Kultúrkocsmák: nemcsak a bor folyik

Dénes Ida , Nánó Csaba 2014. április 25., 13:23 utolsó módosítás: 2014. április 25., 13:24

Ma már nem kell Budapestig utaznia annak, aki nemcsak inni, szellemi pezsgőfürdőzni szeretne egy borozóban, teázóban, kávéházban. Körsétánkból talán az is kiderül, hogy Erdély-szerte egyre jobb kultúrkocsmák kínálják magukat, ahol a művészi produkció a „menü” szerves része.

 

galéria

A minőségi bor fogyasztása önmagában is művészi cselekvéssel ér fel – tartják a hozzáértők –, hiszen nem mindegy, hogy mikor, hol, milyen körülmények között adjuk át magunkat a nemes nedű élvezetének. S ha mindehhez színvonalas zene is társul, az már erősen közelít az ideálishoz. Erre az alapigazságra jött rá néhány éve Kövecsi Csaba, és Kolozsvár központjában olyan borozót nyitott, ahol fogyasztás közben művészi produkciók részese is lehet a vendég. A betévedőkből lassan törzsközönség lett, a fogyasztók és programok kinőtték a kicsiny teret, ezért aztán 2012 májusában nagyobb pincehelyiség ódon téglái között, immár színpad felállítására is alkalmas térben nyitotta meg újra kapuit és boroshordóit a Borissza borozó.

A borozó tipikus esete annak, amikor a minőség önmagát adja el. A Borissza híre mondhatni szájhagyomány útján terjedt, és többen is esküsznek rá: aki egyszer ott elborozgatott, közben pedig operettslágereket, dzsesszkoncertet vagy népzenét hallgatott élőben, hosszú időre megtalálta a kikapcsolódás legkiválóbb színhelyét. Az intézménynek rendszeresen fellépő, hivatásos zenészekből álló saját dzsesszformációja van, szombatonként a Kolozsvári Magyar Opera művészei szórakoztatják a közönséget, de fellépnek ott Erdély más városaiból származó neves blues- és dzsesszzenészek is.

Ám a Borissza kulturális kínálata nemcsak zenéből áll. Hallhatták a vendégek Márai Sándort franciául Raoul Weiss fordításában és tolmácsolásában, láthattak bábelőadást Demeter Ferenctől, a költészet napján maratoni versmondásra is sor került. Hogy még csalogatóbb legyen a kínálat, kitalálták a Mindenkinek van egy verse című vetélkedőt. A tét: aki olyan verset mond el, amit senki sem ismer, egy hónapon át minden vasárnap ingyen ihat egy kancsó finom bort.

Kövecsi Csaba művészetek iránti vonzódása nem új keletű: hosszú éveken tagja volt a Zsebszínház nevet viselő kolozsvári műkedvelő társulatnak, és reméli, hogy fel tudja éleszteni az egykor elismerésnek örvendő színházi kezdeményezést a borozó színpadán.

Pece-parti Moszkva

A nagyváradi Moszkva kávézó négy éve nyitotta meg kapuit, és hamar felküzdötte magát a környék kultúrpalettájára is. A kávézó programfelelőse, Dénes Adél szerint a Moszkva elsősorban kultúrhelyszín, s csak ezt követően kávézó és kocsma. Bizonyíték rá a 350 férőhelyes koncertterem, a színpad, a terasz, a kerthelység és a további négy terem, ahol szinte mindennap történik valami esemény. És nemcsak az, hogy a csapból folyik a sör… Állandó program például a hétfő esténkénti Monday Night Magic, amikor valamilyen filmmel kapcsolatos érdekességet, továbbá különleges koncertet vetítenek, szerdán versest várja a betérőt, vasárnaponként pedig mozi. A hét további napjain sok-sok színház és koncert van műsoron. A közelmúltban volt például Murphy-show, együtt zenélt a dzsesszt játszó lengyel Wovoka&Band hagyományos magyar hangszereken játszó népzenészekkel, de szerveztek közös kertészkedést, és tavaszi vásárt is tartottak. A Moszkvában ugyanis évszakonként kistermelői és kézzel készített ételek, édességek, ékszerek és ruhák várják az érdeklődőket. Havonta tartják a nagy sikerű Moszkva-kvízt is. Az intézmény valamennyi programja kétnyelvű, a kommunikáció szintén, román és magyar előadások, koncertek egyaránt vannak, mellettük sok a külföldi fellépő is. A Moszkva kávézó ugyanis szerencsés földrajzi helyzetben van: határmentisége révén viszonylag könnyen és hamar megközelíthető a magyarországi művészek számára, de a más országokból érkezőknek is kényelmes célpont. A kávézó havonta más-más kiállításnak ad otthont, most épp a betűk viráginstallációját jelentő Zengő ABC című hívogat, de volt már olyan is, hogy a kávézó takarító nénijéről készült portrésorozat díszítette a falakat. A Pece-parti Párizs legfelkapottabb magyar vonatkozású szórakozóhelyén, kultúrkávézójában a közeljövőben olyan együttesek lépnek fel, mint Péterfy Bori, Kowalsky meg a Vega, a Kispál és a Borz. Érdemes tehát rendszeresen ellátogatni a friss és fiatalos Moszkvába.

Tein, a teakultúrház

A meglehetősen pezsgő kulturális életet élő Sepsiszentgyörgy egyik leglátogatott helye a Tein teázó. A Bazár épületében lévő intézmény egyszerre csempészi vissza a 19. század második felének békebeli hangulatát, és tölti be a fiatalok trendi találkozójának szerepét. De nemcsak az Erzsébet park színeiben lehet gyönyörködni egy csésze forró tea, kávé, vagy hideg ital kortyolgatása közben, hanem szinte minden este kultúreseményre gyűlnek ott össze fiatalok és kevésbé fiatalok egyaránt. A szinte osztódással szaporodó szentgyörgyi zenekarok megszokott fellépőhelye, egyéni és csoportos művészi produkcióknak otthont adó kultúrtér, ahol egyik nap még polgárpukkasztó slammerek produkálják magukat, másnap pedig Bodor Ádám író börtönszabadságról szóló fejtegetéseit hallgatja az összetételében estéről estére alig különböző közönség. Felolvasószínháztól sakkbajnokságig sok rendezvény kér és nyer bebocsátást, ezért aztán ha valaki helyhez szeretne jutni a világot jelentő pódiumon, igencsak idejében kell „kelnie”. Mert a Teinben nemcsak a tea hatóanyaga frissít, hanem az állandó kultúrpezsgés is, amely ma már Erdély-szerte ismertté tette az immár befogadóképessége végső határához érkezett lokált.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.