Sokak szerint az európai, a román parlamenti, a helyhatósági és az államelnöki választásokat tömörítő 2024-es esztendő nagy kihívásának számít a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőséges pártból kivált Diana Şoşoacă SOS Románia nevű új politikai formációjának látványos előretörése a közvélemény-kutatásokban.
A két betegesen magyarellenes párt támogatottsága eléri a 25 százalékot, pártvezetőik egymással küzdenek a szavazókért.
A nagy kérdés az, hogy a legsötétebb időkre emlékeztető politikai kínálatuk rajongói tábora megáll-e a szavazói paletta egynegyedénél, vagy további ,,izmosodás” után elsöprik a trónkövetelő kormánypártok ötven százalék körüli támogatottságát? A 30 százalékon álló Szociáldemokrata Párt (PSD) és a 20 százalékos népszerűségnek örvendő Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta nagykoalícióban van-e elég szufla ahhoz, hogy az egyre több kihívással szembenéző kormányzás körülményei között megmentsék az országot a legszörnyűbb szélsőséges haramiáktól. Akik a többi román párthoz hasonlóan nem csak szidnak bennünket, hanem az első adódó alkalommal a létünkre akarnak törni.
Az AUR és az SOS Románia pártok nyilván nem a semmiből nőttek ki. Már a két világháború között, majd az 1989 utáni ,,demokráciában” is mély gyökerei alakultak ki a legionárius, vasgárdista mozgalmaknak és utódpártoknak. Az egykori zsidó- és magyargyűlölet az utóbbi három évtizedben egységes magyarellenességben csúcsosodott ki. Az egymást váltó szélsőséges román pártok a magyar politikumot és a magyar közösséget teszik felelőssé az országot ért gondokért és bajokért.
Az erdélyi magyarság számára az immár 34 éve ismerősen csengő Diana Şoşoacă-szólama arról, hogy telepedjünk át Magyarországra nem jelent újdonságot,
de arra elegendő, hogy rádöbbenjünk, a román közéletben és politikában a rendszerváltás óta semmi nem változott.
A választások közeledtével minduntalan előkerülő magyar kártya egy dologra világít rá: a román politikum és a többségi román nemzet változatlan álma a homogén nemzetállam megteremtése, ahol a mostani dísz-szászokhoz hasonlóan elnéptelenedett közösségekben élő dísz-magyarokat akarnak látni. Erre kellenek az időről időre átkeresztelt legszélsőségesebb román pártok, akikkel választások közeledtével a többi, demokratikusnak mondott párt is bekeményít. A hivatalos szlogen szerint nem kell engedni, hogy szélsőségesek győzzenek, ezért a két nagy román párt a szélsőséges eszmék szintjén száll versenybe velük, és együtt dagonyáznak a magyarellenességben.
Elrettentő példa erre az RMDSZ-frakció keretében benyújtott három autonómiatörvény-tervezet vitája a bukaresti törvényhozásban, ahol
a kormánypártok, az AUR és az SOS Románia szónokai megtámogatva egymást, közösen estek neki jogköveteléseinknek.
A vita az 1990-es évek eleji Har-Kov-jelentést idézte, amikor ,,ideológiáktól mentesen”, minden parlamenti – és azon kívüli – román párt egységes gyűlöletkampányt folytatott az erdélyi magyarság ellen.
Ne áltassuk magunkat azzal, hogy Románia európai uniós tagságával a román politikum – és általában a román néplélek –, befogadóbb vagy elfogadóbb lett a Trianoni döntés nyomán bekebelezett nemzeti kisebbségek iránt. Már csak mi maradtunk nagyobb közösségben Erdélyben. A mai AUR-osok és szellemtársaik nagy elődje, Nicolae Ceașescu pártvezér a németeket és zsidókat darabszámra adta el jó pénzért külföldre, mi viszont maradtunk. Emiatt a rendszerváltás után is össznemzeti gond lett Romániában, hogy a magyarok jelentős része a legdurvább szélsőséges megnyilvánulások ellenére sem hajlandó elhagyni szülőföldjét.
A különböző titkosszolgálati műhelyek által újra és újra ,,piacra dobott” szélsőséges pártok rohama tehát nem újdonság, hiszen ez a Trianon óta tartó zsigeri magyaellenesség szerves része. Megszoktuk és hozzánőttünk. Rajtunk múlik, hogy legyen erőnk és kitartásunk kivárni azt az időt, amikor nekünk fog állni a zászló. A világpolitika mai alakulása szerint erre talán nem is kell annyit várni, mint gondolnánk.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
A lovak közé csapott Donald Trump. Amióta beiktatták hivatalába, kilószámra írja alá a – legalábbis amerikai szempontból – létfontosságú szabályrendeleteket. És nem csak.
A román sajtó sem tudja hova tenni a Călin Georgescu-jelenséget. A Călin Georgescuban hívőket ugyanis semmiféle racionális érvvel nem lehet meggyőzni, tömegek bíznak az új ,,megváltóban".
Nem indokolt a csodálkozás, amellyel egyesek viszonyulnak a kormány salátatörvényével hozott intézkedésekkel szemben. A kormány tisztában van vele, hogy a 2024-es súlyos pénzügyi kisiklás 2025-ben nem folytatódhat. Ion M. Ionita politikai elemző írása.
Romániában nagy méreteket öltött a totalitárius rendszerek iránti nosztalgia, az antikommunizmus megfoghatatlan délibábnak tűnik. Tömegek sírják vissza a kommunista időszakot. Az antokummunizmus ábránd vagy valóság? Erről szól Ion Cristoiu cikke.
Sokszor halljuk, hogy nincs jobb és baloldal. De tényleg így van? A kérdést alaposabban megvizsgálva azt kell mondanunk, hogy nem. Sőt, a XX. század eleje óta talán még soha nem volt ennyire aktuális és szembetűnő felosztás a jobb és baloldal között.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából ...
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.