Tiszta szívvel Erdélyben

Kádár Hanga 2016. december 09., 15:44
Tiszta szívvel Erdélyben
galéria

A Tiszta szívvel című magyar film – amit a 2017-es Oscar-díjra ajánl Magyarország – egyszerre erős, megható, komikus és szórakoztató. A kolozsvári díszbemutatón Thuróczy Szabolcs főszereplővel (portrénkon) találkozhatott a közönség. A film körete az, hogy hogyan válnak gengszterré a kerekesszékesek, a tartalom pedig az, hogy miért. Adott két, születésétől fogva fogyatékos fiatalember és egy középkorú volt tűzoltó, aki munkavégzés közben sérült meg annyira, hogy deréktól lefele lebénult. Rupaszov már nem kell a barátnőjének, miután férfiként nem tud a lány mellett élni. Az ex-életmentő rehabilitációs központban ismerkedik meg egy menthetetlenül humoros figurával és barátjával. A három hős problémája innentől fogva közös: úgy érzik, fogyatékosként csak kéretlen koncok a társadalom nyakán, a világnak már semmi haszna belőlük, ezért döntenek az alvilági élet mellett. Úgy gondolják, csak így lehetnek újra hasznosak, életrevalóak és nem eltartottak.

Nem a fogyatékosokon, hanem velük nevetünk

Thuróczy Szabolcs már ismert, szinte szemtelenül természetes játéka bizonyítja, hogy a színész nem egyszerűen játszik, hanem megéli a szerepét. Igaz, a színművész Till Attila másik két filmjében is játszott (a Csicska című rövidfilmben és a Pánik című nagyjátékfilmben), a rendező már ismeri képességeit, erényeit, így ezúttal is testhez álló szerepet adott neki. Thuróczy néha ki is bújik a vásznon Rupaszov borzas figurája alól, és megható érzelmi támasz gesztusát nyújtja Zoli felé: ezek az aprónak tűnő, valódi emberséges szösszenetek mélyítik el a film egyébként is átható hangulatát. Mégsem teljesen drámai a történet, az időleges gengszteréletmóddal járó akciójelenetek mellett a humor az, ami feldobja és igazán szerethetővé varázsolja a 145 perces játékidőt. Az alacsony kameraállású közeli plánok előnyösen játszanak rá a kerekesszékesek perspektívájára.

A népszerű aktivista Fenyvesi Zoltán egyszerűen önmagát alakítja – a szereplő nevén sem változtattak (Zoli), akinek sürgősen műtétre lenne szüksége –, különben gerincproblémája miatt szervei összecsúsznak és meghal. A fiú emiatt folyamatosan konfliktusba kerül édesanyjával – Balsai Móni rövid játéka során is meggyőző, bár látszik, hogy nem tud eléggé kibontakozni a kurta szerepben – mivel nem akarja elfogadni az apja pénzét, aki fia fogyatékosságát látva hagyta el családját. A nem kerekesszékes, de szintén fogyatékos Fekete Ádám Barba papát játssza és eredeti humorával a film jolly jokere. Till Attila egyszerűen hagyta, hogy a szereplők mögötti emberek ráhangolódjanak egymásra, az őszinteség és eredetiség sok jelenetben a jól elsült improvizációnak köszönhető. Nem a fogyatékosokon, hanem velük együtt nevetünk.

Nemzetközi siker

Az Oscarra való esélyt csak növeli, hogy a mű az aranyszobrocskát már elnyert Laokoon Filmgroupnál készült, másrészt hét nemzetközi elismerést gyűjtött be különböző fesztiválokon: az 57. Szaloniki Nemzetközi Filmfesztivál fődíját és Arany Alexandert, ugyanitt a zsűri a legjobb férfi színész díját is megosztva a három főhőst alakító színésznek ítélte oda: Thuróczy Szabolcsnak, Fenyvesi Zoltánnak és Fekete Ádámnak. A franciaországi Arras Fesztiválon a filmkritikus zsűri díját, a közönségdíjat és az ifjúsági zsűri Regards jeunes díját szerezte meg, a németországi Cottbus Fesztiválon pedig a nemzetközi kritikusokból álló FIPRESCI díjazta, de az ökomenikus zsűri díját is elnyerte.

Nincsen apám, se anyám

Kolozsváron december másodikán mutatták be Tilla filmjét a Filmtett szervezésében, a közönségtalálkozón a Rupaszovot alakító Thuróczy Szabolccsal Jakab Benke Nándor beszélgetett.

„Nem könnyű ideiglenesen kikapcsolni az ember lábait” – jegyezte meg Thuróczy a Győzelem moziban. A kerekesszékes szerep nehézségei kapcsán a színész elmondta, egy külön stábtag folyamatosan figyelte a lábát, megmozdul-e vagy sem. A színművész hozzátette, a szerepet kicsit rá is írták, hiszen a korábbi közös munkáknak köszönhetően Tilla már ismeri Thuróczy színészi adottságait.

„Jó néhányszor improvizáltunk, például a susnyás tavas jelenetnél majdnem elröhögtem magam. Bár volt egy elképzelt keret, Tilla hagyta, hogy kibontakozzunk, részben ez teremtette meg a film eredetiségét” – fogalmazott Thuróczy Szabolcs. Kiderült, számos jelenet született a fogyatékos színészek javaslatára, személyes tapasztalat alapján. A rendező sokáig le akarta cserélni a címet, de végül maradt József Attila sora: a színész szerint számos képsorba bele lehet látni a „húsz esztendőm hatalom, húsz esztendőm eladom” rigmusát.

„Bár egy kelet-közép-európai ország ritkán dupláz az Oscar-gálán, a Laokoon már ötször juttatott be mozifilmet a legjobb öt idegen nyelvű film kategóriájába, úgy látszik, van orruk ahhoz, hogy olyasmit hozzanak létre, amire az amerikai közönség is kapható. A Tiszta szívvel ugyanakkor univerzális, felkavaró üzenetet fogalmaz meg” – mondta a színész, aki szerint a külföldi elismerések is azt bizonyítják, hogy nemcsak Európában, de Egyiptomban és Görögországban is értik a film üzenetét.

A Filmtett Erdély-szerte megszervezi a film vetítését december elején, Besztercétől Bukaresten át Kovásznáig, az időpontokat és helyszíneket a filmtett.ro weboldalon lehet megtalálni.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.