Életünk folyamán sok víz lefolyt már a Szamoson, egyszerűen elképesztő, mennyi minden történik egy város életében egy-két emberöltő alatt. Olyan változások következnek be az idők folyamán, amiről álmodni sem mertünk, néhány ma már banálisnak tűnő dolog újdonság erejével hatott egykoron.
Itt van mindjárt a kolozsvári nagyposta forgóajtója, amely már születésem előtt is létezett. Kész vadnyugat! – mondogattuk gyerekfejjel. Aztán felépült a Fellegváron az új és korszerű szálloda, s hirtelen nagyot változott ajtóügyben a világunk. Ugyanis ott már magától tárult a porta: ha ráléptünk a lábtörlőre, kinyílt a bejárat. Ez már olyan volt, mintha Ali Baba meséjében jártunk volna. És ez még semmi. Még
egy kis idő, s felépült Kolozsvár első nagyáruháza, a szocialista világ egyik nagy vívmánya, a Central. Benne pedig a város első mozgólépcsője, amely egyenesen turisztikai látványossággá vált.
Akkora újdonság volt, hogy a gyerekek még az iskolából is kiszöktek, hogy „menjenek egyet” a magától járó lépcsőn. Manapság mallnak mondanánk az építményt, ám volt idő, amikor csak halkonzervből volt benne nagy felhozatal. Nem beszélve arról, hogy mai szemmel rémesen ronda volt az a betonépület. Erre évek elteltével rájöttek az illetékesek is, és változtattak külsején.
Ezzel pedig elérkeztünk a lényeghez: nemcsak az emberek, de a városok is élnek, fejlődnek (olykor visszafele), jobb esetben szépülnek, gyarapodnak. Vagy az is előfordul, hogy nem kívánt módon változnak felrúgva hagyományt, múltat, örökséget, mindent, ami régi dicsőségére utal…
A hetvenes években olyasmi történt, amely gyökerestől felforgatta Kolozsvár addigi szellemiségét. Bár látszólag jelentéktelen dologról van szó, mégis nagyban befolyásolta a jövőt. A diktátor ugyanis elhatározta, hogy a város szép magyar neve mellé odabiggyeszti a szerinte dák múltra utaló Napoca nevet is. Hadd tudja mindenki, miből lett a cserebogár. Persze ez így önmagában is beteg ötlet, de ekkor vált világossá többek között az is, hogy el kell felejtenünk a Marica grófnőben megálmodott szép jövendőt a Szamossal, a piros-fehér-zölddel meg az egyéb álmokkal.
A város etnikai összetétele már teljes egészében át volt billenve, pusztán a Kolozsvár mellé ragasztott latin névtől úgy érezték egyesek, övék a város és a hatalom.
Mindörökké. Zsúfolt tömbháznegyedek épültek, amelyek kisebb városoknak feleltek meg. Némileg ennek volt következménye, hogy a 80-as évek végén megérkezett hozzánk is a villamos. A maga módján ez is nagy újdonságnak számított, kevés nagyvárosnak volt villamosa, és akkoriban volt is értelme a megépítésének. Ugyanis a város egyik végében lévő negyedben laktak a betelepített munkások ezrei, a másik végében voltak a gyárak, üzemek, ahova naponta el kellett jutnia az embertömegnek. A buszokon és trolikon szó szerint fürtökben lógtak a munkába igyekvők, a villamos ezért mennyei manna volt a közlekedés számára. Bármilyen hihetetlennek tűnik, de a kommunisták őrült elképzeléseiben is volt olykor rendszer. Persze senki sem tudhatta, hogy új időszak köszönt ránk, s a kommunista üzemeket, gyárakat felszámolják. Értelmét vesztette a semmibe tartó villamosvonal, amely gyakorlatilag kikerüli a város jelentős részét, csúcsforgalomban is alig vannak utasok rajta.
A rendszerváltással eljött a nagy tervek ideje is. Jelentős részük burokban maradt, sosem valósult meg, de egy-egy városvezető választási propagandájában rendkívül jól mutatott. Építkezési őrület lett úrrá a városon, új negyedek jelentek meg. Nem csoda, hogy idővel a túlzsúfolt Kolozsvár egyik elsődleges gondja a közlekedés lett. És kézzelfogható megoldások hiányában őrült ötletek születtek a tehermentesítésre. Például alagút a Felek alatt. A mostani városvezetés mélyebben gondolkodik: levinné a föld alá a lakosságot.
A metró, amelynek tíz éven belül kellene elkészülnie, átszelné a mélyben Kolozsvárt Szászfenestől Apahidáig.
Rossz nyelvek szerint nincs sok értelme egy ekkora beruházásnak egy nem éppen világváros szintjén, és talán értelmesebb dolgokra is el lehetne költeni a pénzt.
Várjuk ki a végét. Ha lesz egyáltalán ilyen. De ha időben elkészül, talán még belefér az én véges életembe is, hogy kipróbáljam a metrót. Mint egykor a postai forgóajtót, a bevásárlóközpont mozgólépcsőjét vagy a szálloda önműködő ajtaját. Bár el nem tudom képzelni, honnan hova utazom majd a kolozsvári földalattival…
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei számára ez nemcsak egy dogma vagy teológiai igazság, hanem élő reménység is lehet, hogy áthassa a hétköznapokat.
Csapatépítő kiránduláson vettem részt munkatársaimmal. Egy késő estébe nyúló beszélgetés alkalmával többen nosztalgiázni kezdtünk, hogy bizony, jó lenne, ha vissza tudnánk forgatni az idő kerekét.
Sokak számára furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel mai napig együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Kétrészes írásunk második, befejező részében a baloldal orwelli világát vesszük górcső alá.
Furcsán hangzik, hogy a kommunista örökséggel együtt élő baloldali pártok ezer szállal kötődnek a liberális politikai tömörülésekhez. Ha alaposabban megnézzük e két politikai irányzat gyökereit, rájövünk, ezek az ideológiák közös tőről származnak.
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök este a lányom, miközben mindketten készültünk a kolozsvári ifjúsági szervezetek által meghirdetett békés felvonulásra a magyarverés ellen.
Miközben az Európai Unió intézményeiben egyre több szó esik Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, az ország területén élő őshonos nemzeti kisebbségek jogait nem említik, vagy ez már negyedrangú feltételnek számít.
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének a nagyszabású, 800 milliárd eurós terve, ami egy esetleges háború esetén az EU védelmi képességeinek megerősítésére szolgál.
Sok vállalkozó méltatlankodik, amikor a kormány minimálbért emel. A munkavállaló szempontjából viszont azon töprengtem el, egyáltalán mire elég ez a bér?
Öt napig tartott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök realitásérzéke helyreálljon: miután pénteken a Fehér Házban még úgy érezte, kérdőre vonhatja Donald Trump amerikai elnököt és J. D. Vance alelnököt, kedden már jelezte, kész a teljes együttműködésre.
A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.
Húsvét a legnagyobb keresztény ünnep – a feltámadás örömhíre. Erdély közösségei ...
Kíváncsi vagyok, hányan lesznek a sétatéri tüntetésen. Te nem? – kérdezte csütörtök ...
Rearm Europe, újrafegyverkezés Európában: ezt a nevet viseli Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.