avatar
Makkay József

2019. augusztus 23., 08:54

A vég kezdete harminc évvel ezelőtt

Hova a fenébe akarsz menni? – szegezte nekem harminc évvel ezelőtt a kérdést a kolozsvári útlevélosztály parancsnoka, egy bunkó román milicista, miután útlevélkérelmem többszöri elutasítása után feliratkoztam kihallgatásra. Ez 1989 egyik forró augusztusi napján történt azt követően, hogy Magyarországon a Fertő-tó mellett a Páneurópai Piknik keretében ideiglenesen megnyitották a magyar–osztrák határt a távozásra váró kelet-német állampolgárok számára átvágva a két országot elválasztó szögesdrótkerítést. A történetről az egyre nehezebben fogható Szabad Európa Rádióból hallottam, és huszonkét éves fejjel hirtelen ezzel hoztam összefüggésbe a román rendőr kirohanását. A parancsnok hosszú tirádák közepette oktatott ki: hogyha utazni akarok, előbb járjam be saját országomat, Romániát, és ha már megismertem, akkor talán esélyem lehet külföldre is eljutni.

Szövegét aznap igen sok embernek elmondhatta, hiszen mások is sorban álltak irodája előtt előzetes bejelentkezés alapján a heti egyszeri kihallgatásra. A korabeli gyakorlat szerint a nyolcvanas évek végén egyre nehezebben lehetett hozzájutni a kiutazást jelentő útlevélhez, az okokat firtató „delikvenseket” pedig kemény szavakkal verték fejbe, hogy eltántorítsák utazási szándékuktól.

Valószínűleg a kolozsvári rendőrparancsnok sem sejtette, hogy arrogáns elutasítása már csak pár hónapig érvényes, hiszen 1989 decemberében kártyavárként omlott össze féltve őrzött birodalma. A magyar–osztrák határon rendezett „piknik” előrevetítette, hogy nemcsak a Nyugat-Európát a kommunista országoktól elválasztó szögesdrót-határzár fog felszámolódni, hanem a legkeményebben őrzött kommunista barakk, azaz Románia határai is megnyílnak. Ezt akkoriban még kevesen sejtették, így aztán életük kockáztatása árán is sokan nekivágtak a román–magyar vagy a román–jugoszláv zöldhatárnak.

Utólag értékelve a harminc évvel ezelőtti történéseket egyértelműen állítható: 1989 a csodák éve volt. Olyan gyorsasággal váltották egymást az események, hogy visszagondolva előre eltervezett forgatókönyvet vél bennük felfedezni az ember sok ismeretlen lappal, amelyekre három évtized múlva sincsenek egyértelmű válaszok. De ez talán nem is annyira fontos, hiszen épeszű ember nem sírhatja vissza a kommunista rendszerek szörnyűségeit. Főleg úgy nem, ha benne élt és ennek a rendszernek volt a szenvedő alanya. Márpedig az akkori emberek többsége ebbe a kategóriába tartozott.

A kelet-európai kommunista rendszerek végét hirdető jelek 1989 nyarától sokasodtak meg. A sorban az osztrák–magyar határ „megbontása” fontos mérföldkő volt, mint ahogyan más kelet-európai kommunistaellenes megmozdulás és szervezkedés is. Romániában Tőkés László temesvári református lelkész elévülhetetlen szerepvállalása vitte a prímet, és döbbentette rá a Kárpát-medencei magyar és a nemzetközi közvéleményt, hogy milyen állapotok uralkodnak a Ceauşescu-diktatúrában. Igaz, azóta rendszerszinten próbálják minimalizálni vagy elhallgatni a romániai forradalmat kirobbantó erdélyi magyar szerepvállalást, de a történet hitelességéből és értékéből az utókor számára ez semmit nem von le. Inkább arra világít rá, hogy az egykori milicisták, szekusok és a kommunista rendszer többi csicskása az új rendszerben is megtalálta helyét.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Somogyi Botond 2025. április 19., szombat

Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.

Somogyi Botond 2025. április 15., kedd

A kegyetlen idő múlása

Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.

2025. április 14., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Második rész

Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.

2025. április 07., hétfő

Baloldali és liberális: hogyan talált egymásra a két irányvonal? – Első rész

Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.

Somogyi Botond 2025. április 05., szombat

Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.

2025. március 28., péntek

Ukrajna: nem lehet tartós béke a kisebbségi jogok garantálása nélkül

Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.

Somogyi Botond 2025. március 26., szerda

A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.

Somogyi Botond 2025. március 17., hétfő

Minimálbér. Jó munka?

Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?

Balogh Levente 2025. március 05., szerda

Zelenszkij realitásérzéke

Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.

Balogh Levente 2025. február 18., kedd

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Vélemény
avatar
Somogyi Botond: Húsvét – az újrakezdés lehetősége

Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...

avatar
Somogyi Botond: Magyarverés Kolozsváron: fejétől büdösödik a hal

Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...

avatar
Somogyi Botond: A háború a legjobb üzlet

Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.