Fűt-fát ígér a népnek a közvélmény-kutatásokban húsz százalék, és a párt vezetőjének vágyálmaiban már harminc százalék fölött tartó Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője. A mélyülő szegénységet, az Európai Unióból és a politikából kiábránduló tömeg reményeit meglovagoló szélsőséges román párt elnöke, George Simion magabiztosan állítja, hogy a jövő évi parlamenti választások után önálló kormányalakításra képes politikai formációja átalakítja Romániát.
Ha ez a politikai szörnyűség kormánykerékhez jutna, nekünk, erdélyi magyaroknak aligha lehetnek kétségeink afelől, hogy az országot ,,saját képükre” alakítanák át.
Magabiztosságuknak egyelőre kicsi a valószínűsége, de a veszélyt nem lehet kizárni.
Sokan még jól emlékszünk a funari korszakra, amikor a kincses város betegesen magyarellenes polgármesterének, Gheorghe Funarnak a rémuralma egybeesett az ultranacionalista Vatra Românească és a Román Nemzeti Egységpárt (PUNR), majd a Nagy-Románia Párt térhódításával. A PUNR 1994 és 1996 között a mai Szociáldemokrata Párt (PSD) elődjével, a PSDR-vel alkotott kormánykoalíciót. Harminc év távlatából is fel lehet idézni az erdélyi magyarokat szülőföldjükről tömegesen elűző magyarellenes retorikát, amely a törvényhozás, a kormány és az államelnöki hivatal szintjéről zúdult rá az országra.
A NATO- és az európai uniós csatlakozás időszakában a legdurvább magyarellenes pártok némileg háttérbe szorultak, vagy feszámolódtak, de ,,szalonképesebb” tagjaik nem maradtak munka nélkül, mert zsíros törvényhozói és más állami állások várták őket a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben.
A két legnagyobb román párt már csak azért sem lehetett nyíltan magyarellenes, hogy a látszatra adjanak, de belső struktúráikban – főleg az erdélyi szervezetekben –, bőven akadnak ma is helytartók, akik legszívesebben egy kanál vízben megfojtanának bennünket.
Főleg, ha a magyar kártyát mindig a megfelelő pillanatban kihúzó ,,Jó napot kívánok Klaus Johannis” államfő a ,,nemes ügy” élére áll. Ahogyan tette legutóbb is az RMDSZ kiebrudálásával a kormányból, ami mögött valószínűleg az áll, hogy a gazdasági nyomorral párhuzamosan erősödő magyarellenességet ne csak az AUR tudja meglovagolni az előttünk álló egy évnyi kampányidőszakban, hanem a többi román párt is részesüljön ,,jótékony hatásaiból”.
Klaus Iohannis húzásának lehetnek pozitív hatásai is. Ahogyan összehozta a korábban sokak számára elképzelhetetlennek tartott PSD-PNL nagykoalíciót, most az RMDSZ kiebrudálásával a kormányból fékezheti a rémuralommal egyenértékű AUR térhódítását, hogy az elszabadult áraktól, a mélyülő szegénységtől és a kiszámíthatatlanná váló ukrajnai háborútól rettegő román választók ne kerüljenek milliós nagyságrendben a legszélsőségesebb román párt kelepcéjébe.
Bárki is legyen hatalmon, nagyon nehéz esztendő vár a román kormányra. Az országra zúduló társadalmi elégedetlenségből kaptunk már némi ízelítőt a tanársztrájkkal, de következnek az ügyészek és bírák, az egészségügy és sok más állami szektor, ahol az alkalmazottak úgy gondolják, sarokba lehet szorítani a kormányt. Az országot fenntartó vállalkozói réteg alkalmazottai közben hüledezve néznek ki a fejükből, hogy milyen fizetésekért folyik a harc az állami szektorban. A több mint egymillió alkalmazottat foglalkoztató állami szférában, amely a fizetéseit a másik tábor adójából kapja.
Az évtizedek óta rossz vágányon haladó román nemzetgazdaság egyik legnehezebb éve elé néz.
Miközben a román politikusok bólogató jánosokként Brüsszelnek és Washingtonnak egyaránt meg akarnak felelni, senki nem tudja, hogyan lehet kimászni a koronavírus-járványt követő újabb megpróbáltatásból, a hatalmas gazdasági károkat és áremelkedést okozó ukrajnai háborús slamasztikából.
Azaz egyvalaki ,,tisztában” van vele: az AUR legénysége. Az ők megoldásaiktól azonban Isten óvja Romániát, és bennünket, erdélyi magyarokat!
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire is ezt harsogták világszerte a liberális megmondóemberek, kívánságuk nem jött be.
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk egyre jobban megy. Nem tudom, mire vélni a hasonlítgatást, talán elfeledkeztek arról, hogy honnan indultak.
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. És most nem a nyugdíjak újraszámolására gondolok, hanem a magyar kártya ismételt előhúzásáról.
Napi hír, hogy a megyei rendőr-főkapitányságok egyenruhásai egy-egy települést, vagy kistérséget szállnak meg, és a közlekedésrendészettől a közbiztonságon át az élelmiszerboltokig mindent ellenőriznek. Nagyon kell a pénz az államkasszába.
Ilyenkor tudatosítom magamban, mennyire igaz, hogy a felnőttek megjelenésükkel, viselkedésükkel, cselekedetükkel példaképek tudnak lenni a gyermekek, fiatalok számára. Számomra keresztapám az volt.
,,Kísértet járja be Európát – a kommunizmus kísértete” – ki ne ismerné ezt a mondatot, mely a kommunista kiáltványban szerepelt. Bár 1989-ben a kommunizmust hirdető államok jelentős része zátonyra futott, Marx és Engels eszméi nem tűntek el.
Tűnődni kezdtem, vajon mi lehet az oka annak, hogy a párizsi ötkarikás játékok megnyitójának szervezői irányába írott LMBTQ- és woke-ellenes véleményem nem tetszett a Facebook-oldalakat folyamatosan ellenőrző szemeknek-füleknek.
Az erdélyi magyar temetőkről soha nem készült részletes értékleltár. Nem tudni pontosan, hol vannak és melyek azok a hagyatékok, amelyek a magyar kulturális örökség számára fontosak. Egy dolog biztos: ezek jelentős része gyorsuló ütemben pusztul.
Csak nehogy megbetegedj, és kórházba kerülj! – hallottam gyermekkoromban nagyszüleimtől, idős emberektől. Akkor nem tudtam, mit jelent, de majd’ egy fél évszázad után bizony saját bőrömön érzékelem, mennyire igaz és valós a félelem.
Megosztott társadalomban élünk, legalábbis Magyarországon és Szlovákiában biztosan. Megosztott, ugyanakkor ellentétes, sőt sokszor gyűlölködő. Jóformán ugyanazt a színű tárgyat is képesek egyik térfélen zöldnek, másikon sárgának beállítani.
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire ...
Elcsodálkozom, amikor Nyugatra szakadt ismerőseim arról beszélnek, hogy egyre rosszabbul élnek, miközben nekünk ...
A novemberi választásokig hetek vannak hátra, ám a kampány már hónapokkal ezelőtt elkezdődött. ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.