avatar
Makkay József

2024. január 09., 10:19

Az erdélyi magyaroknak is állhat a zászló

A nagy kérdés az, hogy a szélsőséges román pártok legsötétebb időkre emlékeztető politikai kínálatának rajongói tábora megáll-e a szavazói paletta egynegyedénél, vagy további ,,izmosodás” után elsöprik a trónkövetelő kormánypártok ötven százalék körüli támogatottságát?

Sokak szerint az európai, a román parlamenti, a helyhatósági és az államelnöki választásokat tömörítő 2024-es esztendő nagy kihívásának számít a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőséges pártból kivált Diana Şoşoacă SOS Románia nevű új politikai formációjának látványos előretörése a közvélemény-kutatásokban.

A két betegesen magyarellenes párt támogatottsága eléri a 25 százalékot, pártvezetőik egymással küzdenek a szavazókért.

A nagy kérdés az, hogy a legsötétebb időkre emlékeztető politikai kínálatuk rajongói tábora megáll-e a szavazói paletta egynegyedénél, vagy további ,,izmosodás” után elsöprik a trónkövetelő kormánypártok ötven százalék körüli támogatottságát? A 30 százalékon álló Szociáldemokrata Párt (PSD) és a 20 százalékos népszerűségnek örvendő Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta nagykoalícióban van-e elég szufla ahhoz, hogy az egyre több kihívással szembenéző kormányzás körülményei között megmentsék az országot a legszörnyűbb szélsőséges haramiáktól. Akik a többi román párthoz hasonlóan nem csak szidnak bennünket, hanem az első adódó alkalommal a létünkre akarnak törni.

Az AUR és az SOS Románia pártok nyilván nem a semmiből nőttek ki. Már a két világháború között, majd az 1989 utáni ,,demokráciában” is mély gyökerei alakultak ki a legionárius, vasgárdista mozgalmaknak és utódpártoknak. Az egykori zsidó- és magyargyűlölet az utóbbi három évtizedben egységes magyarellenességben csúcsosodott ki. Az egymást váltó szélsőséges román pártok a magyar politikumot és a magyar közösséget teszik felelőssé az országot ért gondokért és bajokért.

Az erdélyi magyarság számára az immár 34 éve ismerősen csengő Diana Şoşoacă-szólama arról, hogy telepedjünk át Magyarországra nem jelent újdonságot,

de arra elegendő, hogy rádöbbenjünk, a román közéletben és politikában a rendszerváltás óta semmi nem változott.

A választások közeledtével minduntalan előkerülő magyar kártya egy dologra világít rá: a román politikum és a többségi román nemzet változatlan álma a homogén nemzetállam megteremtése, ahol a mostani dísz-szászokhoz hasonlóan elnéptelenedett közösségekben élő dísz-magyarokat akarnak látni. Erre kellenek az időről időre átkeresztelt legszélsőségesebb román pártok, akikkel választások közeledtével a többi, demokratikusnak mondott párt is bekeményít. A hivatalos szlogen szerint nem kell engedni, hogy szélsőségesek győzzenek, ezért a két nagy román párt a szélsőséges eszmék szintjén száll versenybe velük, és együtt dagonyáznak a magyarellenességben.

Elrettentő példa erre az RMDSZ-frakció keretében benyújtott három autonómiatörvény-tervezet vitája a bukaresti törvényhozásban, ahol

a kormánypártok, az AUR és az SOS Románia szónokai megtámogatva egymást, közösen estek neki jogköveteléseinknek.

A vita az 1990-es évek eleji Har-Kov-jelentést idézte, amikor ,,ideológiáktól mentesen”, minden parlamenti – és azon kívüli – román párt egységes gyűlöletkampányt folytatott az erdélyi magyarság ellen.

Ne áltassuk magunkat azzal, hogy Románia európai uniós tagságával a román politikum – és általában a román néplélek –, befogadóbb vagy elfogadóbb lett a Trianoni döntés nyomán bekebelezett nemzeti kisebbségek iránt. Már csak mi maradtunk nagyobb közösségben Erdélyben. A mai AUR-osok és szellemtársaik nagy elődje, Nicolae Ceașescu pártvezér a németeket és zsidókat darabszámra adta el jó pénzért külföldre, mi viszont maradtunk. Emiatt a rendszerváltás után is össznemzeti gond lett Romániában, hogy a magyarok jelentős része a legdurvább szélsőséges megnyilvánulások ellenére sem hajlandó elhagyni szülőföldjét.

A különböző titkosszolgálati műhelyek által újra és újra ,,piacra dobott” szélsőséges pártok rohama tehát nem újdonság, hiszen ez a Trianon óta tartó zsigeri magyaellenesség szerves része. Megszoktuk és hozzánőttünk. Rajtunk múlik, hogy legyen erőnk és kitartásunk kivárni azt az időt, amikor nekünk fog állni a zászló. A világpolitika mai alakulása szerint erre talán nem is kell annyit várni, mint gondolnánk.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. május 07., szerda

Lehet-e Erdő Péter pápa?

Ferenc pápa halála után a világi lapok egy részében a lehetséges utódok között felmerült Erdő Péter magyar bíboros neve is. A Ferenc pápa által képviselt mai világban azonban nem igazán van szükség egy tudós pápára.

Makkay József 2025. május 05., hétfő

A csodaváró Románia

Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok válasza arról, hogy milyen Romániát szeretnének. Az azonban egyáltalán nem meseszerű, hogy jó döntés helyett a többség a hétfejű sárkányt hozta ki győztesnek.

Somogyi Botond 2025. április 26., szombat

Legszebb versek, avagy irodalmi ízlések és pofonok

Irodalomkedvelő emberként az interneten akadtam rá egy listára, amelyet állítólag irodalmárok állítottak össze a 2000-es évek legjobb tíz magyar verséről. Elképesztő kiábrándulás volt beleolvasni ezekbe az enyhén szólva is kétes tartalmú alkotásokba.

Balogh Levente 2025. április 24., csütörtök

Földet a békéért

„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg a teljes országot elveszíti” – üzente Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkijnek – és ennél frappánsabban aligha lehetne megfogalmazni Ukrajna helyzetét.

Somogyi Botond 2025. április 19., szombat

Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.

Somogyi Botond 2025. április 15., kedd

A kegyetlen idő múlása

Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.

2025. április 14., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Második rész

Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.

2025. április 07., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Első rész

Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.

Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Vélemény
avatar
Makkay József: A csodaváró Románia

Gyerekeknek szóló meséhez hasonlított a választás napján megkérdezett szavazópolgárok ...

avatar
Balogh Levente: Földet a békéért

„A helyzet Ukrajnában súlyos – megkaphatja a békét, vagy harcolhat még három évig, amíg ...

avatar
Somogyi Botond: Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...

Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.