A tehetségtámogatás jövőbe való befektetés – beszélgetés Lantos Krisztinával, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetőjével

Somogyi Botond 2022. június 03., 18:31 utolsó módosítás: 2022. június 03., 22:01

A kolozsvári magyar főkonzulátus szervezésében múlt héten a kincses városba látogatott a budapesti Nemzeti Tehetség Központ vezetője, Lantos Krisztina. A központ megalakulásáról, céljairól, programjairól kérdeztük.

A tehetségtámogatás jövőbe való befektetés – beszélgetés Lantos Krisztinával, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetőjével
galéria
Novák Katalin és Lantos Krisztina. A magyar államfő is támogatja a Nemzeti Tehetség Programot Fotó: nemzetitehetsegprogram.hu

– Mi a célja, feladata a Nemzeti Tehetség Központnak?
– Missziónk az, hogy a tehetséggondozásról beszéljünk és tehetségbarát társadalmat tudjunk kialakítani. A tehetségeket támogatni azt jelenti, befektetünk a jövőbe. A legfontosabb nemzeti kincsünk ugyanis a tehetség. S mi erről úgy gondolkodunk, hogy akár határon belül, akár határon kívül éljünk, mi magyarok, összetartozunk. Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó mondása szerint a sport összehoz. Korábban rengeteget beszélgettünk vele a tehetséggondozásról, s egyszer csak eljutottunk addig a megállapításig, hogy nemcsak a sport, hanem a tehetség, valamint a róla szóló beszélgetés, gondoskodás is összehoz. Így határoztuk el, hogy a Szilágyi Áronról készült filmet elhozzuk és megmutatjuk.

Áront példaképként állítva ugyanis mindenki elhiszi, elhiheti: a tehetséggondozás rendkívül jelentős dolog. Ő kiemelten fontosnak tartja e területet.

Sokat köszönhet volt tanárainak, nevelőedzőinek, és e bemutatóval szeretne valamit visszaadni abból, amit kapott. Érdemes mindezekről beszélni, hogy ne legyenek elveszett tehetségek.

– Mikor alakult meg a központ?
– A szervezet jogelődje már régóta létezik, ám 2019-ben döntöttek úgy, hogy a tehetséggondozással foglalkozó legnagyobb kormányzati terveket egy tető alá hozzák, hiszen számos projektünk van határon innen és túl.

– Melyek ezek?
– A Snétberger Program különleges zenei tehetséggel rendelkező hátrányos helyzetű diákoknak nyújt segítséget a világhírű Snétgerger Ferenc vezetésével, nagyon sok határon túli diákunk van, sajnos Erdélyből kevesen, a legtöbben a felvidéki roma és nem roma családokból származó diákok. A kormányzati Stipendium Peregrinum Program szintén minden magyarhoz szól: ezzel a magyar kormány központunkon keresztül azokat a tehetségeket támogatja, akik a világ legrangosabb egyetemeire nyernek felvételt. Évente egy diák akár 27 millió forintot is elnyerhet. A Bonis Bona Programmal a tehetséggondozó szakemberek munkáját ismerjük el. Kimondott

öröm számomra, hogy számtalan határon túli személynek, ezen belül pedig sok erdélyi szakembernek adhattunk át Bonis Bona-díjat.

A Talentum Hungaricum Program keretében a magyar zenei tehetségeket mutatjuk be, de a tehetséggondozás terén foglalkozunk akadémiai tudással, kutatással. Elvisszük a pedagógusoknak, nevelőtestületeknek is azokat a módszertanokat, programokat, amelyekkel a tehetséggondozást a pedagógiai programnak a központi elemévé tudják tenni. Elég széles körben dolgozunk, abban bízom, hogy egyre hatékonyabban dolgozunk, megismertethetjük magunkat, és bevonhatjuk azt a tudást is, amely a határon túli tehetséggondozó pontokban a Kárpát-medencében megszületik.

– Szilágyi Áron mellett milyen ismert személyiségek segítik munkájukat?
– Rendkívül boldogok vagyunk, mert például a Stipendium Peregrinum Program keretében legmagasabb állami vezetőkkel dolgozhatunk együtt.

Az ösztöndíjprogram gazdája éppen a jelenlegi köztársasági elnök, Novák Katalin, aki előbb államtitkárként, majd miniszterként is instruktor volt.

Az ugyanis rendkívül hosszú kiválasztási folyamat, ameddig az ösztöndíjat odaítéljük egy jelentkezőnek. A kiválasztó táborba ugyanis meghívunk kiváló politikusokat, vezetőket. Dolgozott velünk Rácz Zsófia, Ekler Gergely államtitkár, aki a családpolitikai stratégiáért volt felelős, Balogh Zoltán dunamelléki református püspök, Lakatos György hegedűművész, Miklósa Erika Prima Primis­sima- és Kossuth-díjas operaénekes, Balázs János zongoraművész, Szakcsi Lakatos Béla bácsival és fiával, valamint Snétberger Ferenccel is együtt munkálkodunk. Hadd említsem meg az ifjabb korosztályból a dzsesszzenészek közül Pély Barnát, aki fantasztikus mentor a Talentum Hungaricum Program keretében. Segített nekünk Orbán Balázs és Böszörményi Nagy Gergely is, ez utóbbi a Design Terminal vezetője és a Brain Bar alapító-tulajdonosa.

Azt tapasztaljuk, hogy bárkit felkérünk – mivel tiszta értékek mentén munkálkodunk s határozzuk meg programjainkat –, szívesen csatlakozik hozzánk.

– Erdélyben milyen programokkal találkozhatunk?
– Foglalkozunk a Nemzeti Egység Program népszerűsítésével is. Hadd mondjam el ezzel az alkalommal, hogy fantasztikus ösztöndíj-lehetőségeink vannak, ilyen például a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj, amelyet minden évben meghirdetünk a Nemzeti Tehetség Program támogatásával (ebben az évben 4,4 milliárd forint fordítható különböző ösztöndíjakra, programokra). A Bonis Bona keretében is lehet ajánlani minden évben tehetséggondozó szakembereket, s a Snétberger Programba is várunk erdélyi zenei tehetségeket. Gyakorlatilag

honlapunkon folyamatosan megtalálhatóak mindazok az adatok, amelyek szükségesek a különböző pályázatok leadásához.

Úgy tűnik, egyik titkos vágyunk is megvalósulhat: szeretnénk határon túli iskolákhoz, oktatási intézményekhez eljutni, s az egyes nevelőtestületeknek a tehetséggondozás kapcsán olyan előadásokat, workshopokat tartani, hogy módszertanunkat átadhassuk. Utunknak egyik célja éppen ez volt, s bízom abban, hogy találunk olyan iskolákat, amelyek a tehetséggondozást komolyan veszik, s azokkal közvetlen együttműködést alakíthatunk ki.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.