Az unitárius kollégium Erdély egyik legrégibb tanintézete, létrejötte Dávid Ferenc vallásalapítónak köszönhető. Az intézmény tavaly töltötte a tiszteletreméltó 450. évét, és noha az idők folyamán többször is nevet váltott – volt már 7. számú elméleti líceum, majd Brassai Sámuel nevét vette fel –, mindenkori lakói mindig magasan tartották a mércét. A kollégiumnak jelenleg otthont adó épület 1901-ben készült el Pákey Lajos műépítész tervei alapján. A főbejárat fölé felkerült a jelmondat: Musis et Virtutibus – azaz Múzsák és erények, ami akár útmutatóul is szolgált a benne megforduló diákoknak, tanároknak.
Immár megszámlálhatatlanul sok generáció jeles képviselői koptatták ennek az iskolának a lépcsőit, itt készültek szembenézni a nagybetűs élettel. Utódaiknak sem kell szégyenkezniük, bőven lesz majd mit felmutatniuk az utánuk következőknek. És így, generációról generációra kap értelmet a kapu feletti jelszó, amelyet még a kommunista rendszernek sem sikerült eltörölnie. Sem a homlokzatról, sem a lelkekből. Az udvar öreg harangja még mindig szól, ahogyan Atlantisz is harangoz – immár tizennyolc esztendeje!
Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök a versmondó vetélkedő megnyitóján úgy fogalmazott, hogy
az Atlantiszon lenni olyan, mint „meghallani karácsony reggelén a templom harangját”.
Az április 13-15. között lezajlott verseny – amelynek megálmodója, szíve és lelke Solymosi Zsolt tanár és Dénes Éva tanárnő, szervező – idei tematikáját A szó hatalma címmel határozták meg a szervezők. Elsősorban azt szerették volna megragadni, hogy milyen különös erővel bírnak a szavak, hogyan mondják el a számunkra megfogalmazhatatlan és kimondhatatlan valóságot, érzést, a lét kifürkészhetetlenségét. Kötelező versként Karinthy Frigyes Az ige így születik című költeményével kellett készülniük a versenyzőknek. A következő feladat egy – a témához illeszkedő – szabadon választott magyar vagy világirodalmi alkotás volt. Kategóriánként (9–10-es, valamint 11–12-es korcsoportból) minden középiskolából két-két diák nevezhetett be. Végül 10 megye – Arad, Bihar, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Maros, Máramaros, Szilágy és Szatmár – összesen 52 diákja vállalta a megmérettetést. Nem volt könnyű a zsűri tagjainak – Laczkó Vass Róbert színművész, a zsűri elnöke, Rekita Rozália színművésznő, Kocsis Tünde rendező, a Phoenix könyvesbolt képviseletében Pop Ioana és Nánó Csaba újságíró –, akiknek sok színvonalas szavalat közül kellett kijelölniük a nyerteseket. A támogatóknak köszönhetően a szokásosnál is több díj került kiosztásra, bár minden diák, aki részt vett a vetélkedőn, megérdemelt volna egy kitüntetést.
A vetélkedő fényét emelte, hogy az esemény zárásaként Laczkó Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész Az indiánok nem hagynak cserben minket című rendhagyó zenés történelemórájukkal ajándékozták meg az egybegyűlteket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.