Nagyok az esélyeink a járvány legyőzésére – Zétényi Zsolt jogtörténet-kutató a pandémia várható társadalmi hatásairól

2021. március 20., 10:17 utolsó módosítás: 2021. március 24., 13:42

Milyen társadalmi változásokat hozhat a koronavírus-járvány? Milyen hatása lehet a vezető rétegre és a nagy tömegekre a pandémia által okozott válság? A konzervatív vagy a liberális világnézet erősödhet meg a következő években? Zétényi Zsolt budapesti ügyvéddel és jogtörténet-kutatóval beszélgettünk.

Nagyok az esélyeink a járvány legyőzésére – Zétényi Zsolt jogtörténet-kutató a pandémia várható társadalmi hatásairól
galéria
Zétényi Zsolt szerint a tudatos emberek életmódjában a járvány megnöveli az egészséges életmód értékét Fotó: Hering József

– Hogyan látja a koronavírus-járvány kimenetelét Magyarországon?
– A járvány lecsengéséhez szerintem több mint egy esztendő szükséges. Összehasonlító adatok szerint jól állunk az oltóanyag tekintetében, ez azonban vajmi kevés. Felháborítónak és megdöbbentőnek tartom az újranyitási beszédmódot és azt az ostoba reklámot, ami a nemzeti konzultáció fő kérdésévé teszi az újranyitást akkor, amikor a halálozási ráta tekintetében az egész világon hét ország van Magyarország előtt. De abból kettő mini városállam (Gibraltár, San Marino), szóval valójában az országok tekintetében nem is a 8., hanem a 6. Magyarország. Várom a felelős tudományos választ, hogy mi az oka ennek a tragikus aránynak? Biztató, hogy az átoltottság tekintetében jó a helyezésünk. De vajon

a szuverenista, jól védekező Magyarország állapota miért ilyen rossz a legfontosabb adat, az elhalálozások tragikus számát illetően?

– Hogyan látja egyes ellenzé­ki pártok hozzáállását az oltásokhoz?
– E sötét helyzetben nem lehet elég súlyos szavakat találni arra a kormányellenes propagandára, amely kételyek ébresztésével akarja hátráltatni a keleti vakcinák igénybevételét, s ezzel növeli az áldozatok számát. Aki nem tud segíteni – belföldön vagy a nagyvilágban terjeszti rémhíreit –, annak nincs joga kételyek terjesztésével rontani embertársai esélyeit. Nagy a felelősségük a tudós, orvosi képesítésű személyeknek, akik tekintélyüket romboló nézetek terjesztésére használják, és lebeszélik a betegeket az oltásról. Ez megközelíti az emberiesség elleni bűntett fogalmát…

– Megítélése szerint a járvány miként befolyásolja az emberek döntéseit?
– A társadalomért felelősséget érző réteg szélesebb kör, mint az értelmiség. Ide tartoznak az istenhívő emberek és a tág értelemben vett művelt emberek. A közért felelősséget érzők és munkálkodók. Ezek lehetnek önkormányzati képviselők, társadalmi szervezetek tagjai és így tovább. Ha ezt a felelős közeget nézzük, akkor ennek tagjai közelebb kerülhetnek egymáshoz a közös felelősség által, és bölcsebbé válhatnak. Mindenképpen

érezniük kell, hogy az élet végesebb, mint gondolnánk. Éppen ezért a véges életidőben meg kell válogatnunk, hogy mit cselekszünk és mit nem.

A közjóra irányuló, értelmes, hasznos cselekedeteknek és munkálkodásnak van most helye és az erre irányuló gondolkodásnak. A tudatban létrejöhet egy ilyen változás a felelős közegben. A felelőtlen, ha úgy tetszik, gonosz erők által megszállt emberekre pedig egyáltalán nem lesz hatással. A műveletlen emberek, akik megússzák a vírust, majd fölös bizakodással annyit mondanak: na ugye, ez sem okozott nekünk bajt.A bölcsek bölcsebbek lesznek, a tudatlanok pedig ostobábbak és esetleg kártékonyabbak.

– Aki tisztában van a vírus következményeivel, arra milyen hatással lehet a pandémia?
– A tudatos emberek életmódjában nyilván megnöveli az egészséges életmód értékét, a tisztálkodás, a vitaminfogyasztás, a testgyakorlás jelentőségét. Hogy értelmes és védekezésre alkalmas életet éljünk. Érezzük az imádság erejét, a hitünk megerősítését. A magyar társadalomban egy ilyen járvány a tudatos elemek bölcsességének és hatásosságának növekedését jelentheti. Úgy vélem, egy ország sorsát néhány ezer, esetleg tízezer ember határozza meg. Meggyőződésem szerint ezek bölcsebbek és értékes döntésre alkalmasabbak lesznek.

– Hogyan éli mindennapjait a járvány időszakában?
– Többet olvastam és imádkoztam. Okosabban, életvédőbben próbáltam élni, tájékozódtam a vírus mibenlétéről, a célszerűen szedhető vitaminokról, amelyek közül kiemelkedik a multivitamin mellett a C-, A-, B- és különösen a D-vitamin, továbbá propolisz, aloe vera. Egyébként vitaminokkal élek évtizedek óta, de ezeket most tudatosabban használom. A járvány időszakában minden nap sétáltam a Városligetben. De nehezen élem meg, hogy alig találkozhatok barátaimmal.

– Milyen tanulmányokon dolgozik jelenleg?
– Két nagy tanulmányon. Az egyik a szentkoronás könyv, ami több évtizedes munkám összegzése és a Szent Koronával kapcsolatos legkülönbözőbb elemi szintű, jelentőségű ismereteket, összefüggéseket kívánom bemutatni lehetőleg olvasmányosan. A történetétől az alkotmányosságon át a mindennapi hatásokig. Egy jól kezelhető, szinte enciklopédikus jellegű könyv lesz. Dolgozom még Bajcsy-Zsilinszky Endre – a magyar népi gondolat és a nemzeti radikalizmus nagy alakjának – 1918–1924 közötti, korai írásainak kiadásán is.

– Melyik világnézet erősödését hozhatja a járvány okozta világválság?
– A válság a konzervatív értékrendet erősíti. Ez a meglévő élet megbecsülése, védelme, az élet jelentőségének tudatát jelenti. A konzervativizmus a megélt életet, nem a várható változásokat kutatja. Arra keresi a választ, hogy a jelenben hogyan tudunk istenfélőbben, értékesebben és értelmesebben élni.

Az értelmes ember értékrendjében az individualizmusnak háttérbe kell szorulnia, mert az embernek rá kell jönnie, hogy közösségi védelem alapján számíthat biztonságra és élhető életre.

Ezt meg kell élnie, és ezt meg is éli. A konzervatív értékrend erősödését jelenti az élővilág, a természet megbecsülése. Nem legyőzzük a természetet! Nem az ember a világ ura! Bebizonyosodik, hogy az ember a teremtett természet részeként, mint annak elfogadója és tisztelője számíthat az életre. A koronavírus a természet csapása az emberen, így az ember a természet által tud Isten segítségével győzedelmeskedni. A természeten belül tudjuk kialakítani a vakcinákat és a gyógyszereket. A történet a teremtett világba vetett tiszteletet fogja megerősíteni.

– Amivel szemben áll a liberális törekvés...
– A liberális törekvés és cél szerint minden legyőzhető, a világ felett uralkodhatunk, az ember mindenható. A liberálisok célja az individuum boldogulása. A műveltebb közvéleményben ez az eszme remélhetőleg háttérbe fog szorulni. A koronavírus végeredményben vereségre van ítélve. Ami életképes, az a magát jól védelmező, szeretetelvű közösség. Az élet megbecsülése is erősödhet. A hagyományos értékrendű politika megbecsülése is javulhat.

A hatékony kormányzati politika felértékelődik egy hatékony védelem után.

A szeretetnek – a nemes értelemben vett szolidaritásnak – biztosak az esélyei a koronavírus legyőzésére a gyűlölettel, a közösség- és nemzetellenességgel szemben. A Gondviselés kezében vagyunk…

– Mennyire elrettentő példa az, ami az Egyesült Államokban történt?
– Amerikában, ahol nagy tömegek pusztultak el, mégis van egy olyan közeg – többek között az Antifa mozgalom – , amely egyáltalán nem törődött a járvánnyal. A maga céljait szolgálva képes erőszakos mozgalmakat fenntartani. Egy olyan országban, ahol dúl a koronavírus, ez élő bizonyíték volt arra, hogy jelentős tömegekre semmilyen hatása nincs egy ilyen járványnak sem.

Zétényi Zsolt
Ügyvéd, jogtörténet-kutató. Veszprémben született 1941-ben. Az 1989-es rendszerváltás időszakában a Bajcsy-Zsilinszky Társaság főtitkára volt. E minőségében vett részt a rendszerváltozást közjogilag megalapozó nemzeti kerekasztal tárgyalásokon. 1990–1994 között MDF-es országgyűlési képviselő. Nevéhez fűződik a kommunista időszakban elkövetett és a diktatúra által nem üldözött emberölések megbüntetését lehetővé tevő, a kelet-közép-európai térségben első igazságtételi törvény. 1994 óta ügyvédként dolgozik, alapítója a Nemzeti Jogvédő Alapítványnak, amelynek ma is kuratóriumi elnöke. Rendszerváltoztató jelentőségű bűnügyekben volt védő, a sértetteket képviselte a tiszakécskei és a mosonmagyaróvári sortűzperben. A Szent Korona eszme időszerűségéről, nemzetstratégiáról írt könyveket. A kommunista önkény bűneivel való folyamatos igazságos elszámoltatásért küzd. Özvegy, két felnőtt gyermeke van.

Kelemen Miklós

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.