Még sok vita fogja övezni a népszámlálás részleges, majd végleges eredményeit, mindez azonban semmit nem von le abból a szomorú tényből, hogy a tízévente megejtett cenzus mindannyiszor bő kétszázezer magyarral mutat kevesebbet. Ami azt jelenti, hogy az 1989-es rendszerváltás óta eltelt három évtized alatt, békeidőben több mint hatszázezer lélekkel fogyatkoztunk meg. A romániai magyarság ilyen mérvű, negyven százalékos csökkenésére Trianon óta nem volt példa.
A két világháború között, 1930-ban jegyzett 1,425 millió fős lélekszámunk 1948-ra 1,5 millióra nőtt. 1956-ban már 1 587 675 romániai magyar mutattak a hivatalos statisztikák, ez a szám 1966-ban elérte az 1 619 592 személyt. Tizenegy évre rá, az 1977. januári népszámlálás eredményhirdetése alapján 1 713 928 fő volt. A Ceaușescu-rendszer növekvő magyarellenessége a nyolcvanas években elindított egy hangsúlyosabb kivándorlást – aminek utóhatásait a rendszerváltás után bekövetkezett marosvásárhelyi fekete március erősítette fel –, de az 1992-es népszámlálás kimutatásai még távolról sem okoztak akkora döbbenetet, mint a következő évtizedek cenzusai. 1992-ben még 1 624 959 magyar élt Romániában.
A lejtmenet a következő három évtizedben nehezedett rá a romániai magyarságra. Persze, lehet szépíteni, hogy mindezért nem az erdélyi magyar politikum a hibás, a valóság azonban mást mutat. Induljunk ki abból, hogy a szülőföldjén magát jól érző és életével elégedett ember nem vándorol ki idegenbe. Aki erdélyi magyarként abban hitt, hogy az 1989-es rendszerváltás után boldogulása és életlehetőségei gyökeresen jó irányba változnak, az nagyot csalódott. A magyar fiataloknak már a kilencvenes években rá kellett döbbenniük, hogy a jól fizetett állami állások számukra elérhetetlenek. A magyar lakta vidékeken mai napig nem sikerült felzárkóztatni a fizetéseket az országos átlag szintjére, így érthető, ha egy székelyföldi fiatal nem akar akár több ezer lejjel is kevesebbet keresni ugyanazért a munkáért, mint Kolozsváron, Bukarestben vagy Temesváron. A jobbik változat az, ha mondjuk Kolozsvárra költözik, és ott vállal családot, a rosszabb viszont az, ha meg sem áll Németországig vagy Londonig. A népszámlálások tanúsága szerint, sajnos, ez utóbbira van több példa.
Tény, hogy a ,,hanyatló Nyugat” még mindig sokkal vonzóbb választási lehetőség az erdélyi magyar fiatalok számára, mint abban bízni, hogy Románia valamikor fejlett és civilizált ország lesz, amely a gazdasági jólét mellett biztosítja az együttélő nemzetiségek közösségi jogait. Ez utóbbi nagyjából olyan kívánalom, mintha valaki abban reménykedne, hogy telitalálata lesz a lottón. Aminek, valljuk be, minimális az esélye. Bejöhet, persze, de erre nemigazán lehet jövőt építeni.
A romániai magyarság nagyon rossz korfája – az egyre több idős ember mellett minimális a fiatalok létszáma – nem szolgál sok biztatóval a jövőre nézve sem. Erről leginkább a magyar oktatók beszélhetnének, akik egy-egy település lesújtó népességcsökkenési adatainak ismeretében a tavaly vagy tavalyelőtt megszületett gyerekek száma alapján ki tudják számolni, hogy hat év múlva például hány előkészítős gyerek iratkozik iskolába. Láttam pár ilyen statisztikát Erdélyben, és bizony megrémültem tőle. A román demográfiai szakemberek a 2021-es évről azt mondják, hogy az utóbbi száz esztendő viszonylatában ekkor született a legkevesbb gyerek. Amit a 2022-es év állítólag túlszárnyal. Ebben a tragikus adatsorban benne van a minimálisra zsugorodott romániai magyar gyereklétszám is.
Nyilván nem nemzethalált kell vizionálni, hogy még azok is vegyék a sátorfájukat, akik szülőföldjükön képzelik el jövőjüket. De azt sem szabad megtenni, hogy ezt a drasztikus fogyást valamiféle elkerülhetetlen, természetes jelenségnek tekintsük, ahogyan magyar politikusaink egy része fogalmaz. Építő párbeszéd, vita kellene kialakuljon a hogyan tovább kérdéséről. Jó volna az erdélyi magyar politikai osztály részéről is egy őszinte szembenézés az elmúlt három évtized történéseivel. Hogy a következő harminc évben ne ismételjük meg ugyanazokat a hibákat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.