Székely sernevelés

Rostás Szabolcs 2015. április 18., 11:59
Székely sernevelés
galéria
Fotó: Kristó Róbert

Mi lehet a végkimenetele egy olyan csatának, amelyben a világ egyik piacvezető társasága egy helyi termék létére tör? Az esetek túlnyomó többségében egyértelmű a végkifejlet: a multinacionális cég bekebelezi a kistermelőt. Úgy tűnik azonban, hogy Székelyföld kicsit más világ, ahol Dávid és Góliát küzdelme során nem mindig a papírforma érvényesül.

Amióta Európa legnagyobb sörgyártója, a Heineken bírósági úton próbálja leállítani az Igazi Csíki Sör palackozását, a márkakonfliktus olyan mértékű ingyen reklámot generál a székely termék számára, hogy toronymagasan megugrott iránta a kereslet. „Minap egy szatmárnémeti viszonteladó egy óra alatt túladott ötven láda sörünkön. Erős márka lettünk” – összegzi öthónapos terméke 500 kilométerre is mérhető népszerűségét a csíkszeredai Lénárd András (portrénkon).

Vízi erőműtől sörgyárig

Az önmagát „ipari gondolkodású” embernek tartó vállalkozó egy évvel ezelőtt épített sörgyárat a hargitai megyeszékhely közelében, Csíkszentsimonban, egy lerobbant szeszgyár helyén. Az addig ingatlanbefektetésekben és törpe vízi erőművek kiépítésében érdekelt üzletembernél – Úz-völgyi erőművét januárban az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-nek adta tovább – akkor „gyúlt ki” az a bizonyos égő, amikor Budapesten megkóstolta élete első jó sörét, egy kézműves terméket. Követi a világpiac eseményeit is, többek között a nyolc-tíz éve tartó amerikai sörforradalom kimenetelét, amikor is az egyik legnépszerűbb tengeren túli márka, a Budweiser forgalma tavaly kisebb volt, mint a kézműves sörök eladása.

Ráadásul szülőföldjén minden adott a kiváló minőségű „serneveléshez”, ahogy a régi magyar ember nevezte az iparágat. A hagyomány is, hiszen a csíki sörfőzés első írásos említése 1548-ból származik, a víz is, elvégre a Csíki-medencében, a Hargita-hegység lábánál eredő források messze földön híresek tisztaságukról, no meg a tudomány: a kutatómunka a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel együttműködésben zajlik.

De még idejük sem volt megvetni a lábukat a helyi piacon a Csíki Sör Manufaktúrában november óta előállított prémium söröknek, amikor szellemi tulajdon vélelmezett eltulajdonítása gyanújával a Heineken Románia pert indított a székely termelő ellen. Az országban négy gyárat működtető holland multinacionális társaság úgy tartja ugyanis, hogy a csíkszeredai üzemében 12 éve előállított Ciuc Premium nevű terméke és az Igazi Csíki Sör ugyanaz a termék, amit a manufaktúra eltulajdonított tőle. A holland óriás szellemi tulajdon megsértése, szabálytalan konkurencia és tisztességtelen kereskedelmi tevékenység vádjával nyújtott be keresetet a csíkszentsimoni sörgyár ellen, követelve a helyi termék előállításának és forgalmazásának betiltását, a gyártósor és az áru elkobozását, továbbá – a kártérítés reményében – egy garanciaalap létrehozását. A Heineken alapfokon a Hargita megyei törvényszéken, másodfokon a Suceava megyei táblabíróságon is elbukta a pert, holott a fellebbvitelt kifejezetten azzal az indoklással helyeztette át a bukovinai bíróságra, hogy a moldvai bírákat ne „befolyásolhassa” a Lénárd Andrást és termékét a Székelyföldön övező rokonszenv.

Valami Székelyföld?

Ennél is nagyobb bakot lőtt a multi, amikor keresetében a tömbmagyar régió létét is tagadó román politikum és média szóhasználatával élve az „úgynevezett székelyföldön” (kis betűkkel) tevékenykedő helyi termelőként mutatta be a csíkszentsimoni sörgyárat és tulajdonosát. A sértés nemcsak a Székelyföld lakói körében váltott ki óriási felháborodást, hanem az erdélyi, sőt az anyaországi magyarok körében is. Az egyik közösségi oldalon „Vegyetek búcsút az állítólagos Székelyföldön élő, állítólagos székely vásárlóktól!” mottóval tiltakozó akció indult, amelyhez eddig több ezren csatlakoztak, arra buzdítva a bojkott támogatóit, ne vásárolják és fogyasszák a Heineken termékeit.

A felzúdulás már elgondolkodtatta a multinacionális társaságot, amely a védjegyvita közepette nem restellt magyar nyelvű közleményt is kibocsátani a románon kívül. Ebben nemcsak hogy Székelyföldnek nevezi a régiót, de tiszteletéről is biztosítja annak lakosait, értékelve a „kultúrák sokszínűségét” is, hozzátéve ugyanakkor, hogy mindent egybevetve nem kíván elállni márkája megvédése elől.

Újabb fordulatot vett az ügy, amikor csíkszéki települések vezetői, egyházi elöljárók, társadalmi szervezetek képviselői a Csíki Sör Manufaktúra ellen indított kereset visszavonására kérték fel a Heineken Románia vezetőségét. A közösség elöljárói szerint nincs reális alapja a Ciuc Prémium és az Igazi Csíki Sör közötti márkakonfliktusnak, ezért felszólították a társaságot, álljon el a székely terméket gyártó kis helyi cég ellen indított pertől. Sőt, amikor nemrég a holland multi romániai menedzsere felkereste hivatalában Csíkszentsimon polgármesterét – egyebek mellett anyagi támogatást felajánlva az önkormányzatnak –, Fábián László udvarias, de határozott hangon visszautasította a „barátkozási” kísérletet.

„Egyfajta nemzeti hovatartozás-érzést, székely öntudatot váltott ki az emberekből, amikor azt tapasztalták, hogy saját termékükkel együtt őket is el akarják nyomni. A multi söre esetében hiába keresni ezt a kiállást, a felvizezett, tablettázott, erőltetetten erjesztett ital ugyanis cuccmárka lett” – indokolja az Igazi Csíki Sör köré épült közösségi front létjogosultságát a székely sörgyáros. Persze ő is tudja: ez még nem lenne elegendő ahhoz, hogy közösségi védjegyként regisztrált terméke sikeres legyen. Ahhoz minőség is kell, ezért a manufaktúrában nem használnak vegyi anyagot az érlelés felgyorsítása érdekében, nem pasztörizálják a sört.

Valamit mindenképpen tudhat a csíkszentsimoni sörfőző mester, ezt alkalmi sörivóként is megállapítottuk, amikor összehasonlítottuk a két konkurens márkát. Ennél nyomósabb érv azonban, hogy a székely világos csak előjegyzéssel rendelhető, mivel a szentsimoni gyár kapacitása egyelőre képtelen megfelelni a székelyföldi, erdélyi piaci igényeknek. De mivel a kapacitást csak a minőség rovására tudnák növelni, Lénárd tervei között most egy új gyár építése szerepel. Addig azonban még meg kell vívnia néhány csatát a több mint 150 gyárral és ennél is több ügyvéddel rendelkező multival, amely az Európai Unió szakosított intézményeként működő Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnál is megóvta az Igazi Csíki Sört. Amelynek azonban a jelek szerint kimondottan jól fog a kéretlen reklám.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.