségbeesett pénzszerzési törekvéseit. Miután a reálgazdaság fizetéseit messze meghaladó állami szektor bérezése robbanásszerűen megnőtt,
a kormánynak főhet a feje, hogyan tudja lefaragni az uniós elvárásokhoz képest több mint a duplájára emelkedett, 7 százalékos államháztartási hiányt.
A Brüsszelnek tett ígéretek szépen hangzanak, de a valóságban semmi nem változik, ha a mostaninál nagyságrenddel több pénz nem jön be az államkasszába.
Ha a választások előtt ekkora erőbedobással folyik a pénzbehajtás, mi vár az emberekre a decemberi voksolás után megalakuló új kormány részéről, amelynek mandátuma első időszakában kell meghoznia népszerűtlen intézkedéseit, hogy némiképp egyenesbe hozza Románia pénzügyi helyzetét.
A kibontakozó országos pénzbehajtási akció szépséghibája az, hogy a hatóságok elsősorban a kis- és közepes vállalkozók, illetve a természetes személyek adójából akarják az államkasszát feltölteni. Látszik ez a rendőrségi razziákból is, amikor egy-egy kisvárost vagy községközpontot megszállva, sorra veszik a fűszerüzleteket, élelmiszerboltokat, kocsmákat, kávézókat, és lesik, hogy a kasszában található összeg pontosan megfeleljen a pénztárgép egyenlegének. Miközben sebtében raktárkészletet készítenek, nehogy az üzletét kínnal-bajjal fenntartó kisvállalkozó fals számlával több árut adjon el, mint amekkora forgalom után adózik.
A szigorú számonkérésnek igazából akkor volna létjogosultsága, ha hasonló elbírálás alá esnének a multinacionális cégek áruházláncai, illetve a magán és az állami nagyvállalkozók is,
ahol ha adócsalás történik, sok millió lejes tételek tűnnek el. Erről az ellenőrzési szintről azonban valahogy nem esik szó – a fogyasztóvédelem időnkénti ejnye-bejnye megnyilvánulásain kívül a nagyokhoz más nem kopog be –, pedig kétlem, hogy odafenn minden rendben lenne. Marad tehát a helyi szintű pénzbehajtás, ami sok kisvállalkozót arra sarkall, hogy lehúzza a rolót, mert számára egy tízezer lejes büntetés hatalmas összeg, nem beszélve a nagyobb bírságokról.
Példának okáért egy élelmiszerbolt magyar tulajdonosának a kálváriáját emelném ki Kolozsvár belvárosából, akit negyvenezer lejre büntettek egy banális vétség miatt. A méregdrágán bérelt aprócska helyiségben a polcok mellé két hűtőszekrény fért be, de a kákán csomót kereső ellenőrök kiderítették, hogy legalább háromra lenne szükség, mert a hideg-felvágottat nem szabad tejtermékkel közösen tárolni. A vállalkozó intézkedett volna, ha előbb kap egy felszólítást záros határidővel, de nem ez történt, hanem se perc alatt 40 ezer lejről állítottak ki jegyzőkönyvet. Ezzel nem csak az új hűtőszekrény ára úszott el, hanem a teljes bevétele is, ezért végül bezárta az üzletét.
Amikor rákérdezett, hogy miért kap ekkora bírságot, a pénzügyisek azt felelték, nincs különbség kis és nagy üzlet között.
Magyarán szólva a multinacionális áruházlánc helyi üzletét is negyvenezer lejre bírságolják, ha például valami hibádzik a hűtőszekrénnyel, amit a milliárdos összegeket forgató cégóriás meg sem érez, miközben a kisvállalkozót a hatalmas bírság padlóra küldi. De nincs kinek reklamálnia, így nem csoda, ha azok száma nő, akik menekülnek a magyarországi ellenzék kedvenc országából, a ,,bezzeg Romániából”.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.