Lemondás, lemondás! – erre a skandálásra értem ki a Fellegvárra vasárnap este. A kolozsvári csapat kemény magja, a galeri, a csapatok bemelegítésénél egyre-másra elővette a Mondjon le! rigmust. Furcsállottam a dolgot, mert az elmúlt években szinte kivétel nélkül a vendégcsapatok szurkolói kezdtek hasonló akciókba. Akkor is többnyire azért, hogy szórakoztassák magukat, vagy inkább hallassák hangjukat, és próbálják rávenni a Román Labdarúgó-szövetség vezetőségét a lemondásra. Kiabáltak annak idején Mircea Sandu ellen, a közelmúltban Răzvan Burleanu ellen, no meg a román profi futballiga vezetősége ellen is. Elégedetlen, feltüzelt emberek mindig kerülnek.
Úgy tűnik, nem vagyok képben az elmúlt napok történéseivel – gondoltam magamban. S valóban, mintha az utóbbi napokban kikapcsoltam volna, s a hazai sportélettel nem igazán foglalkoztam. Próbáltam nézni a vízilabda- és kosárlabda-mérkőzéseket, s képben lenni a Dél-Amerikában rendezett junior úszó-világbajnokság eredményeivel.
De könyörgöm, kicsoda mondjon le? A CFR vezetősége? Vajon mit tehetett olyat, amiről nem hallottam? Ilyen kérdések fogalmazódtak meg bennem, s elhatároztam, szünetben kérdezősködni kezdek.
A csapatok az első 45. perc után bevonultak az öltözőbe, a vasutasok jó játék után az egyik nagy rivális, a Craiova ellen meglepően jó játékkal 2–0-ra vezettek, én pedig próbáltam körbeszaglászni.
– kérdezett vissza kíváncsian.
– Biztos a Ballkani ellen mutatott játék miatt elégedetlenek, s Dan Petrescu menesztését szeretnék – ezt már egyik újságíró kollégám mondta néhány perccel később. Én pedig elképedtem. Hát tényleg ennyire lököttek egyes szurkolók? Miért akarnák a CFR történetének legsikeresebb edzőjét eltávolítani a kispadról? Azért, mert a csapat a koszovói bajnok ellen utolsó másodpercekben szerzett góllal kínkeservesen egyenlített, s egy szégyenteljes mérkőzést követően csupán döntetlent ért el? Valószínű, igen. Mert ahogy a választópolgároknak rövid a memóriájuk, s csak arra emlékeznek, mi történt tegnap, úgy a szurkolók egy részét is csak az érdekli, hogy miként játszott legutóbb a csapat. Azt már nem látják, hogy az elmúlt öt bajnokságot zsinórban a CFR nyerte, s azt sem, hogy ugyancsak az elmúlt fél évtized alatt a fellegvári alakulat minden alkalommal a nemzetközi kupaporond csoportkörébe jutott. Ott pedig többnyire tisztességgel helyt is állt, mert többször is erősebb csapatok, nagyobb költségvetéssel rendelkező klubok, jobb játékosokkal felálló együttesek ellen ért el kiváló eredményt. Köszönhetően nagyrészt éppen Dan Petrescunak.
Persze tudom, a román szakember nem a megtestesült nyugalom. Sem a pálya szélén, sem az öltözőben. Dúl-fúl, néha tör-zúz – akár szó szerint is. Máskor siránkozik vagy éppen követel. De mindig és mindent a csapat és az eredmény érdekében. És azt is látom, hogy a csapat nem játszik kimondottan szépen. De hát kit érdekel? Vajon az a fontos, hogy szépen járassuk a labdát, rúgjunk két-három gólt, s kapjunk közben négyet, „haljunk meg a szépségben”, s szenvedjünk vereséget is akár? Vagy kínlódva, izgulva gyötörjünk be egy gólt, s legyünk a lehető legtöbbször győztesek? Én az utóbbira szavazok. S meg vagyok győződve, a szurkolók nagy része is ezt választaná. A sportban ugyanis az eredmény a legfontosabb, nem a szépség. Meg merem kockáztatni, hogy a műkorcsolyában és a szinkronúszásban is, noha e sportágakban még a kecsességet is osztályozzák.
Úgy tűnik azonban, a galeri egy része pillanatnyilag másként gondolkozik. Még az van a fejében, hogy az olasz Lazio, a skót Celtic, a francia Rennes vagy éppen a spanyol szupercsapat Sevilla sem tudott győzni Kolozsváron néhány évvel ezelőtt. És ezért most a kosovói bajnokot legalább öttel kellene alázni. Csakhogy
nem lehet mindig erőn felül teljesíteni. Ráadásul az együttest is más játékosok alkotják, a keret a korábbi évekhez képest gyengült. De hát hol van már a tavalyi hó?
– kérdezné a forrófejű szurkoló. Aki csak azt látja, miszerint a román sportsajtóban állandóan támadják Dan Petrescut a CFR játékstílusa miatt. No nem azért, mintha a bukaresti újságírók szívükön viselnék a fellegvári csapat sorsát, hanem csupán merő irigységből.
Éppen ezért remélem, hogy ameddig Dan Petrescu szállítja az eredményeket – függetlenül a játék és az edző stílusától –, a kispadon nem lesz változás. S ezt a közönség döntő többsége is így gondolhatja, mert a galeri felhívására – vagyis Mondjon le, mondjon le! – vasárnap este azzal válaszolt: CFR, CFR!
Az eddigi legnagyobb létszámú csapattal vesz részt a magyar közmédia a szerdán elkezdődött párizsi XVII. Paralimpiai Játékokon. A parasport szurkolói a közmédiának köszönhetően a képernyőn, és a rádión keresztül is követhetik a sporteseményeket.
Valter Attila olimpiai 4. helyezése után ismét nyeregbe pattan augusztus 12. és 18. között a lengyel kerékpáros körversenyen. A lenyűgöző tájakon át vezető, immár 81. alkalommal megrendezendő versenyt élőben követhetik az M4 Sporton.
Bár a napokban számos sportágban zajlik Európa-bajnokság, a szurkolók többségét mégis valami különleges sportesemény köti le a párizsi ötkarikás játékok előtt: péntek este kezdődik a futball Európa-bajnokság, amelynek döntőjét július 14-én rendezik.
Hazahozza a szurkolóknak a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokságot az M4 Sport, a Nemzeti Sportrádió, a Kossuth Rádió, az M1 és a Nemzeti Sport.
Véget ért a román labdarúgó-bajnokság. Hosszú évek után ismét bajnoki címet ünnepelhetett a Becali által támogatott FCSB, ezüstérmet szerzett a fellegvári alakulat, ötödik helyen zárt a háromszéki együttes.
Az utazási és vízumproblémák miatt az utolsó pillanatban visszalépő Kamerun helyett április 11-én, csütörtök délután a beugró Nagy-Britannia elleni mérkőzéssel kezdi meg az olimpiai selejtezőtornát a magyar női kézilabda-válogatott.
Mutu helyére azt az Andrea Mandorlinit akarták kinevezni a kolozsvári CFR edzőjének, akit a Deac–Camora fémjelezte idősebb játékosgeneráció már egyszer megbuktatott. Meghalt a király, éljen a király? – gondolhatta a tulajdonos Varga.
Félidőhöz érkezett a román labdarúgó-bajnokság alapszakasza. Jóslásokba kár bocsátkozni, hiszen sem azt nem lehet megmondani, ki lesz jövőre a bajnok, sem azt, hogy mely csapatok esnek ki. Az viszont egyértelmű, hogy az erőviszonyok már kirajzolódtak.
Különleges idény elé nézünk a hét végén kezdődő román labdarúgó-bajnokságban. Ismét három bukaresti csapat szerepel az elsőosztályban, a kolozsvári vasutas klub hegemóniája véget ért, a Sepsi OSK pedig predesztinálva van arra, hogy megvédje címeit.
Minden esélyét elvesztette arra, hogy ismét bajnok legyen: a CFR-nek már matematikailag sincs lehetősége arra, hogy megvédje címét, és zsinórban hatodik alkalommal hódítsa el a román labdarúgó-bajnokság hőn áhított trófeáját.
A romániai elnökválasztás első fordulójának napján néztem meg a Iohannis évtizede című ...
Kedves apuka! Ma már más időket élünk, modern világ van. Nem lehet folyton a múlthoz ragaszkodni, azt el kell ...
Sokan hinni szerették volna, hogy a demokrata elnökjelöltnek, Kamala Harrisnek esélye van legyőzni Donald Trumpot. Bármennyire ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.