A haj rendbetétele nők számára szertartás, férfiaknak hétköznapi cselekedet. Annyiban hasonlítunk, hogy általában évekig, néha évtizedekig ugyanahhoz a borbélyhoz, fodrászhoz járunk. Amíg a mester ki nem öregszik, el nem költözik, meg nem hal. A borbély az egyik legjobb ismerősünk, olyan ember, akinek be nem áll a szája, úgy gondolja, ha már megtisztelted azzal, hogy beülsz a székébe, el kell szórakoztatnia a művelet idején. Élete lassan nyitott könyv lesz számodra, de téged is úgy kiismer, hogy legjobb barátod sem tudhat többet rólad. A borbély tanácsokat ad, megoldja életed legnagyobb problémáit, világszemléletedet befolyásolja. Olyan, mint a rádió, megtudod tőle a legfrissebb híreket, néha azt is, ami még sem történt. És a legfontosabb: olykor meglep a legváratlanabb dolgokkal.
Elmentem nyiratkozni. Új helyet választottam, a régi Figarót valahogy meguntam, arra gondoltam, ideje fodrászatot váltatni. A váltás szerencsésnek tűnt, kellemes helyen kedves hölgy fogadott, már a nyírás elején kiderült, szépen dolgozik, minden rendben, amikor hirtelen megszólalt: „Uram, lefényképezhetem?” Nocsak, gondoltam, ez ám a hírnév, már a borbélynál is felismernek. Mint egy Oscar-díjas színészt, a híres zenészeket, egy Nobel-díjas tudóst, egy akármilyen politikust. Nem voltak hiábavalóak a könyvbemutatók, képem ott díszeleg az újságban, nem csoda, hogy szeretett népem tudja, ki vagyok. Kihúztam magamat a székben, már készítettem legcsábosabb mosolyomat, hadd örüljön majd a csőcselék a nagy ember fényképének. Aztán a hölgy hozzátette: „tudja, sokan nem ismerik a különbéget az egyenesen nyírni, vagy felnyírni között, ezért készítenék egy képet a tarkójáról, lássák a kliensek, miről van szó.”
Összeomlottam, hogy milyen gyorsan múlik a dicsőség, hamar letörlődött a mosoly az arcomról. De egyre híresebb nyakam fotója még most is ott díszeleg az egyik borbélyüzlet falán!
Ha kijövünk a fodrásztól, egyéb dolgokon is elcsodálkozhatunk. Például néhanapján meglepnek bennünket tisztelt városvezetőink, hogy jól ismert és még jobban betájolt utcák neveit egy tollvonással egyik napról a másikra megváltoztatják. Jártam úgy, hogy egy bizonyos utca után érdeklődőt elküldtem a város északi felébe, aztán kiderült, hogy pár éve egy nyugatra lévő utca viseli azt a nevet.
Néhány éve Temesváron jártam, és szokásomhoz híven meglátogattam atyai jó barátomat, K. Gyuri dramaturgot. Szép, langyos májusi este volt, házuk teraszán beszélgettünk mindenféléről, fogytak a sörök meg a cigi. Akkoriban újra dívott az erdélyi városokban az utcanév-változtatási hóbort, kissé dühösen panaszkodtam vendéglátómnak, hogy lassan már nem ismerem ki magamat Kolozsváron. A nagyszerűen anekdotázó Gyuri akkor mesélte a következő történetet:
„Barátom életében először utazott Angliába, méghozzá Londonba. Egy megsárgult papírlapot szorongatott a kezében, ahova évtizedekkel azelőtt valaki felírt egy címet, ha netán a sors úgy adja, hogy kiléphet a vasfüggöny mögül, majd keresse meg. Nyilván emberünknek fogalma sem volt, merre lehet az adott utca, ezért taxiba ült, majd kissé félénken odaszólt a sofőrnek:
– Nézze, itt a cím, de évekkel ezelőtt írták fel nekem, nem tudom, hogy az utcát még úgy hívják, mint annak idején…
Az angol taxis meglepődve mérte végig barátomat, majd így szólt:
– De uram! Nem tévedhetünk el. Itt hatszáz éve nem változtak az utcanevek…”
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal, de tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
A fokozódó veszedelmek korában éljük meg adventünket. Nehéz próbatételében az ország számíthat-e az ezer esztendő alatt megmaradásunkért megszenvedőkhöz hasonló utódokra adventben is? Nem csupán az óriásokra gondolok, hanem a hétköznapok szürke hőseire.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.