A tagállamok polgárainak közvetlen panaszbenyújtási jogot biztosító Petíciós Bizottságban (PETI) jelentősebb mértékben foglalnak helyet azok a pártok, amelyek a nemzeti közösségek puszta létét is megkérdőjelezik. A pártok terén továbbra is a Néppárt (16 képviselő) és a Szocialisták (14 képviselő) a mérvadóak, őket a Patrióták Európáért (8 képviselő) és az Európai Konzervatívok és Reformerek (7 képviselő) követnek. Visszaszorultak a Liberálisok (4 képviselő) és a Zöldek (3 képviselő), ahogyan a Baloldal (4 képviselő) is, miközben négy független képviselő is helyett foglal a bizottságban, ezek között Erik Kalinák a szlovákiai kormányzó Smer pártból.
Két magyar képviselő kapott mandátumot a PETI-ben, Szekeres Pál (Patrióták) és Dávid Dóra (Néppárt).
Vincze Lóránt erdélyi képviselő sajnálatosan nem folytatja tevékenységét a testületben, akinek tapasztalata és őshonos nemzeti kisebbségbelisége nehezen lesz pótolható a határon túli magyar érdekképviselet terén.
Geográfiai átrendeződésre is sor került, Spanyolország tíz, Lengyelország, Olaszország, Görögország hat (az egyik alelnök), Franciaország és Románia öt képviselővel van jelen. Az osztrákok és a németek két-két képviselővel térvesztességet könyvelhetnek el, ha azt vesszük figyelembe, hogy Bulgária, Ciprus, Magyarország, Málta, Portugália is két képviselővel dicsekedhet. Egy-egy mandátummal vannak jelen a balti államok, a lettek az egyik alelnöki posztot látják el, spanyol, görög és olasz alelnökök mellett, a sort Dánia, Hollandia, Horvátország, Szlovákia zárja.
A bizottság munkáját szeptember negyedikén kezdte meg. A polgárok által benyújtott petíciók közül kiemelünk néhányat, amelyek az Európai Unió minden lakójára hatnak. A napirendre tűzött beadványok elsősorban a hétköznapi életet érintik, mint például a kevert eredetű méz forgalmazásánál tapasztalt hiányos tájékoztatás. A jelenlegi gyakorlat nem jelöli meg arányaiban az uniós és az unión kívüli eredetet, ennek megváltoztatását követeli a német beadvány.
Az Európai Bizottság 2023. április 21-i irányelve értelmében javasolt a méz származási ország szerinti címkézésének bevezetése, amely kötelezővé teszi a származási országok, és a mézek feltüntetését,
ezáltal javítva a fogyasztók tájékoztatását, megőrizve a mézpiac működését.
Egy spanyol petíció a koffein felhasználásának jobb szabályozását kéri, különös tekintettel a kiskorú fogyasztókra. Az Európai Bizottság (EB) véleménye szerint a 1169/2011-es rendszabály értelmében kívánatos a „Magas koffein tartalom. Gyermekeknek, várandós és szoptató anyáknak nem ajánlott” figyelmeztetés megjelenítése.
Az olasz állatvédők részéről egy petíció benyújtója az orvosi és tudományos kutatás céljából történő állatok élveboncolásának európai eltörlését követeli, míg egy olasz apa Szlovákia elleni eljárást kezdeményez. Az olasz állampolgárságú kérelmező azt állítja, hogy fiát jogellenesen tartja fogva korábbi felesége, a gyermek hazatelepítését elrendelő határozat született, a szlovák bíróságok azonban nem hajtották végre az ítéletet.
Az EB ajánlata értelmében fontos az állatok más módszerekkel való helyettesítése az orvosi kutatásokban, és ahol lehetséges, kevesebb állatot használjanak, kellő fájdalomcsillapítás mellett. Az EB álláspontja szerint a Bizottság feladata, hogy folyamatosan ellenőrizze az uniós jogszabályok helyes alkalmazását, betartását, jogsértés esetén hivatalos eljárást indíthat. A petíció benyújtójának lehetősége van arra, hogy panaszt nyújtson be az Európai Bizottsághoz Szlovákia ellen.
Kisebbségi kérdés is terítékre került, az ausztriai szlovének részéről. A petíció benyújtói mély aggodalmuknak adnak hangot a kisebbségi jogok nem megfelelő végrehajtása miatt Ausztriában, különös tekintettel a karintiai szlovén kisebbségre. Azt állítják, hogy jelentős hiányosságok vannak a oktatási, joghatósági és közigazgatási területeken, ami a jogállamiság megsértését és a kisebbségi nyelv nem megfelelő védelmét jelenti. A petíció benyújtója arra kéri az Európai Parlamentet, hogy támogassa a védelemre irányuló erőfeszítéseket és a kisebbségi jogokat Ausztriában.
Az Európai Bizottságtól kikért vélemény szerint „ a petícióban említett ügy nem kapcsolatos az EU-s joggal, ilyen esetekben a tagállamok kötelesek biztosítani az alapvető jogok hatékony tiszteletben tartását és védelmét nemzeti jogrendjükkel összhangban. Aki úgy véli, hogy az emberi jogokról szóló európai egyezményben biztosított jogait megsértették, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulhat, miután minden hazai jogorvoslati lehetőséget kimerített.”
A fentiek értelmében a nemzeti kisebbségek jogainak védelme továbbra is megkérdőjelezhető. Például
több Beneš-dekrétummal kapcsolatos panaszt érintő petíció vár elbírálásra a Petíciós Bizottságban,
így 2012 óta most különösen fennáll annak a veszélye, hogy a meggyengült magyar érdekvédelem mellett a szlovák félnek sikerül lezáratnia ezeket és más kisebbségi ügyünket taglaló petíciót. Ehhez kellő segítségre számíthatnak a nemzetállam elvét valló képviselők részéről. Nem hagyhatjuk figyelemén kívül, hogy a spanyol, francia, román, görög, szlovák túlsúllyal szemben két magyar képviselő nehezen talál szövetségeseket, ennek próbaköve az ausztriai szlovének petíciójának elbírálása lesz.
Krivánszky Miklós, Brüsszel
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.