Zenei elhivatottságú Guinness-rekordkísérlet – Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész 130 órás zongorajáték-maratont tervez

Sütő Éva 2021. augusztus 20., 20:31

Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész november 30.–december 5. között 130 órás zongorajáték-maratont tervez Mozart halálának 230-ik évfordulójához kötve. Az előadóművésszel arról is beszélgettünk, hogy Thurzó Sándor Zenetörténeti Múzeum és Adattár néven zenei magánmúzeumot tervez.

Thurzó Zoltán családi örökségként ápolja a nagyváradi zenei hagyományokat •  Fotó: Sütő Éva
galéria
Thurzó Zoltán családi örökségként ápolja a nagyváradi zenei hagyományokat Fotó: Sütő Éva

– Guinness-rekordot szándékozol dönteni egy 130 órás zongorajátékkal. Mi célja ennek az emberpróbáló teljesítménynek azon túl, hogy örökre beírhatod neved a világ legnagyobb rekord­gyűjteményébe?
– E szándékot komoly felkészülési időszak előzte meg. Jelen pillanatban erre a rekordkísérletre kaptam meg a lehetőséget, de szándékomban van további hat, zongorával kapcsolatos világrekordot megdönteni. Senki sem tudta (kivéve pár személyt a közvetlen közelemben), hogy titokban edzettem három és fél évig, s a szellemi kapacitásomat, valamint fizikai erőnlétemet folyamatosan készítettem fel az emberpróbáló megmérettetésre.

A cél, amiért e nemzetközileg ismert brandhez szeretném a nevemet társíttatni, illetve majd kihasználni az általa kínált lehetőséget az, hogy a nemzetközi koncertek mellett szeretnék létrehozni Nagyváradon egy egyedülálló zenei magánmúzeumot, amelyet Thurzó Sándor Zenetörténeti Múzeum és Adattár néven szeretnék a helyi és nemzetközi köztudatba beemelni.

– Háromgenerációs zenészcsaládból származol. Ösztönöz, illetve kötelez a család múltja ebben az elhatározásodban? Esetleg a szülővárosod népszerűsítésére is gondoltál?
– A családom célja, hogy nagyapám, Thurzó Sándor (1920–2009) nagyváradi zenetörténész munkásságától kezdődően a város zenei életének teljes rögzítését és felkutatását naprakészen vezessem. Nagyapám majdnem 70 évet szentelt életéből Nagyvárad zenetörténetének megismerésére és megőrzésére. Ezáltal is szeretnénk e városnak a rangját és szakmai tekintélyét emelni és kitárni az érdeklődők, kutatók felé.

Kevés olyan város van, amelynek több száz éves zenei múltját egy család nyomon követné, kutatási eredményeit pontosan, több generáción keresztül vezetné.

Célom, hogy napjainkban is tisztán láthassuk mindazt, ami a nagyváradi zenei élettel kapcsolatos. Szeretném azokat a nagyváradi zenetörténeti adatokat megosztani, amelyek a birtokomban vannak. Úgy tűnik, sokan nem ismerik Nagyvárad kilencszázéves zenei múltját, és ez szerintem nagy baj.
A munkát együtt folytattuk édesanyámmal nagyapám elhunyta után is. Eddig is voltak, akik ismerték mindazt, amit a család egyedüliként 70-80 év alatt gyűjtött össze, de ezen emberek többsége vagy nagyon koros lett, vagy időközben elhunyt. A világ viszont sebesen halad, ezért frissíteni kell a dokumentációs adattárat és ennek folyamatos ismertetését. Szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy az eddiginél még tisztább kép rajzolódhasson ki Nagyvárad komolyzenei életéről.
A helyi zenetörténelmet egy számunkra „másik korban” sokan ismerték. Anno, a zenetudományi berkek munkatársai és nem is olyan rég zenekutatók, monográfiák szerzői, New Yorktól Pekingig, Sydney-től Oslóig mind felkeresték városunkban Thurzó Sándort. Ha kaptak pozitív visszajelzést, rögtön jöttek kutatni, és számukra további érdekes kutatási anyagot is felfedeztek. Mindezeket az új in­formációkat a későbbiekben közölték.

– Milyen a család zenei dokumentációs adattára?
– A nagyváradi zenetörténelmünk lapjai mindannyiunk öröksége. Nagyvárad zenekultúrája sok szállal kapcsolódik az általános európai zenei élet szövedékébe. Nálunk az első a pontosság, ezért minden adat 13 különálló rendszerben és kritérium alapján van lebontva a jobb áttekinthetőség miatt.

Dokumentációs adattárunk jelen pillanatban 1760-tól kezdve 17 229 részt rögzített, amely napjainkban is növekszik.

Továbbá 30 másodlagos forrást tartunk számon 1199-ig visszatekintve. 174 helyi zeneszerzőről van kimutatásunk, több száz előadóról. Ezen felül mind a 238 helyszínt ismerjük, ahol 1199-től napjainkig valamilyen komolyzenei tevékenység folyt. Helyszínként tekintünk azokra a helyekre is, amelyek időközben többszörös névváltoztatáson mentek keresztül. Rengeteg tárgyi anyagunk van, olyanok is, amelyeket széfben őrzünk, házon kívül.

– Van-e precedens hasonló rekordteljesítményre, s ha van, ki tartja ezt a csúcsot?
– Természetesen van. Ezt a világrekordot jelen pillanatban egy New Delhi-i születésű zongorista, Mrityunjay Sharma tartja 127 órával, 8 perccel és 38 másodperccel, amelyet 2015. október 11–17. között ért el. Én viszont kicsit kerekíteni akarok a tervezett 130 órával, de ha bírni fogom, akkor ennél több is lehet.

– Hogyan zajlik egy ilyen többnapos rekordkísérlet? Vannak-e szabályai, be kell-e jelenteni a szándékot valamilyen szervezetnél?
– Elsősorban fel kell venni a kapcsolatot a székhellyel, amely Londonban van. Emellett sok pénzt is ki kell fizetni kategóriánként. A Guinness World Re­cords részére idén januárban négy külön kategóriában adtam le a jelentkezésemet, amelyek mind zongorajátékkal voltak kapcsolatosak. Április 27-én kaptam meg a választ, amely szerint csak egyet engedélyeznek, mert a járvány miatt minden bizonytalan. E vállalást viszont engedélyezték, mert kamerával/kamerákkal, ha felveszem, akkor azt is elfogadják. Szóval három előjegyzést és ennek összegét már buktam, de legalább maradt egy, ami a legerősebb vállalás volt a négy közül. A jó hír mellé megkaptam egy roppant feszes menetleírást, és egy sok pontból álló útmutatót is. Ezeket mind be kell tartanom, mert ha nem, akkor is bukhatok, ha túllépem a 130 órás játékot.

Sokan el sem képzelik, hogy menyire kötött háttérdologról beszélünk, ami a Guinnesst mozgatórugóként működteti.

– Csak klasszikusokat játszhatsz vagy egyéb műfajt is?
– A leírás szerint több stílusban kell játszanom: filmzene, jazz, komolyzene és más. Én a komolyzenére fogok összpontosítani, hiszen több mint 1000, egy hét alatt kézbe vehető repertoárral rendelkezem.

– Melyik intézmény adott helyet a rekordkísérletnek, amelyre november 30. reggel 8 óra és december 5., este 23 óra között teszel próbát?
– A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem vezetőségét kerestem fel a rekordvállalási elképzeléssel, meg is egyeztünk, és kiemelt partnereim lettek. A világrekord-kísérlet az intézmény dísztermében fog megrendezésre kerülni.

– Milyen szervezeten keresztül folyik az esemény támogatása? Kiktől remélsz anyagi és humán erőforrás-támogatást?
– A művészeti egyesületem az a jogi személy, amely a törvényességet szem előtt tartva az egész vállalást a hátán tartja majd. Jelenleg még mindig a 15 ezer eurós költségek felénél tartok. Remélem, a meglevő támogatók mellett további cégek is látnak fantáziát a Guinness-brandben, és az általa kínált globális marketinglehetőségben. Mert ha nyerek, részben mindenki rekorderré válik körülöttem. Ehhez csak fel kell vennünk egymással a kapcsolatot és megbeszélni a részleteket. Mifelénk

sokan nem tudják, hogy mindez milyen előnyökkel járhat, és mennyire megkönnyít bizonyos ajtókon való bejutást. Ha azok a cégek, amelyek nemcsak helyileg, de országosan és globálisan is szeretnének ismertté válni, támogathatnak.

– Hogyan lehet felkészíteni az emberi szervezetet egy ilyen teljesítményre?
– Évekig tartó hosszas edzéssel, elemzéssel, jegyzeteléssel, stratégiák elemzésével, ezeknek csiszolásával és sok gyakorlással. Komolyzenei zongoristaként már sok olyan terület van, amelyet csak erősíteni kell: a koncentráció, a folyamatos laza játék kialakítása, a maratoni gyakorlás és a hatalmas repertoárismeret.

– A zenei maraton időpontjának végét december 5-re időzítetted, Mozart halálának évfordulójára. Hogyan illeszted bele e zeneszerző emlékét az eseménybe?
– Az év végi dátumot több szempont alapján választottam ki. Egyfelől a január ötödikei regisztrálással elvettem mindenkitől a próbálkozás lehetőségét. Másrészt télen nincs nagy hőingadozás, ami fontos az ellenálló-képesség szempontjából. A harmadik a legjelentősebb:

idén emlékezik meg a komolyzenei világ Mozart halálának 230. évfordulójáról, amely épp december 5-re esik.

Mivelhogy a komolyzenei világ egy jelentős hányada ördögtől valónak tekint mindent, ami az átlagtól eltér, és önálló utakon akar járni, így azoknak is szeretnék célzottan üzenni: ismereteim szerint nincs egyetlen magyar vagy román zongoraművész, aki egyszemélyben játszaná koncertszerűen Mozart összes zongoraszonátáját, fantáziáját és ron­dóját. Ezt megtoldom majd Beethoven mind a 32 zongoraszonátájával. E kettőt pedig becsomagolom további 450 zongoramű eljátszásával. Ha mindez a kulturális érték, amellyel a Guinness-brandet kívánom feltölteni, nem üzen elhivatottságot, akkor nem ér semmit az egész.

– Vannak-e még hasonló terveid?
– Rengeteg. De ezekkel csak akkor lépek elő, amikor elérkezettnek érzem az időt. Biztosíthatok mindenkit, hogy sok érdekes ötlet van a tarsolyomban, amelyeket szeretnék megvalósítani.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.