– Nemcsak borivóknak címmel tavasszal megjelent a BRVLG zenekar bemutatkozó lemeze. Mekkora munka eredménye az album?
– Megközelíthetem több oldalról is, hiszen bő húsz évvel ezelőtt találkoztam azzal a boros verssel – nevezetesen Pilinszky Bordal remekével –, ami öt évvel ezelőtt indította el a majdnem tízéves Evilági együttesünk újabb, tematikus vonalát. Egyszerűbben és érthetőbben fogalmazva: két évet ölelt fel a kutatói és alkotói tevékenység, amelyet 2008 őszén az első koncert pecsételt meg.
– Az irodalmi feldolgozások jelentős részét képezik az új lemeznek. Milyen szempontok alapján történt a válogatás?
– A zenei alkotást – bennem, belőlem, vagy inkább általam – a kezdet kezdetén a versek hívták életre. Ez az alapélmény két évtizede elkísér, és jelenleg is az egyik legfontosabb megnyilvánulása eme zenés teremtés-játéknak.
A népdalfeldolgozásokkal óvatosabbak vagyunk, de úgy éreztük, a teljességre való törekvésben érintenünk kell egy-két felszabadultabb hangulatot. A versek felkutatásának – azon túl, hogy legyen bennük boros utalás – fő szempontja az volt, hogy zenei inspirációkat közvetítsenek. Ez alapvető igény, ami nélkül nem születhet dal.
– A lemezen három elismert magyarországi vendégművész is szerepel: Szalóki Ági énekesnő, Juhász Gábor dzsesszgitáros és Ferenczi György szájharmonikás.
– A sokszínű Evilági történetben első alkalommal határoztuk el, hogy professzionális körülmények között rögzítsünk lemezt. Ezért az év első napjait Budapesten töltöttük, s ha már ennyire házhoz mentünk, újabb nagy álomként felmerült a vendégművészek meghívása. Örömünkre szolgált, hogy mindhárom művész igent mondott a felkérésre. A közös felvétel élménye pedig életre szóló.
– Új korszak kezdődött az Evilági együttes történetében, ugyanis Mozsikácska név alatt főképp gyermekeknek daloltok, míg BRVLG zenekarként a fiatalokat és felnőtteket próbáljátok megszólítani. Miért fontos külön elnevezni ezt a két projektet?
– Tekintettel arra, hogy az Evilági nem hagyományos együttesként működik, úgy gondoltuk, fokozzuk ezt a furcsaságot azzal, hogy a két új tervünket más-más névvel illetjük. Komolyabbra fordítva a szót: amikor a felnőtteknek beharangozott koncertünkre többnyire gyermekek érkeztek, azon túl, hogy a repertoárt a színfalak mögött átírtuk, elhatároztuk, hogy a jövőben megpróbáljuk érthetőbben elmondani szándékunkat. Tudjuk, a soknevűség kalamajkát is okozhat, de szerencsére szeretünk erről beszélgetni. Ennél jobban már csak zenélni szeretünk – gyermekeknek, fiataloknak és felnőtteknek egyaránt.
– A két célközönség közül melyiket könnyebb megszólítani, és milyen színpadi eszközöket hívtok segítségül?
– Nincs recept, vagy ha van, az kimerül abban, hogy megpróbáljuk eldalolni, szerintünk hogyan csobog a patak.
Viszont figyelmesek vagyunk, s próbálunk jelzésekből tanulni. Mára kötelező, hogy gyermekkoncertjeink interaktívak legyenek. A felnőttek már kiszámíthatatlanabbak. De ez nem baj.
– A koronavírus-járvány bizonyára megnehezítette a munkátokat az elmúlt néhány hónapban. A stúdióban is leállt az élet?
– A borvilágis lemezfelvétellel vette kezdetét legígéretesebb zenés évünk, amely a kényszerűség miatt részben meghiúsult. A bezártság első két hetében a mindennapi rutin átütemezése mellett ennek elfogadása után tudtam csak hangszert venni a kezembe.
Ezek egyik kiemelkedő mozzanata a Hajnali ének című dalunk közösségi eléneklése volt – tíz év alatt nem kaptunk ennyi lélekemelő visszajelzést egyetlen alkotásunkra sem.
– Milyen terveitek vannak az idei nyárra?
– Az elmúlt időszakban dalok és műsorötletek is születtek, de mindenekelőtt szeretnénk a legfrissebb lemezeinket népszerűsíteni. E négyhónapos kényszerpihenőt július 17-én törjük meg, hiszen Sepsiszentgyörgyön tartjuk a BRVLG Nemcsak borivóknak lemezbemutatóját a KultúrPark program keretében. Lassan megszólalnak a telefonok, jönnek a szervezői keresések – úgy tűnik, az efféle lelki töltekezésre újra lesz lehetőségünk a családterápia után.
Bede Laura
Nemrég jelent meg A város és igazságszolgáltatása. Marosvásárhely a 17. században címmel György Árpád Botond kötete, amely a Székelyföld egyik legfontosabb városának múltját tárja fel egy eddig kevéssé kutatott nézőpontból.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.