Nevetséges lenne, ha nem volna siratnivaló – tartja a román mondás, ami leginkább a tragikomikus megfelelője a többségi köznyelvben. Nos, hasonlóképpen szomorú és egyben nevetséges az a sokakban megütközést keltő eljárás, amelyet a bukaresti főügyészség indított Székelyudvarhely városcímere ügyében, mégpedig az azon szereplő, karddal átszúrt medvefej okán. A kivizsgálás tényét Gálfi Árpád, a székelyföldi város polgármestere hozta nyilvánosságra nemrég, miután a legfőbb ügyészség bekérette a szükséges dokumentumokat az önkormányzattól. Időközben kiderült, mi is áll a háttérben. Egy, a nyilvánosság előtt mondhatni teljesen ismeretlen, Szövetség az Állatok és a Környezet Védelméért (FPAM) elnevezésű román szervezet még tavaly augusztusban feljelentést tett a nyomozóhatóságnál arra hivatkozva, hogy „állatok ellen elkövetett kegyetlenségre és vadorzásra bujt fel a behunyt szemű medvefejet átszúró ezüst színű penge”.
A zöldek beadványában az áll, hogy az udvarhelyi jelkép egyértelműen azt a „kognitív” üzenetet hordozza magában, hogy az „öldöklés megengedett”, ez egyfajta „helyi büszkeség”,
ami explicit gyilkosságra buzdít. Sőt az állatvédők szerint a gyermekek érzékenysége erős traumát szenved az ölésre való „tudatalatti ösztönzéssel”.
Mármost a világ bármelyik ország ügyészségének épeszű munkatársa a hasonló jellegű feljelentések olvastán jót röhög, esetleg a fejét fogva szörnyülködik, majd a beadványt a papírdarálóba illesztve szépen lezárja az „ügyet” a román szakzsargonban NUP-ként emlegetett rövidítéssel, ami a büntetőeljárás be nem indítását jelenti.
Csakhogy
Romániában rengeteg egyéb hajmeresztő ügyben indított eljárást a nyomozóhatóság a rendszerváltást követően is, a címerügy ezeknek a boszorkányüldözéseknek az újabb felvonása.
Egyrészt a román állatvédők teljesen abszurd fantazmagóriái abba a vonalba illeszkednek, amellyel a járvány idején hatványozottan szembesülünk, mégpedig hogy sokan azt hiszik: mindenhez értenek. A mesebeli kontár Mekk Elek módjára az udvarhelyi címerbe belekötő román civilek azt hiszik, hogy szakértői a történelmi jelképeknek és a heraldikának, s majd ők megmondják, mit ábrázolhatnak e szimbólumok, illetve mit nem. Minimális történelmi ismeretekkel rendelkező, épeszű emberek természetesen nem gondolhatják, hogy a már évszázadokkal ezelőtt megjelenített, a székelyek bátorságát jelképező, kardra szúrt medvefej azt hivatott sugallni a mai kor polgárának, ragadjon fegyvert, és öljön medvét. Még akkor sem, ha Erdélyben, Székelyföldön és némely Kárpátokon túli vidéken rendkívül elszaporodtak a ragadozók, ami sok helyen lehetetlenné tette ember és állat együttélését. Utána kellene olvasni kicsit, és mindjárt kiderül: az erdélyi magyar, a székely, ugyanakkor a román, valamint a nyugati népek heraldikája megannyi létező vagy képzeletbeli állatot sorakoztat fel, ami évszázadokra visszanyúló történelmi, kulturális jelentéstartalommal bír. (Megmosolyogtató az egyik erdélyi magyar portál bárgyú gondolatmenete, miszerint végeredményben az is egyfajta állatkínzásnak minősül, amikor Szent György leszúrja a sárkányt, vagy amint a Róma alapítóinak tulajdonított Romulus és Remus az anyafarkas emlőit szopja. No comment…)
Leginkább pedig
annak a tengerentúlról beáramló, a radikális baloldalhoz köthető újhullámnak a begyűrűzése az udvarhelyi címer megpiszkálása, amely teljesen át akarja írni a történelmet, lenullázva a múlt bizonyos korszakait.
Amely az új ideológia alapján szobrokat távolít el közterekről, sőt kigyomlál nem tetsző szövegeket irodalmi alkotásokból. Remélhetőleg nálunk az ügyészség előveszi a józan eszét, hogy az ilyen kezdeményezések ne váljanak szokássá, a feljelentők pedig maradjanak meg annak, amik valójában: címereseknek.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, és a másokéból is kiindulva nem is akartam. Miért döntsük el mi, erdélyi magyarok, hogy ki legyen Románia elnöke?
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című filmet, amely a leköszönő román államfő titkosszolgálati bekötöttségét taglalja. Ez segített hozzá ahhoz, hogy ne döbbenjek meg annyira Călin Georgescu diadalán.
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell engedni. Ideje megvennie a fiának a legújabb okostelefont – oktatott ki néhány évvel ezelőtt fiam egyik tanárnője az iskolában.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
E hangos kampányban a két rossz jelölt közül nem tudtam eldönteni, hogy kire szavazzak. Régi tapasztalataimból, ...
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.