Aranyélet, a sikeres magyar filmsorozat

Kádár Hanga 2016. december 22., 17:05

A magyar filmtörténetben talán egyetlen tévéfilmsorozat sem kapott ennyire pozitív kritikát tekintve, hogy ilyen magas költségvetésű, minőségi akciódrámát még nem gyártottak Magyarországon. Az Aranyélet olyan történetet mutat be, amellyel mindannyian tudunk azonosulni. 

galéria

A magyar HBO új, saját gyártású sorozata könnyen a képernyő elé ragasztja a nézőt, nemcsak a magyarországit, de az erdélyi magyart is, hiszen az erős közép-kelet-európai típusú sorozat finomkodások nélkül kérdez rá, hogy meg lehet-e élni becsületes, minimálbéres fizetésből a Kárpát-medence közepén. A helyes válaszig egyelőre még nem jutottunk el, hiszen jelenleg fut az Aranyélet második évada, a készítők tervei szerint pedig lesz harmadik is. De valahogy nem is várjuk a megélhetési kérdésre adott választ, az önmagától körvonalazódik a cselekmény során. A film a figurák által választott és kísérletezett lehetőségekre fekteti a hangsúlyt.

Drága és minőségi film

Adott az idilli Miklósi család apával, anyával, fiúgyerekkel, lánnyal és kutyával a budapesti felső tízezer medencés villanegyedében. Minden arany ékszerekkel tele áloméletnek tűnik első percekben, ám hamar körvonalazódik a valóság: a család feje, Attila, ingatlanügynöknek adja ki magát. A több millió forintot érő házak előlegeit egyszerre több, becsapott, hiszékeny embertől zsebeli be, amikor éppen nem gyerekkori barátjának „segít” árucsempészésben milliókért. Attila adott pillanatban megelégeli a kényszerből választott életformát, de Janka, a felesége nem hajlandó megválni a luxus kézkrémjeitől és a selyemhálóingtől. Az akciódráma mozgalmas jelenetei a gördülékeny, könnyen élvezhető köretet adják, az igazi konfliktus viszont a család ideológiai és pszichikai szétszakadásából fakad. Az apa változtatni akar, hétköznapi, tiszta életet szeretne biztosítani a gyerekeinek, az anya semmiképpen sem hajlandó visszamenni a panellakásba. Márkot, a fiúgyereket jobban érdekli a gengszter-rap, a füves cigaretta és a törvénytelen zsebpénz, mint az érettségi, Mira pedig szép lassan a szemünk előtt gyúródik át megtört, magányos, csapongó tinédzserré a felelőtlen családi háttér miatt.

Az első évad sem hiányos a pörgős, hirtelen váltó, meglepő fordulatok tekintetében: épp annyi elvarratlan szálat és feldobott lehetőséget hagy maga után, hogy tűkön üljön az ember a második évad érkezéséig, amely már kérdés nélkül bizonyította: az HBO emelt a mércén. A film magas költségvetésének köszönhetően minőségi vágóképeket, lágy színeket kapunk olyan akciójelenetek mellé, amelyet még magyar filmforgalmazásban nem láttunk. Nemcsak az lendít a színvonalon, hogy az egyszerű epizódszerepekre is elismert színészeket válogatnak – Seress Zoltán, Lengyel Tamás, Rajkai Zoltán, Hevér Gábor, Nagypál Gábor –, de egy-egy utcai autós-üldözős, fegyveres jelenetnél olyan érzést kelt a két rendező, Mátyássy Áron és Dyga Zsombor, mintha Quentin Tarantinótól tanultak volna.

Együtt lélegzünk a szereplőkkel

A megnyerő történet és a szokatlanul, de pozitív értelemben vett erős látvány mellett a bravúros szereposztás teszi még inkább színvonalassá a filmet: az Attilát játszó Thuróczy Szabolcs hozza a tőle megszokott, lenyűgözően természetes játékstílusát, aki bűnözőből hamar elgyötört, változni akaró áldozattá válik, így talán leginkább ő lopja be magát az ember szívébe az első évadban. A Jankát alakító Ónodi Eszter még mindig ragyog a képernyőn, szinte sugárzik karakteréből az erő, a határozottság. Hiteles alakításának köszönhetően már a kimondott szavak előtt, a mozdulataiból értjük figurája érzelmi viszályait.

A mindig első és utolsó menedékként működő, milliárdos csempész családi barát, Hollós Endre karakterét a várt, szikrázó tekintettel, mindig erős lélekjelenléttel hitelesen alakítja Anger Zsolt. A Miklósi család gyerekeit játszó fiatalok pedig a nagy magyar színészek nyomaiba erednek: Döbrösi Laura természetes hanghordozásával, kifejező tekintetével az első pillanattól kezdve megnyerő, Olasz Renátó pedig a második évadra finomított a korábbi, néha túlzó mimikáján. „Attilát játszani inkább élvezet, mint komoly nehézség, olyan, mintha rám írták volna a szerepét, bár nem könnyű Miklósiék életformáját olyan hitelességgel átéreznem, hogy a néző ne azt érezze, hazudnak neki. Együtt kell lélegezni a karakterrel, hogy a nézőhöz is közel kerüljön a figura” – mondta el lapunknak Thuróczy Szabolcs.

Nemzetközi színvonalú akciódráma

A második évadot megszínezik a kilencvenes évekbeli múltképek, amelyek a főszereplők fiatal éveinek alakulásáról szólnak: hogyan, miért ugrottak fejest az illegális világba, miért válik az egyszerű magyar emberből bűnöző és gyilkos a közép-kelet-európai megélhetési lehetőségek között fulladozva. Az eddig szélsőségesebb ideológiájú figuráknak hitt karakterek egyre árnyaltabbak lesznek, mindegyiket egyszerre gyűlöljük és szeretjük, nincs abszolút negatív vagy abszolút pozitív hős, a film egyszerűen megértet – néha elborzasztva, máskor rokonszenvet ébresztve Miklósiék és Hollós iránt.

„A második évad sűrűbb, drámaibb, felkavaróbb, precízebb, a forgatókönyv is ugrott egy szintet” – összegezte legutóbbi kolozsvári látogatásán kérdésünkre Thuróczy Szabolcs, aki szerint a forgatásokon is nemzetközi hangulat uralkodik. Nemcsak a karakterek sorsának alakulására, de minden színészre és stábtagra külön figyelmet fordítanak. Elárulta, a színészek véleményét is kikérték az általuk játszott szereplő életének további állomásairól.

„Az Aranyélet az a film, amiben el tudsz mélyülni, de egyszerre fel is zaklat, közben pedig a sorozat előnyére válva egyre több dologról szól” – fejtette ki Thuróczy, aki az egyelőre háromévados sorozat mondanivalóját így összegezte: ami nem öl meg, az megerősít.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.