Elképzelt világ: Márton Evelin új kötetéről

Nánó Csaba 2021. október 30., 12:18

Új kötettel jelentkezett a Kolozsváron élő Márton Evelin, a nagysikerű Szalamandrák éjszakái szerzője. A Solea Minor című könyv az író nagyjából ötévnyi „hallgatása” után jelent meg a Bookart Kiadó gondozásában.

Márton Evelin regényét elsősorban nyelvének sajátos groteszksége teszi lebilincselővé •  Fotó: Helikon.ro
galéria
Márton Evelin regényét elsősorban nyelvének sajátos groteszksége teszi lebilincselővé Fotó: Helikon.ro

Bevallom, újabban ritkán fordul elő velem, hogy a könyvet le sem teszem a kezemből. Foghatnám az időhiányra, hivatkozhatom bokros teendőimre vagy pusztán a lustaságra, tény, hogy én sem olvasok annyit, mint hajdanán. De Márton Evelin előző kötete, a Szalamandrák éjszakái annyira lekötötte figyelmemet, gondolatvilága olyan újszerűnek és megragadónak tűnt, hogy szinte faltam az oldalakat, feledve minden búmat és bánatomat.    

  

A regényben szereplő Solea Minor egy kis földdarab, ami a valamikori világból marad
A regényben szereplő Solea Minor egy kis földdarab, ami a valamikori világból marad
 

A reveláció folytatódott Márton új könyvével is, ezt is egy szuszra sikerült elolvasnom.

Valamelyest a Szalamandrák síkján mozog a Solea Minor – képzelet és valóság ötvöződik bennük. Bár utóbbiban inkább egy kitalált (mégis elképzelhető) világ van jelen. Márton Evelin erőssége, hogy rendkívül olvasmányos, stílusa egyedi és félreismerhetetlen.

A regényben szereplő Solea Minor egy kis földdarab, ami a valamikori világból marad. „Rendkívül színes karakterek népesítik be a regényvilágot: a bélyegfestő, a mókamester, a temetőőr, a postamester és felesége, Cicuka, aki hol nő, hol macska, hol tojásrakó emlős, Lizusár, a korosodó, de jó erőben levő fókahölgy, Kurbet, a csavargó rozmár, aki érti az emberek halandzsáit, és még sokan mások. Márton Evelin regényét elsősorban nyelvének sajátos groteszksége teszi lebilincselővé” – írja a könyv fül-
szövegében a kötet szerkesztője, Mihály Emőke.
„Elődjeinkkel ellentétben mi rengeteg információhoz férünk hozzá, tanulható és tanítható az, hogyan viszonyuljunk a térhez, amelyben létezünk. De a Solea Minor nem feltétlenül erről szól, nem manifesztum, nem tanítómese, nem útmutatás, tulajdonképpen a magány, az elmagányosodás, az emlékek/emlékezés szeszélyes természete érdekelt és érdekel, sokkal inkább erről szerettem volna szólni – de ugye azt nem befolyásolhatom, hogyan értékelik és értelmezik mindezt az olvasók” – fejtette ki egy interjúban a kötet csíkszeredai bemutatója után a szerző.
Márton Evelin 1980. március 5-én született Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen művészettörténetet tanult. Kötetei: Bonjour Leibowitz (novellák és más szövegek), 2008; Macskaméz (novellák és más szövegek), 2011; Papírszív (regény), 2012; Szalamandrák éjszakái (regény), 2015; Solea Minor (regény, Bookart Kiadó), 2021.

Részlet a kötetből
„A tél is ugyanilyen hirtelen jön nemsokára – gondolta, és megvakarta a fejét. Fejbőrén a növekvő hajtüskék sötétkék sapkává alakulnak, télire bolyhossá lesznek, és belelógnak a fülébe, hogy hallását eltompítsák. A bolyhok miatt erősebben hallja majd a fejében keletkező zajt, a fogaskerekek surrogását, a szerkezet lágy döngicsélését. A langyos szél vékony mázzal vonta be, amely pikkelyesre száradt a bőrén. Ha megmozdult, vedleni kezdett, pókhálószerű fátyol lebegett utána: a lustaság lehámló kígyóbőre.”
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.