Könyvesbolt a Szentegyház utcában

Nánó Csaba 2015. február 28., 10:12

Tizenöt év alatt négy és fél millió eladott könyv – többek között ezzel az adattal büszkélkedhet a másfél évtizedes születésnapját ünneplő kolozsvári Gaudeamus Művészeti Könyvesbolt. Az évfordulós rendezvény meghívottai Nyáry Krisztián és Cserna-Szabó András írók voltak.

 

Könyvesbolt a Szentegyház utcában
galéria

Kolozsvár szívében, az egykori Szentegyház utcában tizenöt éve vonzza a tekintetet egy könyvesbolt szépen berendezett kirakata. „Szülőatyja” és tulajdonosa, Koós Ferenc elárulta: ha annak idején nem találta volna meg azt az embert, akiben teljes mértékben megbízhatott, valószínűleg nem könyvek forgalmazásába fektette volna a pénzét. Üzletemberként tisztában volt azzal, hogy csak úgy érdemes belefognia ebbe a vállalkozásba, ha megfelelő üzletvezetőre akad, aki a kultúra szeretete mellett gyarapítani is tudja az anyagiakat. Egy akkoriban harmadéves bölcsészhallgatóban talált rá végül arra, akiben meglátta az általa keresett tulajdonságokat. A tulajdonos számítása minden jel szerint bevált: a szatmárnémeti születésű Weghofer Erna a kezdetektől sikeresen vezeti a Gaudeamus Művészeti Könyvesboltot. „Tizenöt évvel ezelőtt a könyvesboltot tulajdonképpen nem megnyitottuk, hanem megvásároltuk” – meséli az üzletvezető. Addigi tulajdonosa és vezetője egy székelyudvarhelyi hölgy volt, aki a távolság és a logisztikai problémák miatt be akarta zárni a boltot. Ekkor került a képbe Koós Ferenc, akit elég súlyos dilemma elé állítottak: vagy megvásárolja az üzletet, vagy lehúzzák a redőnyt Kolozsvár egyik jelentős, kultúrát terjesztő helyiségén. A vállalkozó szerencsére látott fantáziát a könyvterjesztésben, és megvásárolta a Gaudeamust. Amikor Weghofer Ernát megbízták a bolt vezetésével, gyakorlatilag kész tények elé állították: „Adott volt egy könyvüzlet, ahová be kellett vonzani egyetemistáktól elkezdve írókig, tanárokig, mindenkit, akit lehet.” Mivel maga is irodalmár, kezdetben elsősorban a bölcsészek felé nyitottak, de a Gaudeamus volt az első könyvüzlet Kolozsváron, amely olyan angol nyelvű művészeti albumokat importált, melyek addig csak Bukarestben voltak kaphatóak. Óriási siker lett belőle, mintegy tíz évig működött az albumeladás, míg a piac telítődött. Ugyanakkor – meséli az üzletvezető – a kiadványok importára annyira felszaladt az itteni fizetésekhez képest, hogy az érdeklődők nem tudták már megvásárolni őket. A külföldi könyvek behozatalával természetesen most is foglalkoznak: rendelésre szerzik be őket, illetve intézményeknek egész könyvtárakat állítanak össze.

A digitális könyvek megjelenésével új korszak kezdődött az olvasási kultúrában. „Érint is minket és nem is. A szakkönyvekre, újságcikkekre, olyan tudományos dolgozatokra, melyek szakága rohamosan fejlődik, és nincs idő könyvet szerkeszteni, kiadni, serkentőleg hat a digitális kiadás, ezeket jómagam elektronikus kiadványként vásárolom meg, és olvasom el. Hatékonyabban, hamarabb és olcsóbban hozzájutok így az engem érdeklő szakkiadványokhoz. Viszont vannak olyan műfajok, mint a szépirodalom, gyermekkönyvek, történelem, fordítások, ahol egy táblagép soha nem fogja pótolni a nyomtatott oldalakat” – mondja Weghofer Erna.

A Gaudemus könyvesbolt megnyitásakor összesen három, magyar kiadványokat árusító üzlet létezett, azóta a számuk a kétszeresére nőtt: „Egy utcában lehet száz könyvesbolt is, aki jól, szívvel-lélekkel teszi a dolgát, és eredményeket is fel tud mutatni, oda szívesen bejárnak a vevők. Ha Kolozsváron még nyílik tíz könyvesbolt, az is serkentőleg fog hatni ránk. Erdélyben minden kulturális intézmény – akár alapítvány, egyesület vagy könyvüzlet – addig marad meg, ameddig azt az iránta érdeklődők fenntartják. Egy itteni magyar embernek soha nem szabad elfelednie, ha nem vásárol erdélyi könyvesboltban, az előbb-utóbb meg fog szűnni” – vélekedik a Gaudeamus vezetője.

Nyáry Krisztián író, a Magvető Kiadó frissen kinevezett igazgatója, a könyvek terjesztésében is érintettként válaszolt arra a kérdésünkre, hogy mi egy sikeres könyvüzlet titka: „Van egy pár olyan könyvesbolt Budapesten, de máshol is, amelyeket nagyon szeretek. Ezek zömmel a kis boltok, ahol nem központilag döntik el, mit rendelnek, mit nem. Ettől aztán vezetője pontosan tudja, hogy kinek árul, ki a közönsége és annak mi kell, és nagyon gyorsan reagál a változásokra. Ezek az igazán jó könyvesboltok, hiszen van egy profiljuk, így sokáig tudnak működni. Budapesten ilyen az Írók Boltja, valamint a Láng Téka, az első magánkönyvesbolt a rendszerváltozás után. Utóbbi a Gaudeamusnál is kisebb bolt, sikerének titka pedig az, hogy vezetője ismeri az olvasóit, ismeri a szerzőket, és a kettőt nagyon hatékonyan tudja összekötni. Ugyanezt tapasztaltam ebben a kolozsvári könyvüzletben is”.

Az ünnepségen további érdekes adatok is elhangoztak: 15 év alatt mintegy 65 ezer cím volt megtalálható az üzletben, évente nagyjából 115 ezer vásárlás történik, és a Gaudeamus 530 kiadóval tartja a kapcsolatot.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.