A román nyugdíjrendszer nagyjából úgy működik, mint minden ebben az országban, azaz rosszul. Nem véletlen, hogy az éppen hatalmon levő bukaresti kormányok időről időre nekiveselkednek a sokat hangoztatott nagy nyugdíjreformnak, amit egyféle mézesmadzagként húznak el az idősebb nemzedékek orra előtt. Ha hinni lehetne a témában elhangzott tengernyi ígéretnek, a nagy átalakításból mindenki nyerne, beleértve az államkasszát is, amely hosszú évek óta évi több milliárd euró hitelből fedezi a nyugdíjpénztár növekvő hiányát.
Csakhogy
a szakemberek már régóta figyelmeztetnek, hogy a politikusok által meglebegtetett csodarecept nem létezik. Valójában nincs olyan megoldás, amivel mindenki jól jár.
A történet kiúttalansága eleve azzal kezdődik, hogy a nem járulékfizetésre alapozó különleges nyugdíjak rendszeréhez nem lehet hozzányúlni. A katonák, a volt szekustisztek, milicisták, mai rendőrök, csendőrök, ügyészek, bírók és az egyéb kiváltságos népség nyugdíja messze meghaladja a „pórnép” időskori járandóságát. Mivel az Alkotmánybíróság emberállománya is a kiváltságosok kategóriájába tartozik, az állam az államban működő csúcsszerv minden nyugdíjcsökkentő kísérletet elkaszál. (Romániai sajátosság, hogy a katonaság kötelékében dolgozók aktív szolgálatuk során nem fizetnek a nyugdíjalapba, de a többi kivételezett kategória is jóval többet kap nyugdíjként, mint amivel alkalmazottként hozzájárult a közteherviseléshez.)
Ez az anomália azonban egy a sok közül, amely lehetetlenné teszi a romániai nyugdíjrendszer valódi reformját.
A rendszerváltás óta egymást követő kormányok legtöbbször választási fogásként nyújtottak elképesztő kedvezményeket bizonyos társadalmi csoportoknak,
innentől fogva nehéz olyan modus vivendit találni, ami legalább az igazság látszatát tükrözné.
A legújabb próbálkozással kapcsolatban valószínűleg igaz az ellenzék állítása, hogy a bukaresti kormány brüsszeli nyomásra akarja megemelni a nyugdíjkorhatárt, hogy még pár évtizedig fenntartható legyen a mai kifizetési rendszer. Ahhoz nem fér kétség, hogy az egyre kevesebb gyerek egyre kevesebb aktív munkavállalót jelent, a nyugdíjasok számának folyamatos növekedése pedig egyenesen arányos lesz a nyugdíjak lefaragásával. Az úgynevezett jóléti társadalmak rákfenéje ez, amit Nyugat-Európában masszív bevándorlással próbálnak orvosolni, miközben a már meglévő gondok mellé sok újat hoznak létre. Szemben az Európában kisebbségben levő magyar vagy lengyel modellel, ahol masszív családtámogatási csomaggal igyekeznek serkenteni a születések számát.
Európában olyan konzervatív elképzelések is vannak, hogy a nyugdíjrendszert hosszabb távon össze kell kapcsolni a felnevelt gyerekek számával.
Vagyis aki munkahely mellett több gyereket nevel fel aktív élete során, több nyugdíjra jogosult. Ezt az elképzelést egyelőre lehurrogja a liberális közgondolkodás, de a nyugdíjrendszerek növekvő gondjai miatt előbb-utóbb ezek az elképzelések is napirendre kerülnek.
A román kormány tűzoltómegoldásokban gondolkodik, miközben az embereknek ábrándokat árul, hogy a nyugdíjátszámítással mindenki jól jár. Ami azért sem igaz, mert a feneketlen zsákként működő kifizetések rostáján csak a kisnyugdíjasok akadnak fenn, akik a jövőben is éppen olyan nyomorúságosan fognak élni, mint eddig.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.